Kuru İncir Kaç Kalori?

Kuru İncir

(1 gr)
2
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 63.87 0.64
Protein (g) 3.3 0.03
Yağ (g) 0.93 0.01
Lif (g) 9.8 0.10
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 10 0.10
Potasyum (mg) 680 6.80
Kalsiyum (mg) 162 1.62
Vitamin A (iu) 10 0.10
Vitamin C (mg) 1.2 0.01
Demir 2.03 0.02

Kuru incir, incirin çeşitli kurutma yöntemleri ile su içeriğinin büyük kısmının ortadan kaldırılması sonucunda oluşur. Bu yöntemler meyvenin büzüşmesine yol açar ve daha küçük olmasını sağlarlar ancak enerji yoğunluğunda artışa yardımcı olurlar. İncir de pek çok diğer kuru meyve ile benzer yöntemler kullanılarak kuru hale getirilir.

Bu kurutma yönteminin temel amacı, çiğ incirin ancak bir iki hafta dayanabilmesine karşın, kuru incirin uzun sürelerle saklanabilmesidir. Böylece bütün bir yıl boyunca incir tüketmek mümkün olur. Doğal bir tatlılığa sahip olması nedeniyle rafine şekerler keşfedilmeden önce insanlar tarafından bir tatlandırıcı olarak kullanıldığı da görülmüştür.

Gevrek çekirdeklere ve yumuşak, lastiksi bir dokuya sahip olan kuru incir, elbette pek çok besin değeri ile dolu ve bu nedenle sağlığa faydaları mevcut. Dilerseniz onun bu özelliklerine kısaca bir göz atalım.

Kuru İncir Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

30 gram kadar tutan bir porsiyon kuru incirin sağladığı besin değerleri şöyledir:

  • Kalori: 68 kcal
  • Protein: 1.1 gram
  • Yağ: 0.5 gram
  • Karbonhidrat: 15.9 gram
  • Lif: 3 gram
  • Potasyum: 291 mg
  • Kalsiyum: 75 mg
  • Magnezyum: 24 mg
  • Demir: 1.26 mg

Kuru incirde bunlara ek olarak ciddi miktarlarda manganez, C vitamini, K vitamini ve A vitamini de bulunur. Bu nedenle beslenme düzeninizde dengeleyici olarak görev yapabilir ve pek çok mineral ve vitamin bakımından daha iyi değerlere sahip olmanıza yardımcı olabilir. Ancak boyutunun küçük, kalorisinin yüksek olmasından dolayı ölçülü olmakta fayda vardır.

Kuru İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cilt Sağlığı

Kuru incirin C vitamini, E vitamini ve kalsiyum değerleri yüksektir. Kuru incirde bulunan aktif bileşenler, serbest radikaller ile savaşan ve yaşlılık lekelerine, kırışıklara ve diğer kusurlara yol açan oksidatif stresi önlemeye yardımcı olan antioksidanlar olarak işlev gösterirler. Cilde elastikiyet sağlar ve uzun süre boyunca genç görünmenize yardımcı olur.

Kemik Sağlığı

Bu kuru meyvenin kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olan pek çok minerale sahip olduğu görülmektedir. İnsanlar yaşlandıkça bedenleri kemiklerden mineral almaya başlar ve bu da eklemlerde zayıflamaya yol açar, kemik erimesine sebep olabilir. Kuru incir bu süreci yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Tansiyonu Düzenli Tutabilir

Kuru incirde tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek düzeyde potasyum vardır. Potasyumun damarları genişletici etkisi vardır ve böylece damarlar üzerindeki baskının azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca inme, kalp krizi ve atheroskleroz riskinde azalma sağlayarak koroner kalp hastalığı ihtimalinin de düşmesini sağlar.

Bağışıklığı Güçlendirebilir

C vitamini güçlü bir bağışıklık sisteminin en önemli öğeleri arasında yer alır. Akyuvar üretimini tetikler ve çeşitli enfeksiyonlar ile yabancı patojenlerden kaynaklı problemlere karşı koruma sağlar. Diğer antioksidanlar da bağışıklık sistemi üzerindeki iş yükünün azalmasını sağlarlar.

Kronik Rahatsızlıklara İyi Gelebilir

İnflamasyon ve kronik hastalıklar, pek çok insanın karşı karşıya kaldığı en büyük problemler arasında yer alıyorlar. Mineral ve vitaminler gibi antioksidanların alımını arttırmak, sisteminizdeki oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca romatoid artrit ve kalp problemleri gibi sağlık sorunlarının önlenmesine de destek olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Kuru incirde ciddi miktarda lif vardır ve bu lifler doygunluk hissi sağlayarak aşırı yemeyi önleyebilir ve gereksiz yere atıştırmalık tüketmenize engel olabilirler. Ancak kalorili bir meyve olmasından dolayı ölçülü bir miktarda tüketmek önemlidir. Ayrıca lifler sindirim problemlerinin çözümüne de yardımcı olurlar ve böylelikle kilo verme sürecinde yaşanabilecek sindirim sorunlarına karşı size yardımcı olabilirler.

Şeker Hastalığına İyi Gelebilir

Kuru incirde bulunan lifler bedendeki glukoz ve insülin dengesinin düzenlenmesine yardımcı olabilirler. Ancak doğal şeker içeriğinin yüksek olmasından dolayı ne şekilde ve ne kadar tüketeceğiniz konusunda doktorunuza danışarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Kolesterole İyi Gelebilir

Kuru incirde bulunan liflerin bir diğer faydası ise sindirim sırasında gıdalar ile aldığınız kolesterole bağlanmaları ve onların sindirim sisteminden atılmasına yardımcı olmalarıdır. Böylelikle fazla kolesterolün kalp damar sistemlerine girişi engellenebilir ve damarlarda plak birikimi asgari düzeyde olur.

Yüksek Tansiyonu Önleyebilir

Daha fazla tuz tüketmeniz, sodyum düzeylerinde artışa yol açar. Bu sodyum ve potasyum dengesizliği ise kendisini yüksek tansiyon ile gösterir. Kuru incirde bulunan potasyum değerlerinin yüksek olması, dengenin sağlanmasına yardımcı olabilir ve böylece hipertansiyon problemlerinize çözüm olabilir. Kuru incirde sadece 2 mg kadar sodyum varken, 129 mg potasyum vardır.

Üreme Sağlığına İyi Gelebilir

Antik Yunan medeniyetinde incir bir afrodizyak olarak kullanılmıştır. Kutsal bir meyve olduğu düşünülüyordu ve aşk, doğurganlık ile bağlantıları vardı. Yüksek miktarda çinko, mineraller, magnezyum ve manganeze sahip olması üreme sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin oluşmasına yardımcı olabilir.

Kuru İncirin Sağlığa Zararları Nelerdir?

İncir genel olarak çok alerjik bir meyve değildir ancak yine de bazılarında hafif-orta veya şiddetli alerjik belirtilere yol açabilir. Eğer tüketiminden sonra mide bulantısı, baş dönmesi, kızarmalar, kaşıntılar ve diğer alerji belirtilerini görecek olursanız tüketimi hemen bırakın ve doktora görünün. Nefes darlığı, bayılma gibi daha şiddetli belirtilerde ise hemen acile ulaşmak gerekir.

İncirin içerisinde bulunan liflerin pek çok faydalarının olmasına karşın bu liflerin çok fazla tüketimi, diyare ile sonuçlanabilir. Bu nedenle aç karnına çok miktarda kuru incir tüketimi yerine onu çeşitli kuruyemişlerin veya yemeklerin yanında bir atıştırmalık olarak az miktarda tüketmeniz daha doğru olacaktır.

Kuru incirin şeker miktarının yüksek olması, onu şeker hastaları için tehlikeli hale getirebilir ve bunun yanında diş çürüklerine sebep olabilir. Tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız bu konuda yardımcı olabilir.

Ayrıca hassas insanlarda sindirim yolunda kanamalara yol açabileceği için herhangi bir ameliyat olacaksanız, ameliyattan bir kaç hafta öncesinden tüketimini bırakın ve ameliyattan sonra da bir süre tüketmeyin. İçeriğindeki K vitamini kan sulandırıcı ilaçlar ile etkileşime girebilir ve ilaçların verimliliğini bozabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı kullanıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Depolama ve Kullanımı

Kuru incir buzdolabında altı aya kadar kolayca dayanır. Kuru ve serin bir yerde saklandığında 3-6 ay boyunca sorunsuzca saklanabilir. Bir yıla kadar saklayabilmek için hava almayan bir kap içerisinde dondurucuda saklayabilirsiniz. Kuru inciri aldığınız paketi açacak olursanız, bu incirleri fermuarlı bir plastik poşet içerisine koyup buzdolabında kolayca saklayabilirsiniz.

İnsanlar tarafından beğenilen güzel bir dokusu ve tadı olduğu için genellikle doğrudan tüketilen kuru incir, aslında pek çok farklı şekilde değerlendirmeye uygundur. Onu karamelize soğan ve keçi peyniri ile birlikte tüketmek çok yaygın bir durumdur. Ayrıca ekmeklere, bisküvilere, diğer hamuruişi tatlı ve gıdalara ekleyerek güzel bir lezzet elde edebilirsiniz.

Reçelini yapmak, dondurmalara katmak, diğer kuru meyvelerin yerlerine kullanmak da mümkündür. Hatta bazen keklere ve pudinglere katıldığı da görülür.

Bazı yerlerde kuzu etini veya beyaz et ile hazırlanan baharatlı yemeklerin tadının güçlendirilmesi için de kullanılıyor. Çorbalara ve yahnilere eklenerek güzel bir tat elde edilmesi mümkün. Dolayısıyla kuru inciri neredeyse canınızın istediği her şekilde ve her yerde kullanmak olası.

Kaynaklar;

https://dryingallfoods.com/nutrition-facts-health-benefits-of-dried-figs/

https://www.healthbenefitstimes.com/dried-figs/

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-figs

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!