Makyaj uygulamalarında bilinmesi gereken doğrular

Güzellik konusunda her şeyi öğrenmeyi takıntı haline getirmişken, çok fazla bilginin kafa karıştıracağını ve önemli ipuçlarının bu yolda kaybolacağını kabul etmek gerekiyor. “Uygun kapatıcıyı mı kullandınız?”, “Bronzlaştırıcıyı doğru mu uyguladınız?” ya da “Pudra gerçekten gerekiyor muydu?” gibi soruları kendinize sorarken, farkında olmadan daha çok makyaj hatası yapabilirsiniz. Hem makyaja yeni başlayanların, hem de profesyonellerin işine yarayacak makyaj konusundaki bu önemli ipuçlarını, Uplifers okuyucularımız için derledik.

doğru makyaj önerileri

Makyaj fırçalarını temizleyin

En ünlü makyaj artistleri için bile makyaj fırçalarını temizlemek, çok zaman aldığı için işinin en az sevdiği kısmıdır. Kirli fırçaların cildinize zarar vermesini önemsemiyor olsanız bile, makyaj uygulamanızı etkileyeceğinizi unutmayın. Renklerin tamamen birbirine karışmasının yanı sıra, renk pigmentleri fırça kıllarına tamamen yapıştığı için allığınız bulanık bir görüntüye sahip olacak.

makyaj fırçaları

Bronzlaştırıcıyı tüm yüzünüze uygulamayın

Yüzünüzde küçük bir güneş dokunuşu kadar doğal bronzluk istiyorsanız, bronzlaştırıcı makyaj uygulamalarını tamamen uygulamak yerine, bronzlaştırıcı krem kullanın. Pırıltılı bronzlaştırıcı allık uygulamak istediğiniz de ise; burun, elmacık kemikleri, çene ve alnınıza küçük dokunuşlarla hafifçe kullanmanız daha doğal bir makyaja sahip olmanızı sağlayacak.

bronzlaştırıcı

 

Fondöteni elinizde denemeyin

Fondöteni normalde yüze uygularken, satın alma sırasında denemeyi elinde ya da bileğinde yapmayan yoktur. Elinizin ve yüzünüzün ten rengi aynı olmamakla birlikte, aynı oranda da güneşe maruz kalmazlar. Eliniz yerine çenenizde deneme yaparak satın alırsanız, yüzünüze uygun doğru fondöteni bulabilirsiniz.

fondoten-el-uygulaması

Makyajınızı çıkarmadan uyumayın

Makyajla uyumanın zararlarını biliyorsunuz. Güzellik endüstrisinin makyaj temizleme mendillerini üretmesi için bir bahane olsa da, cildinize bu kötülüğü yapmak istemezsiniz. Makyajla uyunan kirli bir cilt, sizi daha yaşlı göstermenin ötesinde gözeneklerinize yerleşen makyaj kalıntıları kalıcı cilt yaşlanmasına ve problemlere yol açar. Cildinizi nemli ve genç tutmanız için, temiz bir ciltle uyumanın önemli olduğunu unutmayın.

makyajla uyumak

Kapatıcıyı doğru uygulayın

Göz altınıza uygulayacağınız kapatıcıyı doğru bir şekilde sürdüğünüzde, parlaklık etkisi ve doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Göz çevrenizdeki siyah halkalara üçgen bir şekilde uygulayarak kapatıcınızdan daha etkin bir şekilde faydalanabilirsiniz.

kapatıcı-yanlış

Dudak kalemini sadece kenarlara uygulamayın

90’lardan kalma bir görüntünüz olsun istemiyorsanız, dudak kalemini sadece kenarlara uygulayarak doğal bir kullanım sağlayabilirsiniz. Gün içinde kaybolup gitmeyecek ya da dudak kenarınızda iyi gözükmeyen kalıntılar bırakmayan bir görünüm için kenarlara uygulayacağınız dudak kalemi, astar göreviyle daha uzun süre dayanabilecek bir ruj kullanımı sağlayacak.

Applying-lip-liner-just-edges

Her gün su geçirmeyen rimel kullanmayın

Eğer çok terleyen biri ya da profesyonel bir yüzücü değilseniz, su geçirmez rimeli sürekli kullanmanızı önermiyoruz. Bu uygulama, kirpiklerini çok fazla kurutabilir. Su geçirmeyen rimelleri çıkarmak zor olduğundan, temizlerken de fazla kirpik kaybedebilirsiniz.

su geçirmez rimel

Tırnaklar için baz tabakası kullanın

Evde yaptığınız manikürlerinizin kısa süre dayanmasının sebebi, oje uygulamasından önce baz tabakası kullanmamanız olabilir. Süreceğiniz renkli ojeden önce, şeffaf cila ile alt bir tabaka kullanırsanız, manikürünüzü daha uzun süre kullanabilirsiniz.

baz tabakası

Cildiniz için doğru allık türünü bulun

Eğer allığınız istediğiniz gibi doğal görünmüyorsa, bunun ürünün türüyle alakası olabilir. Eğer toz allık kullanıyorsanız krem allıkları deneyebilirsiniz ya da tam tersini yapabiliriz. Farklı cilt türlerine veya mevsimsel değişikliklere göre allık türünüzü değiştirebilirsiniz. Toz allıklar uzun süre dayanabilirken, krem allıklar da en doğal görüntüyü verebilir. Özellikle yazın toz allıklar kuru ve kırışık bir cilde neden olabilir; bu nedenle, krem allık kullanarak yazın cildinizde oluşabilecek kuruluğu engelleyebilirsiniz.

 

doğru ürün

Yüzünüzün tamamına fondöten uygulamayın

Cildinizde renk değişimi ve kızarıklıklar yüksek oranda olmadıkça, yüzünüzün tamamına fondöten uygulamanızın maske takmaktan farkı olmayacaktır. Cildinizin pürüzsüz kısımlarına uygulama yapmadan, T bölgesi gibi sorunlu kısımlara ve burun ile göz çevresine fondöten sürerek, kalan kısımları daha canlı ve taze bırakabilirsiniz.

fazla fondoten

Kirpiğinizde rimel varken kıvırtıcı kullanmayın

Kirpiğinize rimel uygulaması yaptıktan sonra kıvırtıcı kullanmak, en büyük makyaj hatalarından olabilir. Hem kirpiğinize sürdüğünüz rimeli bozarsınız, hem de kıvırtıcınızda yapışkan ve kirli bir tabakaya neden olursunuz.

kirpik kıvırtıcı

Allığınızı doğru uygulayın

Bazen farkında olmadan yoğun allık kullanımı yaparak, komik görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden allık uygulamalarında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, fırçayı yanaklarınızda elmacık kemikleriniz boyunca kullanmanız olacak.

doğru allık

Makyajınızı yanlış ışıkta yapmayın

Tüm makyaj uygulamalarından önce en önemli nokta, makyajı doğru ışıkta yapmaktır. Mümkünse doğal ışık alan, aydınlık bir odada yapmaya çalışın; böylece dışarı çıktığınızda, yanlış uygulama yaptığınızı fark ettiğiniz bir makyajla karşılaşmazsınız.

yanlış ışık

Makyaj malzemelerini uzun süre kullanmayın

Her şeyin bir son kullanma tarihi olduğu gibi, makyaj malzemelerinin de bir ömrü vardır. Hala kullanılabilecek durumda gözükse de, çok eski zamandan kalma malzemelerinizle vedalaşmanız gerekecek.

eski makyaj malzemeleri

Kapatıcınızda doğru tonu kullanın

Kapatıcının hafif bir tonda açık bir gölge vermesini istesek de, bu aslında kapatmak istediğimiz bölgeye daha fazla dikkat çekmeye neden olur. Bu nedenle, kapatıcınızı seçerken ten renginize tamamen uyumlu bir tonda rengi bulmalısınız.

yanlış kapatıcı

Rimel tüpünüz hava almasın

Rimeli tüpe her sokup çıkarmada, formülünü kurutan havayı da pompalarsınız. Bu da, yapışkan ve öbeklenmiş kirpiklere yol açacağından rimeli daha az süre kullanmaya neden olacaktır.

rimel tüpü

 

Kaynak

Popsugar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!