Yatak odanızı yeniden yaratın: Tarzınızı yansıtan bir oda tasarlamak için öneriler

Son zamanlarda hepimiz vaktimizin çoğunu evlerimizde geçiriyoruz. Bu yüzden ev artık bizler için sadece barınma ihtiyacımızı karşıladığımız mekan olmanın çok ötesinde; çalıştığımız, egzersiz yaptığımız, yemek yediğimiz, ailemizle vakit geçirdiğimiz, uyuduğumuz bir mekan. Hayatımızdaki bu değişiklik, evlerimizde de bazı değişiklikler yapmayı adeta zorunlu hale getirdi. Evlerimizden artık bizler için hem dinlendiren hem de çalışırken ilham veren, egzersiz için motive eden, yemek yerken keyif veren bir mekan olmasını bekliyoruz. Tüm bunlar için de evlerimizde bazı düzenlemeler yapmak, bir yerden başlamak gerekiyor.

Yatak odası dekorasyonu neden ekstra ilgi ister?

Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Haliyle bu kadar çok vakit geçirdiğimiz bir yerin, iyi bir uyku için uygun hale getirilmesi gerekiyor. Aslında yatak odası sadece uyuma alanı değil; dinlenme, düşünme alanıdır. Zihninizi ne kadar dinlendirebilirseniz, hayatınızın geri kalanında o kadar verimli olursunuz. Bu yüzden evinizi dönüştürmek istiyorsanız, yatak odanızı size konfor ve keyif veren bir alan haline getirerek işe başlayabilirsiniz.

Yatak odanızın ve eşyalarınızın kapladığı alanı belirleyin.

Yatak odanızı tasarlamaya başlarken öncelikle odanın özelliklerini tespit edin. Pencere nerede, kapı nerede, arada ne kadar mesafe var? Size bir ipucu; düzenli ve simetrik bir yatak odası istiyorsanız yatağınızın konumunu pencereye ve büyük mobilyalara göre belirleyin. Yatağınızın yerine karar verdikten sonra diğer eşyaları fonksiyonlarına belirleyebilirsiniz. Aydınlatma için sıcak ve kullanması kolay bir aydınlatma tercih edebilirsiniz. Böylelikle yatak odanızda rahatlatıcı ve işlevsel bir dekor uygulayabilirsiniz.

Kişisel dokunuşlar katın.

Yatak odanızdaki mobilyaları, abajurları, ufak tefek eşyaları yalnız bırakmayın, onlara kişisel dokunuşlar ekleyin. Örneğin yatağınızın hemen yanındaki komodinin üzerine en sevdiğiniz kitapları, kokusunu sevdiğiniz bir mumu, aile fotoğraflarınızı koyarak kişisel bir hava katabilirsiniz. Sevdiğiniz ülkelere ait seyahat kitapları, uyumadan önce karıştırmak ve hayaller kurmak için iyi bir fikir olabilir.

Havanın temiz olmasını sağlayın.

Dekorasyon sadece bir mekanın duvarlarına, eşyalara dokunuşlar katmak değil, o mekanın havasını değiştirmektir. Yatak odanızın size huzur vermesini istiyorsanız, yapacağınız en önemli şeylerden biri yatak odanızda hava kalitesinin ferah olmasını sağlamaktır. Bunun için yatak odanızı düzenli olarak havalandırmalı ve hava temizleyici kullanarak desteklemelisiniz.

Rahatlatıcı bir ambiyans yaratın.

Yatak odanızı rahatlatıcı bir mekana dönüştürmek istiyorsanız, en önemli araçlarınız aydınlatma ve kullanacağınız renkler. Sıcak bir aydınlatma ve sıcak tonlardaki nevresimler, yatak örtüleri, duvar resimleri yatak odanızda rahatlatıcı bir ambiyans yaratmanıza olanak tanır. Öte yandan zihninizi sakinleştirmek için aromaterapinin gücünden de faydalanabilir, sizi rahatlatan kokularla ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

Bonus: İyi bir uyku için kendinize bir rutin oluşturun.

İyi bir uyku uyumak istiyorsanız, kendinize bir rutin oluşturun. Örneğin birkaç aşamalı bir uyku rutininiz olabilir. Öncelikle ertesi gün için hazırlık yapabilir, sabahleyin size vakit kazandıracak şeyleri geceden hazırlayabilirsiniz. Uyku öncesi kişisel bakım rutini oluşturabilirsiniz. Cildinizi toksinlerden arındırmak için hafif hareketlerle masaj veya yüz yogası yapabilir, ardından cilt bakım ürünlerinizi uygulayabilirsiniz. Son olarak da kendinizi uykuya hazırlamak için kitap okuyabilir, meditasyon yapabilir, nefes egzersizleri uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kış mevsiminde evinizin hava kalitesini artırmak için öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!