Koşulsuz sevgiyi ailece deneyimleyebileceğiniz birkaç aktivite

Yeniden merhaba, koşulsuzca sevdiğiniz 3 kişiyi hemen sayabilir misiniz? Peki, koşulsuz sevdiğiniz 5 kişiyi hızlıca sayabilir misiniz? 10 kişiyi? 20 kişiyi? Belki sayı arttıkça “ama”lar devreye girmeye başlayacak, geçmişten gelen birtakım hikayeler de kanıtı olacak ve saymak zorlaşacak.

Doğayı, doğadaki canlıları koşulsuz sevebilir misiniz?
Peki, kendinizi koşulsuz sevebilir misiniz?
Yaptığınız yanlışlara, hatalara, başarısızlıklara, kayıplara, olumsuz her şeye rağmen kendinizi koşulsuz sever misiniz?

Sevgi dolu bugünlerden size merhaba derken cebimde birkaç farkındalık sorusu ile geldim. Cevaplar için acele etmeyin, kendimize süre vererek düşünelim. Çünkü birçoğumuz farkındalık gerektiren konuları geç yaşta fark etmeye başladık.

İyi haber ise çocuklarımızın erken yaşta bu farkındalığı kazanmaya başlamış olması. Artık söylememe gerek yok ama, bu tabii ki çocuk yogası ile mümkün. Düzenli yoga çalışmaları ile duygularını, bedenini ve kendini tanıyan çocuk öz sevgiyle yetişir ve doğadaki tüm canlılara koşulsuz sevgisini gösterir. Bugün de sevgi dolu bir haftadan sizlere seslenirken, istedim ki çocuklarımız için de sevgi dolu bir program yapalım. Hazırsanız birkaç önerim olacak…

1. Sevgi kartı

Yazmak duyguları şeffaf bir şekilde ifade etmek için en güzel yöntemlerden birisidir. Aynı zamanda eğlenceli olması adına renkli bir kağıt ve renkli kalemler kullanarak bir sevgi kartı hazırlayabilirsiniz.

Nasıl yapacağız?

 • A4 boyutta bir kağıdı ikiye katlayın. Kartın ön yüzüne kocaman bir kalp çizin, iç kısmına ise aile üyelerinin ismini yazın.
 • Her bir ismin yanına “Seni her koşulda seviyorum” yazın.
 • Kartları değiştirin ve sonrasında sesli okuyun. İşte bu kadar kolay..

2. Sevgi pozları

Yoga Güncesi Yoga ve Aktivite Kartlarında yer alan “Aç kalbini” pozunu eşli olarak uygulayabilirsiniz. Kartları henüz edinmediyseniz aşağıdaki anlatımı takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Aranızda bir büyük adım mesafe olacak şekilde önlü arkalı durun.
 • Her iki kişi de yere sağlam basmalı ve birbirine güvenmeli.
 • Önde duran kişi kollarını, arkasındaki eşine uzatarak hafifçe kendini geriye doğru bıraksın.
 • Arkada duran kişi ise eşini bileklerinden yakalasın, onu geriye doğru çekmek yerine göğsünü açmasına yardımcı olur, esnetir.
 • Bu çalışma ile koşulsuz sevgi ve güven arttıkça kendinizi daha rahat bırakacaksınız. Eşler yer değiştirerek tüm aile içerisinde ve/veya arkadaşlar arasında da tekrarlayın.

3. Sevgi meditasyonu

Spotify’da yer alan Minikyogees meditasyon hikayelerinden Kalp Meditasyonunu ailece dinleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinize rahat ve sessiz bir yer bulmak ve bu yönlendirmeli meditasyonu tüm ailenin dinleyebileceği şekilde uygun bir cihazdan açmak. Aynı zamanda meditasyon sırasında el ele tutuşmayı deneyin.

4. Birlikte kek yapmak ve mindfulness yemek

Sevdiklerinize yemek yapmak, hem pratik bir eylem, hem de karşılıksız sevginin en güzel göstergelerinden biri olabilir. İnternetten bulacağınız basit bir kek tarifine kendi dokunuşlarınızı katın. Bu tarif ekleyeceğiniz malzemelerle size ve ailenize özel olsun. Hatta sonra geleneksel hale bile getirebilirsiniz. Kekiniz piştikten sonra da 5 duyunuzu kullanarak mindful bir şekilde kekinizi yiyin.

Mindfulness yemek neydi, çok kısaca hatırlayalım.

 • Önce pişirdiğiniz kekinize bakın; rengine, şekline bakın ve detaylarını inceleyin.
 • Sonra keke dokunun, dokusu nasıl? Dikkat edin, biraz soğuduktan sonra tabii!
 • Koklayın, kokusu nasıl?
 • Bu kekin bir sesi var mı? Belki dilimlerken çıkan sese dikkat edebilirsiniz.
 • Ve şimdi keki keyifle ve yavaş yavaş tadını alarak yeme zamanı!

Şimdi sıra sizde… Önerileri uygulayanlardan yorumlarını bekliyorum, ben de yavaş yavaş mutfağa doğru ilerliyor ve kek malzemelerimi hazırlıyorum.

Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees instagram, youtube ve spotify hesaplarını takip edebilir www.minikyogees.com web sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

Yaptığınız her işi koşulsuz sevgi ile yapmanız ve sevginizin koşulsuz olması dileğiyle, sevgilerimle…

İlginizi çekebilir: Ailece uygulayabileceğiniz günlük mindfulness rutinleri

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam