Meditasyon alanı yaratmak neden önemlidir, nelere dikkat edilmesi gerekir?

Meditasyonun sürekliliğini sağlamak için faydalanabileceğimiz en önemli şeylerden bir tanesi, meditasyonu yaptığımız alanlardır. Bu alanları evimizde, yani güvende hissettiğimiz bir yerde yaratmak da önemli olan diğer bir konudur. Peki, bu alanı nasıl yaratabilirim?

Bu alan bir oda olabilir, hem beden pratiği yapılan hem de meditasyon pratiği yapılan. Girildiğinde yapılacak aktivite belli olmalıdır ki zihnin düzeni kurmak için göstereceği dirençlerden biri olan alanda güven algısını kırmak için fazladan zorlanmasın. Varsa bir matın üzeri, eğer yoksa bir minder, bir yastık, otururken rahat edeceğimiz bir zemin de ayarlanmalıdır. Ekipmanımız sürekli o alanda hazır olmalıdır ki, bu hazırlığı yapacak süredeki zamanı kaybetmemek ve oturmaktan vazgeçmemek için. Sıcaklık konusu da zorlanmalardan biri olacağı için, bahar ve kış zamanları ince bir örtü ve ya battaniye alanda hazır olmalıdır.

Alanı temiz tutmak ise enerjetik olarak odanın aurasını koruyacaktır. Tütsüler ve diğer kokular da hazırda olabilir. Hatta tütsü, adaçayı, lavanta ve mum ögelerinden biri ya da birkaçı alanda bulunursa görsel olarak da alanda kalma hissi uyandıracaktır. Işık açık olacak şekilde yapmak gözler kapandığında rahatsız ediyorsa, ışık kapanabilir ve ya loş bir oda ışığı kullanılabilir.

Tüm bu hazırlığı bir oda içinde yapabilirsiniz, ancak kendi odanızın ya da başka bir güvenli hissettiğinizin alanın içinde bir köşe de yaratabilirsiniz. Tüm bu hazırlıkların sebebi alana ait hissetmekle ilgilidir.

Pratiğe başlamadan rahatsız edilmeyeceğinizden emin de olmalısınız. Evi ya da odayı paylaştığınız biri ve ya birileri varsa, sizin meditasyonda olduğunuzu ve rahatsız edilmemeniz gerektiğini bilmelidir. Çünkü odaya, alana bir başkasının girme ihtimali sizi hep tetikte tutacak, odaklanmanızı zorlaştıracaktır.

Pratiği günün hangi saatinde yapacak olursanız olun, rahat kıyafetlerinizle yapın. Başlangıçta bedenin göstereceği tepkilerden etkileneceksiniz. Üşüme, soğuma, kaşınma, batma, ağrı… Kıyafetlerin bedeni sıkmaması ve rahatsız etmemesi de önemli tabii.

Yapılması gereken bir sürü şey, uyulması gereken bir sürü unsur varmış gibi görünse de bu hazırlıklara birkaç içinde hazırlanabilir, süreklilik için zorlayan aşamalardan birkaçını elemiş olursunuz.

Meditasyon alanı yaratmak için sıraladığım tüm bu önerilerin yanı sıra hatırlatmak isterim ki, bu hazırlıkların olmadığı alanlarda da meditasyon yapabiliriz. Bir yolculukta, bir araçta, bir koltukta veya bir sandalyede hatta sert bir zeminde. Ancak başlangıç için bunlardan bir ya da birkaçından faydalanmak düzenli meditasyon pratiğini oturtmak için yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Meditasyon yaparken mantranın büyülü etkisi

Burcu Ceren Tan
Kurumsal hayatın stres yüküyle uğraşmaya çalışırken, nefes teknikleriyle karşılaştım. Yolculuğum bir nefes kampıyla başladı ve sonrasında yoga ile tanıştım. Kısa sürede bende başlayan dönüşümü, ... Devam