Detoksa yardımcı olan kuşkonmazı tüketmek için 5 neden

Kuşkonmaz da mevsimi mart ayıyla beraber başlayan sebzelerden biri… Folik asit ve vitamin içeriği ile üreme sağlığını destekleyen kuşkonmaz, antik çağlardan beri insanlar tarafından tüketiliyor. Vücudumuzda detoksa yardımcı oluyor ve anti-aging yani yaşlanma karşıtı özelliğiyle de dikkat çekiyor. İşte kuşkonmazı sofralarınızda yer vermek için 5 neden…

1. Zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip
Kuşkonmaz, vücudumuzda detoksa yardımcı oluyor ve anti-aging yani yaşlanma karşıtı özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Kuşkonmaz, K vitamini, B vitamini (folat), C vitamini ve A vitamini açısından oldukça zengindir. Kuşkonmazda ayrıca folat dışında da B1, B2, B3 ve B6 B vitaminleri bulunur. Lif, manganez, bakır, fosfor, potasyum ve protein için iyi bir kaynaktır.

2. Kalp sağlığını destekler

Kuşkonmazda yüksek miktarda bulunan folat, sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için çok önemlidir. Folat seviyesi düşük olunca kalp hastalıkları riski önemli ölçüde artar. Bir porsiyon kuşkonmazda günlük folat ihtiyacının yüzde 66’sı bulunmaktadır. Kuşkonmaz ayrıca potasyum açısından da zengin bir kaynaktır ve sodyum içeriği oldukça düşüktür.

3. Artirit, romatizma, adet dönemlerinde tercih edilebilir

Tarihsel olarak kuşkonmaz artirit ve romatizma gibi şişkinliklerin tedavisinde kullanılmıştır ve PMS’a (adet öncesi sendrom) bağlı su toplanmasına (ödem) da iyi gelebilir. Adet döneminde özellikle iştah artışı yaşıyorsanız çiğ kuşkonmaz kurtarıcınız olabilir.

4. Bağırsaklar için faydalı 

Kuşkonmaz, inulin isimli özel bir karbonhidrat çeşidi içerir. Bu karbonhidrat kalın bağırsakta bulunan sağlığa iyi gelen bakteriler tarafından sindirilir. Beslenmemizde yeterli miktarda inulin bulunursa bu iyi bakterilerin gelişimi ve aktivitesi artar, bu da zararlı bakterilerin bağırsaklarımızda tutunmasını zorlaştırır ve bağırsak sağlığını korur.

5. Bebek bekleyenler ve bebek isteyenler için önemli
Folik asit ve vitamin içeriği ile üreme sağlığını destekleyen kuşkonmaz, antik çağlardan beri insanlar tarafından tüketiliyor.

Eğer bir bebek bekliyorsanız veya bebek sahibi olmak istiyorsanız kuşkonmazı öğünlerinizden eksik etmeyin. Kuşkonmaz içerdiği folat sayesinde hücrelerin düzgün bölünmesi için gereklidir. Hamilelik döneminde yeterli folat alımı sağlıklı bir bebek için çok büyük önem taşıyor.

Dikkat

Kuşkonmaz sayısız sağlık faydası içerse de bazı bireyler için faydalı olmayabilir. Böbrek sorunu veya gut problemleri olan kişilerin kuşkonmaz gibi pürin içeren yiyecek tüketimlerini kısıtlamaları veya kesmeleri gerekir. Pürinden çabuk etkilenen kişilerin bu maddeyi çok almaları sağlık sorunlarına yol açar. Vücutta fazla pürin birikimi fazla ürik asit birikimine yol açar. Ürik asitle bağlantılı sorunların iki örneği ise gut hastalığı ve böbrek taşı oluşumudur.

 

İlginizi çekebilir: Stresin azalmasına yardımcı olan ve mutlu hissettiren 5 besin

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam