Kuzey Kore usulü Netflix servisi: Manbang

Kuzey Kore herkesin bildiği üzere dünyanın geri kalanından izole bir ülke olarak biliniyor. Ülkeye karşı yaptırımlar nedeniyle Kuzey Kore’yle ticaret yapılamıyor ve devlet, vatandaşlarının internete erişimini kısıtlamış durumda. Tüm bu güçlüklere karşı, NK News’in haberine göre artık Kuzey Kore vatandaşları internet üzerinden yayın yapan radyoya sahipler.

Kuzey Kore streaming servisi Manbang ile devletin izin verdiği belgeseller ve diğer programlar izleyicilerle buluşacak.

Manbang denilen ve Türkçede ‘her yerde veya her yöne’ anlamına gelen streaming video servisi, Kore Merkez Televizyonu’na bağlı gerçekleşen yayınlar yapmaya başladı. Devletin izin verdiği belgesellerin ve diğer programların gösterileceği yayında, İngilizce veya Rusça öğrenmek isteyenler için de dil dersleri yer alacak.

İlgili yazı: Teknolojik atılımların hayatımızı nasıl değiştirdiğini gösteren icatlar

Ayrı bir kutu şeklinde satılan ve İnternet Protokol Televizyonu adı verilen aygıt temelde Apple TV veya Roku’ya benzetiliyor. Aygıt aynı zamanda çeşitli Kuzey Kore ağlarına anlık erişim de sağlıyor. İnternet erişiminin oldukça kısıtlı olduğu ülkede bu servis, Manbang izleyicilerin canlı kanalları televizyona aktarmalarını sağlıyor.

KCTV (DPRK TV Live Streaming Service and Video On Demand)

Kaynak:

theverge.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!