Evdeyken köpeğinizin enerjisini atmasına yardımcı olacak 5 öneri

Evde kalmanız ve dışarı çıkamıyor olmanız, köpeğinizin egzersiz ihtiyacınız değiştirmiyor. Şartlar ne olursa olsun, bir köpeğin mutlaka dışarı çıkıp yürümesi, egzersiz yapması ve böylelikle enerjisiniz atması gerekir. Özellikle enerjisi yüksek bir köpeğiniz varsa, evde kalıp canı sıkılan bir köpek hırçınlaşabilir, sıkıntıdan evdeki eşyalara zarar verebilir. Bu yüzden evdeyken de köpeğinizin enerjisiniz atması için biraz yaratıcılığınızı kullanıp biraz da ipuçlarından faydalanarak bazı yöntemler geliştirmeniz gerekebilir. İşte evde daha çok vakit geçiren köpeğinizin enerjisini atmanıza yardımcı olacak öneriler:

1. Parkur oluşturun

Evinizin uygun bir bölümünde, köpeğiniz için parkur oluşturabilirsiniz. Bu bir koridor veya balkon olabilir. Köpeğinizin üzerinden atlayabileceği, etrafında dolanabileceği ufak parkurlar bile enerjisini atması için çok işe yarayabilir. Bunun için sandalye, tabur, sehpa gibi evinizdeki sağlam eşyalardan faydalanabilirsiniz. Parkurun bir noktasına, dinlenme alanı hazırlayabilirsiniz. Köpeğiniz her parkuru tamamladığında onu ödüllendirerek oyunu daha çekici hale getirebilirsiniz.

2. Saklambaç oynayın

Saklambaç oyunu köpeğinizin hem zihinsel hem fiziksel enerjisini azaltmasına yardımcı olur. Köpeğinizin bir yerde oturup sizi beklemesini sağlayın. Daha sonra saklanın ve köpeğinize seslenin. Köpeğinizden sizi bulmasını isteyin. Sizi bulduğunda ise onu ödüllendirin. Eğer köpeğiniz saklandığınızda sizinle ilgilenmiyorsa, ufak şeyler atıp veya yere vurup ilgisini çekebilirsiniz. Önce basit yerlere saklanarak başlayın ki köpeğinizin oyunu öğrenmesini sağlayın.

3. Görev verin

Köpeğinizin can sıkıntısıyla mücadele etmesine yardımcı olmak için ona ufak görevler verebilirsiniz. Örneğin oyuncaklarını toplamasını veya etraftaki kirli kıyafetleri çamaşır sepetine götürmesini öğretebilirsiniz. Bu hem siz hem de köpeğiniz için eğlenceli olacaktır.

4. Merdivenlerden faydalanın

Eğer dubleks bir evde yaşıyorsanız veya komşularınız merdivenleri kullanma konusunda sorun yaratmıyorsa çok şanslısınız. Merdivenleri inip çıkarak köpeğinize egzersiz yaptırabilirsiniz. Bazen ikişer ikişer basamakları indirip veya çıkartarak egzersizi zenginleştirebilirsiniz.

5. Koşu bandı kullanın

Evinizde bir koşu bandınız varsa, bunu köpeğiniz için bir egzersiz aletine çevirebilirsiniz. Köpeğinizin koşu bandında yürümesini veya koşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle koşu bandını sevdirmeli ve yavaş tempodan başlayarak sonradan hızlandırmalısınız. Koşu bandının tam karşısında durmak ve ara sıra köpeğinizi ödüllendirmek iyi olabilir.

Evde oynayacağınız tüm bu oyunlar sırasında etrafın biraz tozlanacağını, köpeğinizin tüy dökeceğiniz unutmayın. Ancak bunun için dertlenmeye gerek yok. Canı sıkılan bir köpek, her zaman etraftaki tozlardan daha zorlayıcıdır. Her egzersiz veya oyun sonrası evinizi hızlıca süpürerek tozlardan kurtulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çocuklarınız ve evcil hayvanlarınızla bir arada oynayabileceğiniz keyifli iç mekan oyunları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!