Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul:Günseli Türkay’ın “Cesur Yeni Dünya”sı

Mercedes Benz Fashion Week
Mercedes Benz Fashion Week

Hepimizin bildiği gibi, İstanbul bu hafta çok renkli ve kaliteli bir moda organizasyonuna ev sahipliği yapıyor: Mercedes Benz Fashion Week! Birbirinden başarılı tasarımcıların koleksiyonlarını sergiledikleri, modasever herkesin bir araya geldiği etkinlikte Uplifers olarak biz de, yeni dönemin öne çıkan tasarımlarına göz atmak ve gördüklerimizi sizlerle paylaşmak için oradaydık.

Bugün, “Cesur Yeni Dünya” olarak adlandırdığı tasarımlarıyla MBFashion Week’in öne çıkan tasarımcılarından Günsel Türkay‘ın defilesinden bahsedeceğiz.

Günseli Türkay, 1999 yılında ODTÜ Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra Floransa‘da moda tasarımı eğitimi almış. Kendi ismini taşıyan markasını ilk kez 2009 senesinde İstanbul Moda Haftasında tanıtan Günseli Türkay; her sezon farklı sanatçılarla işbirliği yaparak  markasında sanat ve moda dünyasını birleştiriyor. 2009 Aralık ayında British Council ve IMA ‘nın düzenlediği Yılın Genç Moda Girişimcisi yarışmasında birinci olan Günseli Türkay Londra Moda Haftası’nda Türkiye’yi temsil etmiş. Günseli Türkay markası Türkiye’nin yanı sıra, Tokyo, Hong Kong, Çin, Singapur, Lübnan, Kuveyt, Sudi Arabistan ve Dubai‘de oldukça ilgi görüyor.

Günseli Türkay, şu anda geleceğin moda tasarımcılarını destekleyen ilk moda girişimcilik merkezi olan Istanbul Fashion Incube tasarımcıları arasında yer alıyor.

“Cesur Yeni Dünya” isimli  koleksiyonunun desenlerini tasarlayan grafik tasarımcısı Berk Gül ise,  kavramsal süreç ile tasarım sürecini ayrı tutmayan, hatta düşünsel süreci işin merkezine koyan, işini düşünmek olarak tanımlayan bir tasarımcı. Günseli Türkay’la birlikte yarattıkları koleksiyonun çıkış noktası hakkında şöyle diyor: “Şu anda yaşadığımız şehir hayatı her şeyin düzenli ve idealize edildiği bir modernleşme olarak görülse de, aslında insan doğasına çok aykırı. Modern yaşamı doğaya saygı göstererek  ve insanın özüne çok daha uygun olacak şekilde kurgulanabilir ve çeşitlendirilebilir.”

Koleksiyonlarında doğa fotoğrafları ile  mimari ve geometrik  çizimler iç içe geçmiş şekilde kullanılarak, güçlü silüetlerde kendisini gösteriyor.

İşte Günseli Türkay’ın “Cesur Yeni Dünya”sı;

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!