Küba havası yanı başınızda: Mambo dansı hakkında bilmedikleriniz

Küba; sokaklarıyla, eski evleriyle, kendine has neşesi ve mis gibi havasıyla ünlü olduğu kadar, tüm dünyayı etkilemiş danslarıyla da ünlü bir ülke… Bu yazımızda, adeta Küba’nın yaz esintilerini hissettirecek, Küba’nın bağrından kopup dünyanın dört bir yanındaki insanları ritmi ve enerjisiyle ısıtan mambo dansını ele alacağız.

Mambo 1930’lu yıllarda Küba’da kendine has müziğinin oluşumuyla başlamış, daha sonra Afrika, Amerika ve özellikle Meksika’dan aldığı etkilerle yoğurulmuş bir Latin dansı.

Küba havası yanı başınızda: Mambo dansı hakkında bilmedikleriniz
Mambo 1930’lu yıllarda Küba’da kendine has müziğinin oluşumuyla başlamış bir Latin dansı.

 

Mambo; zamanın Afrikalı kölelerinin konuştuğu Kikongo dilinde “Tanrılar ile konuşmak’’ anlamına geliyor. Meksika’ nın da etkisiyle bugünkü haline kavuşan Mambo, temel adımları açısından serbest bir ritme dayanıyor. Genellikle tüm Latin danslarında yer alan ritm takibi ve sıralı adım dansın temelini oluşturuyor.

Bugün dünyanın dört bir yanında düzenlenen mambo geceleri ve festivalleri bu dansın ne kadar popüler olduğunu da gösteriyor. Günümüzde birçok dans okulunda mambo müziği eşliğinde zevkli ve enerjisi yüksek derslere katılmak mümkün.

Küba havası yanı başınızda: Mambo dansı hakkında bilmedikleriniz
Mambo; zamanın Afrikalı kölelerinin konuştuğu Kikongo dilinde “Tanrılar ile konuşmak’’ anlamına geliyor.

Yaza Küba havası katmak ve eğlenceli bir hobi edinmek istiyorsanız tavsiyem kendinize mambo dersleri veren bir okul bulup bir an önce başlamak.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam