Köpeğinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olacak öneriler

Köpekler evcilleştirilmeden önce nasıl besleneceklerini, kendilerini nasıl koruyacaklarını biliyorlardı. İçgüdüleri onlara ne yemeleri gerektiğini, nasıl egzersiz yapmaları gerektiğini söylüyordur. Ancak evcilleştikten sonra işler biraz değişti. Köpeğinizin fiziksel, davranışsal ve zihinsel sağlığı biraz da size bağlı. Köpeğinizin günlük rutininde ve beslenme düzeninde bazı değişiklikler yaparak onun daha sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Her köpek sahibi, en yakın dostunun uzun yıllar mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini ister. İşte köpeğinizin daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı olacak öneriler…

1. Aşılarını düzenli olarak yaptırın

Köpeğinizin anne sütünden aldığı koruyucular, bir süre sonra tükenir ve köpeğinizin dışarıdan gelebilecek mikroorganizmalara karşı korunması gerekir. Aşı, köpeğinizi pek çok enfeksiyondan ve haşereden korur. Veterineriniz, köpeğinizin cinsine göre başka aşı önerilerinde de bulunabilir. Aşı, köpeğinizin hayatını kurtarır.

2. Kısırlaştırın

Kısırlaştırmak, dişi köpeklerin meme kanserine yakalanma riskini azaltır ve rahim enfeksiyonlarını önler. Erkek köpeklerde ise agresif davranışları sakinleştirir ve testis kanseri, prostat hastalıkları gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur.

3. Veterinerinizi düzenli olarak ziyaret edin

Köpekler de aynı insanlar gibi düzenli olarak doktor kontrolüne ihtiyaç duyar. Yıllık bir kontrol, köpeğinizin olası hastalıklarının belirlenmesi için çok önemlidir. Aynı zamanda veterineriniz köpeğinizin davranışları, beslenme ve egzersiz düzeniyle ilgili sorular sorarak size ipuçları verebilir.

4. Kenelere savaş açın

Kene, köpeğinizde sadece kaşıntı değiş başka sağlık problemlerine de neden olabilir. Alerji, anemi, tenya gibi hastalıkların başlıca sebebidir. Köpeğinizin kilosuna göre aylık olarak alabileceğini ürünlerle keneyle mücadele edebilirsiniz.

5. Günlük olarak egzersiz yaptırın

Köpeğinizi sadece evinizin etrafında kısa bir yürüyüşe çıkarmakla kalmayın. Onunla oynamak, koşmasını sağlamak köpeğinizin fiziksel olarak fit kalmasına yardımcı olurken zihinsel olarak da daha sağlıklı olmasını sağlar. Enerjisini atamayan bir köpek, depresyon belirtileri veya saldırgan davranışlar sergileyebilir. Düzenli egzersiz, köpeğinizin kalp sağlığı için de gereklidir.

6. Yaşam alanını tozlardan uzak tutun

Köpeğiniz, cinsine bağlı olarak fazla veya az oranda tüy dökebilir. Bu tüyler, hem köpeğiniz hem de sizin yaşam alanınızın tozlu olmasına neden olur ve kaliteli nefes almanızı engeller. Bu yüzden evinizi düzenli olarak havalandırın. Köpeğinizi ve kendinizi tozlardan ve tüylerden uzak tutmak için evinizi düzenli olarak süpürün.

7. Zararlı yiyeceklerden uzak tutun

Siz yemek yerken köpeğinizin de canının çektiğini düşünüp onun için zararlı olabilecek yiyecekleri vermeyin. Çikolata, kahve, yağlı yiyecekler, bazı kuruyemişler, soslu yiyecekler, soğan, üzüm, tuz, sarımsak, arpa ve bazı tatlılar köpeğiniz için zehirli bile olabilir. Bu yüzden köpeğinize ne yedirdiğinize dikkat edin.

8. Dişlerini fırçalayın

Köpeğinizin nefesinin kokması, ağız sağlığı problemlerinin işareti olabilir. Dişlerinin arasında kalan yemek artıkları, plak denilen bakteri oluşumuna neden olur ve enfeksiyon ortaya çıkar. Eğer tedavi edilmezse, enfeksiyon diş kayıplarına ve daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden köpeğinizin dişlerini haftada bir defa düzenli olarak fırçalayın.

9. Haftalık kontroller uygulayın

Köpeğinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamanın yolu, onu düzenli olarak kontrol etmekten geçer. Her hafta köpeğinizin tüylerinin arasını, derisini, kulak içlerini, gözlerini ve beslenme alışkanlıklarını kontrol edin. Eğer bir farklılık gözünüze çarpıyorsa veterinerinize danışın.

10. Hindistan cevizi yağı verin

Hindistan cevizi sadece insanlar için değil köpekler için de bir süper besin. Köpeğinizin beslenmesine az miktarda hindistan cevizi yağı eklemek; köpeğinizin sindirimine yardımcı olur, cildini nemlendirir, nefesini tazeler. Günde 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağını köpeğinizin mamasına karıştırmanız yeterli.

11. Zihin çalıştırıcı oyunlar oynatın

Köpeğinize sadece yakalama veya zıplama oyunları değil aynı zamanda zihin çalıştırıcı oyunlar da oynatın. Basit saklama oyunları bile köpeğinizin zihinsel yeteneklerini kullanmasını sağlayacaktır.

12. Plastik mama ve su kaplarından vazgeçin

Köpeğinizin mama ve su kapları için paslanmaz çelik olanları tercih edin. Plastik kaplar zamanlar tırnak veya diş darbeleriyle çizilir ve oluşan boşluklara bakteriler yerleşebilir. Bu yüzden yıkanabilir, kırılmaz ve sağlam çelik kapları tercih edin.

İlginizi çekebilir: Evdeyken köpeğinizin enerjisini atmasına yardımcı olacak 5 öneri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!