Kovandan gelen mucize: Apiterapi

Arı ürünlerinin, bir ya da birden fazla hastalığın önlenmesi ya da iyileştirilmesi amacıyla kullanılmasına; “apiterapi” denir. Her biri ayrı bir doğal şifa kaynağı olan arı ürünlerinin alerjik etki yapabileceği unutulmamalıdır. Uzman kontrolünde tüketilmesi gereken bu ürünleri kullanmadan önce alerji testi yaptırmakta fayda vardır.

İşte kovandan gelen 6 mucizevi apiterapi ürünü:

Bal
Arı ürünlerinin, bir ya da birden fazla hastalığın önlenmesi ya da iyileştirilmesi amacıyla kullanılmasına; “apiterapi” denir.

Bal, arıların binlerce çiçekten topladığı nektarları kendi vücutlarındaki enzimlerle işlemesi sonucunda ortaya çıkan besin maddesidir. İçerisinde bulunan enzimler, aminoasitler, mineraller ve diğer besin öğeleri sayesinde doğal bir şifa kaynağıdır. İçerdiği bu besin öğeleri; balı çay şekerinden ayıran temel noktadır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde balın içerisinde mikroplar yaşayamaz ve anti inflamatuvar etkisi sayesinde iltihaplanmayı önler. Doğal enerji ve şifa kaynağı olan bal, alerji yapabileceği için 1 yaşından küçüklere önerilmez.

Arı sütü

Arı sütü, 5-15 günlük genç işçi arıların baş kısımlarında bulunan salgı bezlerinden salgılanan, sütün yoğunlaşmış şekline benzer bir yapısı olan maddedir. Vitamin ve mineral deposudur. Ana arının besin maddesidir. Ana arının diğer arılardan 40 kat daha uzun yaşamasının sırrı olarak, arı sütü gösterilmektedir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesine, vücut direncinin artmasına ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Propolis
Doğadaki en güçlü doğal antioksidan madde olan propolis, kovanı dış etkilerden, özellikle de diğer hayvanlardan korumak için arılar tarafından üretilen bir maddedir.

Doğadaki en güçlü doğal antioksidan madde olan propolis, kovanı dış etkilerden, özellikle de diğer hayvanlardan korumak için arılar tarafından üretilen bir maddedir. Reçinemsi bir yapısı olan propolis, antibakteriyel, anestezik etkileri sayesinde birçok ilacın hammaddesi olarak tıp alanında kullanılmaktadır.

Polen

Polen, çiçekli bitkilerde çiçeklerin erkek organlarınca üretilip, dişi organın döllenmesini sağlayan, çiçek tozu olarak da bilinen maddedir. Polen; bir canlının büyüyüp gelişebilmesi için günlük alması gereken aminoasitleri, vitaminleri ve mineralleri yeterli ve dengeli bir şekilde bulunduran tek doğal besin maddesidir. Polen, zihinsel gelişimde ve bazı kanser hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Kovan içindeki hava: Api air
Kovan içinde bulunan diğer apiterapi ürünlerinin bir arada olması sonucunda oluşan hava; migren, depresyon, kronik akciğer hastalıkları, astım gibi rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Kovana bağlanan bir hortum aracılığıyla, kişinin yüzüne taktığı maske sayesinde kovan içindeki havayı teneffüs edebilmesidir. Kovan içinde bulunan diğer apiterapi ürünlerinin bir arada olması sonucunda oluşan hava; migren, depresyon, kronik akciğer hastalıkları, astım gibi rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Arı zehri

Genellikle romatizma ve diğer kas ağrılarının tedavisinde kullanılan arı zehri; arının iğnesini belirlenen bölgeye batırması şeklinde uygulanabileceği gibi, merhem olarak da kullanılabilir. Uzman kontrolünde yapılması gereken bu işlem, hamileler için önerilmemektedir.

İlginizi çekebilir: Fermente gıdaları tüketmek için 7 geçerli sebep

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Ali Yoylu Diyetisyen
2015 yılında İzmir Şifa Üniversitesi’nden mezun oldu. Türkiye Yelken Federasyonu, Türkiye Güreş Federasyonu’nda(serbest güreş milli takımında) sporcu diyetisyeni olarak staj yaptı. Bunların dışında çeşitli ... Devam