Koridor deyip geçmeyin: Stil sahibi koridorlar için dekorasyon önerileri

Yeni bir eve taşıdığımızda veya dekorasyon değişikliği denince hepimizin aklına ilk önce salon, mutfak, yatak odası, banyo gibi alanlar gelir. Ev dekorasyonu dendiğinde birçoğumuz evlerimizdeki koridorları düşünmeyiz. Koridor genelde bir evin dekorasyonunda en az önemsenen alandır. Oysa birkaç ufak dokunuşla, evinizin koridorunu bambaşka bir alana dönüştürebilir, evinize stil katabilirsiniz. İşte evinizin koridorunu dekorasyonun bir parçası haline getirmek ve stil sahibi bir koridora sahip olmak için öneriler…

1. Göz alıcı duvar kağıtları kullanın.

Evinizin salonuna veya yatak odanıza büyük desenli, rengarenk duvar kağıtları uygulamaktan çekiniyor olabilirsiniz. Aslında haksız da değilsiniz. Salon, yatak odası gibi birden fazla eşyanın olduğu alanlardaki göz alıcı duvar kağıtları, mekanı daha kalabalık hale getirebilir. Ancak koridor gibi alanlar göz alıcı duvar kağıtları için çok uygundur. Belli bir renk veya desen belirleyebilir, koridordaki aydınlatmak, varsa mobilya gibi diğer eşyaları da benzer renk veya desenlerde seçebilir ve böylelikle bir bütünlük yakalayabilirsiniz.

2. Ferah bir koridor olmasını sağlayın.

Koridorunuzun boğucu değil, ferah bir alan olmasına özen gösterin. Bunun için koridorunuzda düzenli olarak hava akışı sağlamalı, gerekirse hava temizleyici kullanmalısınız. Koridordaki aydınlatma da ferah bir alan yaratmanıza yardımcı olur. Loş değil aydınlık bir koridor olmasına özen göstermelisiniz.

3. Renklerle oynayın.

Daha sakin, tek renk bir koridorunuz olabilir. Bu durumda renkli ve dikkat çekici bir mobilya, çerçeve veya abajurla koridorunuzda bambaşka bir hava yakalayabilirsiniz. Renkleri sadece mobilyalarla sınırlandırmayın. Dilerseniz koridor duvarlarını da renklendirebilirsiniz. Bu konuda cesur davranmaktan çekinmeyin. Eğer tek bir renk seçmekte zorlanıyorsanız, iki renk seçebilir, duvarların alt tarafını başka üst tarafını başka renkte yapabilirsiniz. Böylelikle iki renkli bir etki sağlamış olursunuz.

4. Koridorunuza uygun raflar yaptırın.

Koridorunuza uygun raflar yaptırarak işlevsel bir mekana dönüştürebilirsiniz. Kitaplarınızı, çocuklarınızın oyuncaklarını bu raflarda muhafaza edebilirsiniz. Böylelike odada veya salonda yer kalayacak eşyalar için yeni bir alan yaratmış olursunuz.

5. Koleksiyonlarınızı sergileyin.

Eğer koleksiyon meraklısıysanız, biriktirdiğiniz şeyleri dolapların içinde, kutularda saklamak yerine koridorda sergileyebilirsiniz. Böylelikle tamamen size özel, yıllardır emek vererek biriktirdiğiniz şeyleri her gün görebilir ve evinizi ziyarete gelenlere gösterebilirsiniz.

6. Sehpa veya dresuar yerleştirin.

Koridorunuza bir sehpa veya dresuar yerleştirerek tamamen havasını değiştirebilirsiniz. Sehpa veya dresuarın üzerine koyacağınız vazo, abajur gibi objelerle de koridorunuzu şık bir alana dönüştürebilirsiniz.

7. Mesaj verin.

Her zaman hatırlamak istediğiniz, aklınıza kazının sözlerin posterlerini çerçeveletip koridorunuza asabilirsiniz. Böylelikle hem dekoratif hem de sizin için anlamlı bir stil katmış olursunuz.

8. Fotoğraflarla renklendirin.

Belki bir fotoğraf sergisi olmayabilir ancak en sevdiklerinizin fotoğraflarını çerçeveletip koridora asarak hem sıcak hem de hoş bir hava yaratabilirsiniz. Örneğin tüm aile üyelerinin gülümsediği fotoğrafları çerçeveletip asmak güzel bir fikir olabilir.

9. Geniş duvarları değerlendirin.

Genellikle çoğu evin en geniş duvarı, koridor duvarıdır. Bu geniş duvara işlevsellik katabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz varsa duvarın alt tarafını özel bir malzemeyle kaplayıp çocuğunuz için resim/boyama/yazı yazma tahtasına dönüştürebilirsiniz. Eğer evde egzersiz yapmayı seviyorsanız, bu geniş duvarın önüne bazı spor malzemelerinizi yerleştirebilirsiniz. Özellikle duvardan destek alınarak yapılan yoga pozları için çok işinize yarayabilir.

10. Sıcaklık katın.

Koridorunuza biraz sıcaklık katmak istiyorsanız, yapabileceğiniz çok basit birkaç hamle var. Bunlardan ilki; koridorunuza yolluk sermek. Beğendiğiniz desende bir yolluk sererek koridorunuza bir oda sıcaklığı katabilirsiniz. Veya koridora ufak bir puf, bank koyabilirsiniz. Hatta yanına koyacağınız minik bir saksı çiçeğiyle koridorunuzun havasını birden değiştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yatak odanızı yeniden yaratın: Tarzınızı yansıtan bir oda tasarlamak için öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!