Macadamia yağının faydalarını biliyor musunuz?

Bu aralar aspir yağı, Palm yağı, Hindistan cevizi yağı gibi birçok farklı yağ çeşidini duymuşsunuzdur. Macadamia da son dönemin trend yağlarından. Peki nedir bu Macadamia yağı? Kullanılmalı mı? Nasıl kullanılmalı?

Macadamia yağı, Macademia fındığından elde edilen, organik bir yağ çeşididir. Macadamia isminde, sıcak iklimlerde ve çoğunlukla da Avustralya kıtasında bulunan, yaprak dökmeyen ve dört mevsim boyunca yemyeşil kalan bir fındık ağacının meyvesi olan, cadı fındığı da denilen yağ, beslenmede olduğu kadar kozmetikte de kullanılmakta ve sağlıklı bir epidermis dokusu sağlamaktadır.

Macadamia yağı, insan bünyesinde bulunan yağlara en yakın özelliğe sahip olan, başka hiçbir meyvede bulunmayan palmitoleik asit içerir. Yaş ilerledikçe insan bünyesinde bulunan bu asidin üretimi azalır, bu yüzden ek olarak bu yağı almakta ciddi miktarda fayda vardır.

Kalorisine bakacak olursak; yaklaşık 100 gramı kalori değeri bakımından 700 kcal ile eşdeğerdir. %60 Oleik asit, %19 Palmitoleik asit, %1-3 Linoleik asit, Omega-6, Omega-3 içeren bu yağ özellikle Omega-7 asidin tek bitkisel kaynağıdır.

Macadamia yağının faydaları

 • İçeriğinde yüksek oranda bulunan selenyum, vücudun bağışıklık sistemini geliştirirken aynı zamanda zararlı maddeleri etkisiz hale getirmesiyle güçlü bir antioksidan etkisi gösterir.
 • Güçlü bir anti tümör faktörü yaratan yapısı vücutta metabolik süreçleri harekete geçirerek kalp hastalığı riskini önemli derecede azaltır.
 • Üreme sistemini uyarır, sinir sistemini stabilize eder, endokrin sisteminin çalışmasını düzenler.
 • Hücre yenilenmesi sağlaması sebebiyle ciltteki yara izlerine, sivilce izlerine ve cilt lekelerine iyi gelir.
 • Cildin nem dengesini düzenleyerek, gelecekteki muhtemel sivilcelere engel olur.
 • Saçların parlak ve canlı görünmesi keratin yapısını güçlendirdiğinden Macademia yağı ile mümkündür.
 • Tüketiminde yağ grubu olduğunu unutmamak gerekir tabii ki; bu yağın sadece bir çorba kaşığı 120 kalori ve 13,7 gram sağlıklı yağ içerir. Ayrıca, vücudumuzdaki hücreleri canlandırmak için yardımcı olan fitokimyasallar, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerden zengindir.
 • Araştırmalar, Macadamia yağındaki güçlü antioksidan bileşenlerin, kanser, tip2 diyabet, kalp hastalığı ve kronik yorgunluk gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.
 • Antioksidanlar, çevre kirliliğine, güneşin UV ışınlarına ve oksidasyonu azaltan ve onları sağlıklı bir halde tutan kimyasallara maruz kalmaktan kaynaklanan serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Macadamia fındık yağı, sağlıklı dişler ve kemiklerin korunması için gerekli olan K vitamini içerir.
  Ayrıca eklem ağrılarını ve artritin ağrılı semptomlarını azaltmaya yardımcı olan doğal bir antienflamatuardır.
 • Yaşlandıkça, katarakt geliştirme ve görme kaybını artırma olasılığı, Macadamia yağının yardımcı olabileceği bir durumdur. Sağlıklı Omega-3 ve 6 temel yağ asitleri, fitokimyasallar, demir ve antioksidanların birleşimi, gözlerinizi sağlıklı tutmak için diyetinize iyi bir katkı sağlar.

Dikkat etmeniz gerekenler

 • Oldukça kalorili olması nedeniyle tüketim miktarı çok önemlidir.
 • Vücutta tutulan bir yağdır. Bu nedenle miktarı aşılırsa karaciğerde yağ birikimine sebep olabilir.
 • Kolesterol sorunu olanların mutlaka doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir.

Sonuç olarak Macademia yağı değerli bir yağ olup beslenmemizde ara ara yer verdiğimizde faydalanabileceğimiz bitkisel bir yağ türüdür. Diğer yağ türlerini de göz ardı etmeden porsiyon kontrolüne uygun tüketerek beslenmede çeşitlilik sağlayabiliriz.

İlginizi çekebilir: Kış için sıcak ve sağlıklı bir alternatif: Yeşil çay içmek için 10 neden

Fotoğraf: verywellfit.com

Diyetisyen Müge Bozok Diyetisyen
2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarı ile mezun oldu. Türkiye’nin ilk Tıp Merkezi İntermed’de kariyerine başladı, bu merkezde ... Devam