Korkunun esiri olmadan mutluluğu yakalamanın formülü

Bazen bizleri acınası bir hale sokan günlük rutinlere kapılıp gitmek çok kolay olabiliyor. Her sabah kalkıp sizi tatmin etmeyen işinize aceleyle gitmek, duygusal olarak sizi sömüren ilişkilere devam etmek ve bizleri mutlu eden hobileri ertelemek…

Nasıl daha mutlu olacağımızı düşünerek çok fazla vakit geçiriyoruz ancak bunu gerçekleştirmek için ciddi değişiklikler yapmıyoruz. Nedeni ise korkularımız. Daha mutlu olmak için gerekli adımları atmamıza rağmen hayal kırıklığına uğrarsak?

Korkunun esiri olmadan mutluluğu yakalamanın formülü
Bazen bizleri acınası bir hale sokan günlük rutinlere kapılıp gitmek çok kolay olabiliyor. Her sabah kalkıp sizi tatmin etmeyen işinize aceleyle gitmek, duygusal olarak sizi sömüren ilişkilere devam etmek ve bizleri mutlu eden hobileri ertelemek…

 

Eğer siz de hayatınızın ne kadar boş ve anlamsız olduğundan şikayet edip yine de değişiklik yapmaktan çekiniyorsanız, korkularınızı yenmek ve mutlu olmak için önerilerimize göz atabilirsiniz.

1. Sizin için mutluluğun ne anlama geldiğini bulun

Mutluluğun ne olduğu ve nasıl yakalanacağı konusunda ailemizden, arkadaşlarımızdan ve toplumdan karmaşık tanımlar duyuyoruz. Oysa gerçekten mutlu olmak için, mutluluğun sizin için neyi ifade ettiğini bulmalısınız. Kendinizi sıkışmış hissediyorsanız, aradığınız mutluluğun gerçekten sizin istediğiniz şey mi yoksa öyle olması söylenen şey mi olduğunu düşünün. Mutluluk hedeflerinizi netleştirmek, atmanız gereken adımları tanımlamanızı kolaylaştırır.

Bu konudaki “Hayatta mutluluk ve anlam arasındaki farklılıklar” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Mutluluğu hak ettiğinizi unutmayın

Mutlu olmayı hak ediyorsunuz. Evet, siz! Mutluluğu hak ettiğinizi söylemek önemli bir şey ancak asıl mesele tüm kalbinizle buna inanmak. Belki geçmişte yaşadıklarınız buna inanmanızı zorlaştırabilir ancak herkes kadar siz de bunu hak ediyorsunuz. İnsanın kendine güveninin düşük olması, onu hayallerinden uzaklaştırır. İnanmadığınız bir şey için çaba harcamanız zorlaşır. Aradığınız mutluluğu hak ettiğinizi kendinize hatırlatın.

Korkunun esiri olmadan mutluluğu yakalamanın formülü
Mutluluk hedeflerinizi netleştirmek, atmanız gereken adımları tanımlamanızı kolaylaştırır.

3. Mutluluğunuzu öncelik haline getirin

Zaman zaman hepimiz başkalarının ihtiyaçlarını kendimizinkilerin önüne koyuyoruz ve mutluluğumuzu askıya alıyoruz. Ancak başkalarıyla ilgilenecek enerjiye sahip olabilmek için kendi mutluluğunuzu öncelik haline getirmelisiniz. Hayatınızda dengeyi yakalamanın yollarını bulun, böylelikle hedeflerinize ulaşmanız daha kolay olur.

Bu konudaki “Mutluluk algınızı değiştirecek 50 önemli hatırlatma” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Değişime hazırlanın

Tüm alışkanlıklar bir süre sonra fazla rahat hale gelebilir. Bütün gününüzü yeni bir iş bulduğunuzda ne kadar mutlu olacağınızı düşünerek geçirebilirsiniz. Ancak günün sonunda değişimin getirdiği belirsizliklerden korkup yerinizde sayabilirsiniz. Günlük rutinlerin arasında sıkışıp kalmak yerine, değişim yolculuğunuzda karşınıza çıkabilecek zorluklarla nasıl mücadele edeceğinizi düşünmeyi tercih edebilirsiniz. Böylelikle değişim yolculuğunda karşınıza çıkabilecek belirsizliklere karşı daha hazırlıklı olursunuz.

Bu konudaki “Mutluluk neden toplumsal bir çaba gerektiriyor?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

5. Kendinize inanın

Kaç defa değişim için harekete geçip sonra kendinizi “Hayır bunu yapamam” veya “Ya başarısız olursam” derken buldunuz? İçinizdeki eleştirileri dinlemeyin. Hayatınızla ilgili önemli değişiklikler söz konusu olduğunda herkes korkabilir. Sıkışıp kalanlarla harekete geçenler arasındaki tek fark ise bu korkular ortaya çıktığında onları geride bırakıp yoluna devam etmek. Kendinize mutluluk hedeflerinizi hatırlatın ve bunu elde edebilmek için ne kadar yetenekli olduğunuza inanın.

Kaynak:
Mind Body Green

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!