Korona günlerinde sanat: Operadan sinemaya, sanat galerilerinden konserlere oturduğunuz yerden katılabileceğiniz online kültür ve sanat etkinlikleri

Koronavirüs salgını devam ederken sosyal mesafelendirme nedeniyle çoğumuz mecburi olmayan durumlar dışında evlerimizden dışarı çıkmamayı tercih ediyoruz. Salgının önlenmesinde en etkili yol bu olduğu için uzun bir süre daha evlerimizde zaman geçirmemiz gerekecek gibi görünüyor.

Sizlerle daha önce evde keyifli ve verimli zaman geçirmenin farklı yollarını derlediğimiz önerilerimizin yer aldığı kapsamlı yazımızı paylaşmıştık. Bu süreçte bizi meşgul edecek ve entelektüel olarak besleyecek aktiviteler kadar önemli olan bir başka şey de sanatla olan bağımızı canlı tutabilmek ve estetik duygumuzu besleyebilmek.

Evde yapılan pek çok aktivitenin arkadaşlarla gidilen bir Cumartesi konserinin, canlı izlenen bir tiyatro oyununun ya da bir müzede sessizliğin içindeki fısıltıları dinlerken dakikalarca bir sanat eserine dalıp gitmenin yerini tutamayacağını biliyoruz. Ancak büyüleyici güzellikteki sanat eserlerine, eğlenceli konserlere, müze turlarına ve onlarca kültürel ve sanatsal aktiviteye bir tıkla sanal olarak da erişebileceğinizi biliyor muydunuz? Önerilerimize geçmeden önce bu kültür ve sanat deneyimlerin tadını en etkili ve verimli şekilde çıkarabilmek için birkaç pratik bilgi:

  • Hazırlık yapın. Nasıl ki bir müzeye gitmeden önce müzeyle ilgili araştırma yapıyorsanız ya da bir konsere gitmeden önce sanatçının son çıkan albümlerine göz atıyorsanız sanal deneyiminizden önce de aynı hazırlıkları yapmanızı öneriyoruz. Deneyiminizi derinleştirebilmek için kendinize dikkat dağıtıcıları en aza indirebileceğiniz bir zaman aralığı ve fiziksel ortam yaratın. Telefonunuzu sessize alın ve sanat deneyiminizin tadını çıkarın. Odaklandığınız sanal deneyim dışında kalan hiçbir şeyle ilgilenmemek ve o an sadece orada olabilmek, gerçeğe en yakın hissiyatı yaşamanıza yardımcı olacaktır.
  • Moda girin. Şık giysiler giyip göz kamaştıran takılarınızla bilgisayar başında olmanıza gerek yok (tabii ki kendinizi böyle iyi hissedecekseniz bir kısıtlamamız da yok). Ancak kendinize güzel bir kahve demleyip, şık bir atıştırmalık tabağı hazırlayarak kendinizi kültür ve sanat turu için hazır hale getirebilirsiniz.
  • Bir tema seçin. Örneğin, kendinize gitmek istediğiniz bir şehri seçip oradaki tüm kültür ve sanat aktivitelerini sırayla deneyimleyebilirsiniz. Ya da sevdiğiniz bir sanatçının eserlerinin bulunduğu tüm müzeleri belirleyerek sırayla bu eserleri inceleyeceğiniz turunuza başlayabilirsiniz.
  • Çocuklarınızı da kültürel deneyiminize dahil edin. Listede göreceğiniz pek çok müze çocuklar için de oldukça yaratıcı ve eğlenceli sanal programlar ve aktiviteler sunuyor.

Sanat Galerileri

Musée d’Orsay – Paris, Fransa

İçinde ünlü ressam Vincent Van Gogh’un meşhur portresinin de yer aldığı tam 278 baş yapıta ulaşabileceğiniz ve her bir sanat eserinin kapsamlı açıklamasını bulabileceğiniz bu sanal koleksiyonu biraz zaman ayırarak, açıklamalarıyla birlikte detaylı olarak incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Tura başlamak için tıklayın.

Washington Ulusal Sanat Galerisi – Washington, ABD

Sanal sergilerin de yer aldığı dünyanın en iyi sanat galerilerinden biri olan Washington Ulusal Sanat Galerisi’nde online olarak inceleyebileceğiniz tam 42.000 sanat eseri yer alıyor.

Tura başlamak için tıklayın.

Uffizi Sanat Galerisi – Floransa, İtalya

Sanat şehri Floransa’nın en ünlü sanat galerisi Uffizi, Sandro Boticelli’nin baş yapıtı ‘Venüs’ün Doğuşu’ tablosu da dahil olmak üzere yüzlerce sanat eserini yakından inceleyebilme fırsatı sunuyor. Tur sırasında okunuzu ekranda sürükleyerek sanatçı Alessandro Allori tarafından tavana işlenmiş muhteşem fresklere de göz atmayı unutmayın.

Tura başlamak için tıklayın.

Johannesburg Sanat Galerisi – Johannesburg, Güney Afrika

Afrika’nın en büyük sanat galerisi olan Johannesburg Sanat Galerisi’nde 500’den fazla sanat eserini inceleyebilirsiniz. Müzede Avrupalı pek çok ünlü sanatçının eserlerinin yanı sıra Güney Afrikalı muhteşem sanatçıların eserlerini de bulabilmeniz mümkün.

Tura başlamak için tıklayın.

Ulusal Portre Galerisi – Washington, ABD

Portrelere ilginiz varsa bu sanat galerisinin adını mutlaka duymuş olduğunuzu düşünüyoruz. Müzenin en ilgi gören eserlerinden eski Amerikan Başkanı Barack Obama’nın birbirinden ilginç portrelerine göz atabilirsiniz.

Tura başlamak için tıklayın.

Müzeler

British Museum – Londra, Birleşik Krallık

İnsanlık tarihinin en somut ve eski örneklerinin yer aldığı British Museum açıklamaların da yer aldığı binlerce tarihi eserle oturduğunuz yerden zamanda yolculuk yapmanıza olanak veriyor. Londra’nın kalbinde yer alan bu ikonik müzede yer alan önemli eserlerle ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve görsel turunuzu kapsamlı bir öğrenme deneyimine dönüştürmek isterseniz müze direktörü Neil MacGregor’ın anlatımıyla “100 Nesnede Dünya Tarihi – A History of the World in 100 Objects” podcastini dinleyerek deneyiminizi derinleştirebilirsiniz.

Tura başlamak için tıklayın.

Smithsonian Doğa Tarihi Müzesi – Washington, ABD

Bu müzede neler yok ki? Dinazorlardan kavanozlardaki ilginç yılanlara, devasa boyutlardaki elmaslardan ilginç deniz canlılarına özellikle çocukların oldukça ilgisini çekecek bu sanal tura ailece bayılacağınız düşünüyoruz. Okyanus yaşamı, memeliler, fosiller… Dilediğiniz bölümü hemen ziyaret edebilirsiniz.

Tura başlamak için tıklayın.

Guggenheim Müzesi – New York, ABD & Bilbao, İspanya

Dünyanın en ünlü modern sanat müzelerinden olan Guggenheim Müzesi’nin hem New York hem de Bilbao’daki sergilerinden bazılarını online olarak gezebilmek mümkün. Empresyonist, post-empresyonist, modern ve çağdaş dönem eserlerinden pop-art sanatının en güzel örneklerine yüzlerce eseri sanal turla keşfedebilirsiniz. Ayrıca New York’taki Guggenheim’ın ünlü spiral merdivenini ve Bilbao’daki Guggenheim Müzesi’nin önündeki çiçeklerden yapılmış ünlü köpek heykelini de Google Street View özelliğiyle keşfedebilirsiniz.

Guggenheim Müzesi – New York turuna başlamak için tıklayın. 

Guggenheim Müzesi – Bilbao turuna başlamak için tıklayın. 

Rijksmuseum – Amsterdam, Hollanda

Hollanda Altın Çağı’nın ünlü ressamları Vermeer ve Rembrandt’ın gölgeleri ve ışığı ustalıkla kullandıkları realist tablolarını tüm detaylarıyla incelemenin yanı sıra müzenin yüksek tavanlı ve muhteşem mimarisiyle görsel bir şölen yaşatan koridorlarında turlayabilirsiniz.

Tura başlamak için tıklayın.

Van Gogh Müzesi – Amsterdam, Hollanda

Sarının bütün tonlarını ustalıkla kullanan Vincent Van Gogh’un en büyük sanat koleksiyonun yer aldığı müzede sanatçının yüzlerce resmini ve çizimini sanal olarak inceleyebilirsiniz.

Tura başlamak için tıklayın.

Sanat Deneyimleri

Kusama’nın Sonsuzluk Aynaları

Son birkaç yılın en çok ses getiren sanat deneyimlerinden olan Japon sanatçı Yayoi Kusama’nın aynalar yardımıyla görsel algınızla oynayan hipnotik ve fantastik çalışmasını hareketli bir odanın ortasında sanal olarak deneyimlemeye ne dersiniz?

Yayoi Kusama: Infinity Mirrors | Arts | NPR

Bansky’nin Duvar Resimleri

Sokak sanatının ikonik ismi Bansky’nin dünyanın farklı ülkeelrinde yer alan duvar resimlerini müzede değil ‘yerinde’ görebileceğiniz bu sanal turda eserleri müzede görmekten çok daha derin ve yoğun bir deneyim yaşayacağınızı düşünüyoruz.

Tura başlamak için tıklayın.

Van Gogh’un Yıldızlı Gecesi – New York Modern Sanat Müzesi

Bazı ünlü sanat eserlerini çok yakından görmek, hatta içine girmek o esere yalnızca bakmaktan çok daha derin bir deneyim yaşatabilir. New York Modern Sanat Müzesi’nde yer alan ve sanal olarak da deneyimleyebileceğiniz Van Gogh’un meşhur Yıldızlı Gecesi’nin cesur ve keskin çizgilerinin içinde yoğun bir deneyime hazır olun.

Art Zoom: Maggie Rogers x Vincent Van Gogh

Klasik Müzik Konserleri

Vancouver Senfoni Orkestrası

Vancouver Senfoni Orkestrası, BetthovenFest’teki son performansını canlı yayın üzerinden ücretsiz olarak klasik müzik severlerin beğenisine sundu. Bu link üzerinden dilediğiniz zaman konseri izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.  

Berlin Filarmoni Orkestrası

Sınırlı süreli özel bir kod ile, dünyanın en iyi orkestralarından Berlin Filarmoni Orkestrası’nın muhteşem performansının tadını çıkarabilirsiniz. Bach, Beethoven ve Brahms üçlüsünün eserlerinden Gustav Mahler’in ikinci senfonisi olan Diriliş Senfonisi’ne muhteşem eserlerle evde geçirdiğiniz zamanı müzik ziyafetine çevirebilirsiniz.

Konseri izlemek ve dinlemek için tıklayın. 

Opera, Tiyatro ve Bale

Görsel: Musiconline

Kraliyet Operası – Londra, İngiltere

Kültür ve sanat söz konusu olduğunda ilk akla gelen platform olmasa da, YouTube sanatın her dalından binlerce kaliteli içeriğe ulaşabileceğiniz muhteşem bir kaynak. Londra’daki muhteşem tarihi binasıyla ünlü Kraliyet Operası ünlü opera ve bale performanslarının bir bölümünü YouTube kanalı üzerinden sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Alis Harikalar Diyarında gösterisinden Caterpillar ve Prokofiev’in Romeo ve Juliet’inden Şövalyelerin Dansı performansları sadece kostümleri için bile izlenebilecek güzellikte.

Viyana Devlet Operası – Viyana, Avusturya

Opera deyip de Viyana Devlet Operası’na yer vermeseydik olmazdı. Viyana Devlet Operası’nın en son performanslarından bazılarının tamamını izleyebileceğiniz platformda yer alan muhteşem eserler opera sevmeyenleri bile uzun süre ekran başında tutabilecek görsel ve işitsel güzelliğe sahip.

Sosyal Mesafelendirme Festivali

‘Bu kadarcık sanat aktivitesi benim gibi bir sanatsevere asla yetmez’ diyerek azla yetinmeyen ve fazlasını isteyen sanat düşkünlerini de unutmadık. Bir tiyatro sanatçısı, farklı türdeki performansların canlı yayınlarını ve videolarını tek bir ajandada bir araya getirerek ‘Sosyal Mesafelendirme Festivali’ adı altında muhteşem bir sanal sanat etkinliği yaratmış.

Festival Filmleri

Dünyanın en büyük belgesel film festivali olan Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) tam 300 filmini ücretsiz olarak online erişime açtı. 

Filmlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kültürel Gezi Alanları

Versay Sarayı – Versay, Fransa

Fransa’nın milli hazinelerinden, barok sanatı ve mimarisinin en güzel örneklerinin yer aldığı Versay Sarayı’nı sanal turla gezebileceğinizi biliyor muydunuz? Turunuza sarayın tarihi ve bilinen ilk krokisiyle ilgili bilgilendirmelerin yaptığı bu bölümden başlayabilirsiniz.

Tura başlamak için tıklayın.

Sistine Şapeli, Vatikan

Vatikan’ın sanal sayfasında keşfedilecek çok sayıda müze koleksiyonu var. Bizim önerimiz, turunuza Sistine Şapeli’nin tüm detaylarını uzunca bir zaman ayırarak inceleyerek başlamanız yönünde.

Tura başlamak için tıklayın.

Prambanan Tapınağı – Yogyakarta, Endonezya

Bu ikonik ve en az bir labirent kadar karışık Hindu tapınağında görülecek o kadar fazla şey var ki, detayları kaçırmamanız için yavaş ve sakin adımlarla ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. Okunuzu sürükleyerek kulelerin tepesine çıkın ve ince detaylarla dantel gibi işlenmiş duvar oymalarını daha iyi görmek için imlecinizi sürükleyin.

Tura başlamak için tıklayın.

Bonus:

Türkiye’de yer alan önemli tarihi alanları, müzeleri ve sarayları da sanal olarak gezebileceğinizi biliyor muydunuz? T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın web sayfasında yer alan seçeneklerden daha önce görmediğiniz ama görmek istediğiniz müze ve tarihi alanları link üzerinden ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynaklar: 

Google Arts & Culture

CNN

IDFA

NPR

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!