Koşuyoruz… Başka Özgecanlar olmasın diye…

Geçtiğimiz günlerde hepimizi derinden üzen korkunç ve vahşi bir cinayet haberiyle sarsıldık. Henüz 20 yaşında genç bir üniversite öğrencisi olan Özgecan Aslan, eve gitmek için binmiş olduğu dolmuşta vahşi bir saldırıya uğrayarak katledildi.

özgecan aslan

Kadın cinayetlerinin her geçen gün daha da arttığı ve kadının toplumsal konumunun giderek kötüleştiği Türkiye’de, Özgecan’ın uğramış olduğu insanlık dışı saldırı gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde görmeye alışık olduğumuz onlarca cinayet haberinden sonra bardağı taşıran son damla oldu.

İnsani değerlerini hala koruyabilen, kadınlara yapılan haksızlıklar karşısında sesini çıkarma cesareti gösteren ve kadına yapılan şiddete ‘dur’ demek isteyen binlerce insan, tepkisini göstermek ve farkındalık yaratabilmek amacıyla mümkün olabilen her alanda eylemlerini sürdürüyor. Uplifers olarak biz de Özgecan’a yapılan bu hain saldırıyı kınıyor, kadın cinayetlerine ve kadına yapılan şiddete karşı farkındalık yaratmak için sizleri de Team İstrunbul, Adım Adım, Bu Kızlar Nereye Koşuyor, İstanbul Koşu Kuvvetleri, Outrunner ve YüzBinKoş’un bir araya gelerek düzenlemiş oldukları koşu etkinliğine davet ediyoruz.

11015060_793511090731843_381617999204201074_n

“Özgecan’a yetişemedik… Başka Özgecanlar olmasın diye tek yürek olduk, tüm koşu grupları birleştik koşuyoruz.”

 

Bu duyuru, sporu, koşmayı eğlenceli bir hale getirmeyi başarıp, geniş kalabalıklara hitap eden ve gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projeleriyle de kendilerinden söz ettirmeyi başaran Team İstrunbul, Adım Adım, Bu Kızlar Nereye Koşuyor, İstanbul Koşu Kuvvetleri, Outrunner ve YüzBinKoş tarafından yapıldı.

Tüm gruplar bu sefer bambaşka bir farkındalık yaratmak için; başka Özgecanlar olmasın diye atacaklar adımlarını ve herkesi bekliyorlar. Çok iyi koşmanız değil, hal ve gidişattan rahatsızlık duyuyor olmanız yeterli bu sefer.

Pazar sabahı görüşmek üzere…

Tarih: 22 Şubat Pazar
Saat: 09:00
Güzergah: Karaköy-Eminönü-Sirkeci-Karaköy
Yer: Karaköy Namlı

Etkinlik için isteyenlere t-shirt verilecektir. Fiyat: 10 TL
Siyah giyinilmesi tercih edilir.

Etkinlik ile ilgili detaylı bilgiye Facebook etkinlik sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam