Kronik hastalıklara son verin: Yaşam Tarzı Tıbbı (Lifestyle Medicine) ve sağlık koçluğu

Yaşam Tarzı Tıbbı (Lifestyle Medicine), davranış ve sağlık sonuçlarında kalıcı değişiklikler yaratmak için önlem alma ve bütünsel şifaya odaklanan yenilikçi bir sağlık hizmeti yaklaşımıdır. Hastalıkları tedavi etmekten optimal sağlık için gerekli yaşam tarzı seçimlerine odaklanmaya geçiş sağlar. Bu kapsamlı tedavi planı, yalnızca fiziksel aktiviteyi değil aynı zamanda beslenme, stres yönetimi, uyku alışkanlıkları, çevre, ilişkiler ve refah için gerekli olan diğer faktörleri de dikkate alır. Sağlık koçları, hemşireler ve doktorlar, bu unsurların birlikte nasıl çalıştığını anlayarak, hastalarını kendi sağlık kaderlerinin kontrolünü ellerine almaya davet ederek ortak olabilirler. Kronik hastalıkları önleme veya yönetmeye çok daha bütünleştirici bir bakış açısı. Dahası, bu model, uzun vadeli genel refahları ile bağlantılı tavsiye arayan sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşim kurarken ihtiyaç duydukları zihniyetler hakkında etkileyicileri bilgilendirmeye yardımcı olur!

Yaşam tarzı tıbbı (Lifestyle Medicine), kronik hastalıkları önlemek, tedavi etmek ve rahatsızlığı tersine çevirmek için yaşam tarzı müdahalelerini kullanan kanıta dayalı bir sistemdir. Sağlık ve esenlik hakkındaki modern bilimsel bilginin gerçek dünya ortamlarına uygulanmasıdır. “How Lifestyle Medicine Works” kitabı, bu yaklaşımın klinik uygulamada nasıl kullanılabileceğine dair ayrıntılı bir açıklama sunar. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kitaba göz atmanızı tavsiye ederim.

Dr. Dean Ornish, Lifestyle Medicine Works kitabının katkıda bulunan doktor yazarlarından biri: “Düşük teknolojili, düşük maliyetli müdahaleler kullanan yaşam tarzı tıbbı, hastalıkları önlemede ve tedavi etmede güçlü olabilir.” diyor. Ayrıca, yaşam tarzı değişikliklerinin pek çok farklı kronik hastalığı önlemeye ve tersine çevirmeye nasıl yardımcı olabileceğine ilişkin birleştirici teoriden de bahsediyor, yani çoğu hastalık bize anlatıldığı kadar farklı değil.

Dean Ornish, MD Yaşam Tarzı Tıbbının Babası

Farklı hastalıklar, teşhisler ve tedaviler üzerinde çalışırken, tezahürlerin altta yatan aynı biyolojik mekanizmaların sonuçları olduğunu keşfetti. Bu genlerin ve mekanizmaların her birindeki ortak noktalar şunları içerir:

 • Kronik enflamasyon
 • Sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılması
 • Bağışıklık fonksiyonundaki ve mikrobiyomdaki değişiklikler
 • Oksidatif stres
 • Apoptoz (programlanmış hücre ölümü)
 • Anjiyogenez ve telomer değişiklikleri
 • Gen ifadeleri

Bunlar doğrudan şunlardan etkilenir:

 • Ne yiyoruz?
 • Strese nasıl tepki veririz?
 • Egzersiz miktarı
 • Hayatımızdaki sevgi miktarı
 • Sosyal ve kişisel destek

Bütün bunlar, neden aynı kişiyi bir dizi hastalık, sorun ve sağlık dengesizliğiyle bulduğumuzu açıklamaya yardımcı olur:

 • Kilo sorunları
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Tip 2 diyabet
 • Kalp hastalığı

Yine aynı hastalıkların farklı şekillerde tezahür ettiğini ve aynı tezahürlerin farklı hastalıklardan geldiğini görebiliriz. Bu, bir örnek olarak, aynı zamanda lifemedicineworks.com kitabının yazarlarından biri olan T. Colin Campbell’ın Çin Projesi’nin neden her biri üstlenilen en kapsamlı beslenme araştırmalarından birini sonuçlandırdığını açıklamaya yardımcı olur: “Çin o zamanlar araştırmacılara sundu. eşsiz bir fırsatla. Çin nüfusu, tüm yaşamları boyunca aynı bölgede yaşama ve her bölgeye özgü aynı diyetleri tüketme eğilimindeydi. Diyetleri de (düşük yağ ve yüksek diyet lifi ve bitki materyali) Batı ülkelerinin zengin diyetleriyle taban tabana zıttı. Kırsal Çin diyetinin gerçekten bitki bazlı doğası, araştırmacılara bitki bazlı diyetleri hayvan bazlı diyetlerle karşılaştırma şansı verdi.”

Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), yaşam tarzı değişikliklerinin kronik hastalık riskini azaltabileceğine dair bir rapor bile yayınladı ve daha iyi beslenme seçeneklerinin yanı sıra artan fiziksel aktivite ve kilo yönetiminin birçok faydası olduğunu belirtti. Aynı yaşam tarzı değişikliklerinin sağlığımızın ve hayatımızın pek çok farklı yönünü etkilediğinin bir kez daha kanıtı.

Sonuç olarak, Yaşam Tarzı Tıbbı ve Sağlık Koçluğu bulaşıcı olmayan, kronik sağlık sorunlarına son vermek için kullanılabilecek iki önemli araçtır. 15 yılı aşkın süredir bu alanda çalışıyorum ve doğru protokoller ve destekle herkesin bu koşulların üstesinden gelebileceğinden eminim. Yaşam Tarzı Tıbbının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Lifestyle Medicine Works adlı kitabıma bakın. İçinde, kronik hastalığı tersine çevirmek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için gereken tüm adımları ortaya koyuyorum. Kitap hakkındaki düşüncelerinizi duymak isterim, lütfen bana [email protected] adresinden ulaşmaktan çekinmeyin.

Geri bildirimlerinize her zaman açığım, bu yüzden lütfen okuma şansınız olduğunda kitap hakkındaki düşüncelerinizi bana bildirin.

İlginizi çekebilir: Makrobiyotik beslenme 8: Pişirme teknikleri ve atıştırmalıklar

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam