Kontrollü olmadan da güven içinde yaşayabilirsiniz

Kontrollü olmak size kendinizi güvende hissettirir; ancak kontrollü olmadığınız zaman da kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Dünyada her gün öngöremediğimiz birçok olay gerçekleşiyor ve bizim gücümüz aslında oldukça sınırlı. Bu yüzden kontrollü olmadığınızda kendinizi güvende hissetmek oldukça değerli bir yetenek.

İlgili yazı: Her şeyi kontrol altında tutmak istemenizin nedeni korkularınızın üzerini örtmek mi?

Beklentileriniz karşılanmadığında ve hayalleriniz yıkıldığında beyniniz kortisol (vücudun strese gösterdiği tepki) salgılamaya başlıyor ve bu da acil bir durumun belirtisi olarak görülüyor. Beyninizi, kontrollü olmadığınızda yeniden düzenleyebilme şansınız bulunuyor. Elbette bu kontrolünüzü kaybetmeniz ya da vazgeçmeniz anlamına gelmiyor. Bu, temelde eski kortisol çemberinin yerine yeni bir sinirsel yol inşa etme anlamına geliyor.

Davranış değiştirmek 45 gün alıyor

Eğer bir düşünceyi ya da davranışı 45 gün boyunca tekrarlarsanız, beyniniz yeni bir yol inşa edecektir. O yüzden, herhangi bir şey üzerinden kontrolünüzü 6 hafta boyunca çekin. Sonuçlardan oldukça memnun kalacaksınız.
Bir şeylere hakim olma stratejinizin farkına varın ve tam tersini yapın.

düzensizlik
Eğer düzenli ve tertipli bir kişiyseniz, bir süre boyunca düzenli olmaktan vazgeçerek bir şeylere hakim olma stratejisinden kurtulabilirsiniz.

Eğer düzenli ve tertipli bir kişiyseniz, 6 hafta boyunca eşyaları bir köşeye yığın. Eğer düzenli bir kişi değilseniz ve kaos ortamından hoşlanıyorsanız, o halde bu süre boyunca düzenli olmaya çalışın.

Bu, ilk günler zor gelse de, 44 gün sonunda kendinizi ilginç bir şekilde güvende hissedebilirsiniz.

Hava durumunu kontrol etmekten vazgeçin ve loto oynamaktan da. Dünyanın sizin kurallarınıza göre çalışmasını bekleyin. İlk etapta kortizolden hoşlanmayacaksınız, ancak beyninizi eğitebilirsiniz. Kontrolünüz olmadan da dünyada güvende olabilirsiniz.

zaman
Yılları, saati, takvimi göz ardı ederek zamanla arkadaş olabilirsiniz.

Saatinizden kurtulmak kontrolünüzü deneyimlemek adına iyi bir yöntemdir, çünkü zamanı kontrol edemezsiniz.

Zamanla arkadaş olun

Herkesin zaman yönetimiyle ilgili alışkanlıkları bulunuyor. Bazıları, kronik derecede geç kalmaya eğilimliyken bazı insanlar sürekli saatlerini kontrol ediyorlar. Zamanla olan ilişkinizi değiştiremeyeceğinizi düşünebilirsiniz,ama 3 muhteşem yol sayesinde yılları, saati, takvimi göz ardı ederek zamanla arkadaş olabilirsiniz:

  1. Bitiş saati olmayan bir aktivite başlatın ve tüm bu aktivite boyunca saate hiç dikkat etmeyin. Bitmesi gerektiğini düşündüğünüz zaman bitirin.
  2. Her gün bir süreliğine hiç plan yapmayın
  3. Bir gününüzü öyle bir planlayın ki, yataktan kalktığınızdan itibaren tüm gün boyunca hiç saate bakmayın.

Ne kadar yoğun olursanız olun, zamanı kontrol etmek adına gösterdiğiniz çabayı azaltabilirsiniz. Üzerinizdeki zaman baskısını yıkma arzunuz olmasına karşın, bu şekilde davrandığınızda kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin, kendinizi kötü hissetmek size zarar vermez; ancak zaman baskısını kabul etmek, onun yıkıcı etkisini ve gerçekliğini kabullenmek anlamına gelir.

İnsan beyni bir şeyleri kontrol ettiğinde kendisini iyi hissetmektedir. Bazı insanlar bu kontrol hissini trafik kurallarını ihlal ederek yaşarlar, bazıları ise kurallara uymayanları şikayet ederek. Size bu güç hissini ne veriyor olursa olsun, ne yazık ki her zaman geçerli olmuyor. Bazı zamanlar kendinizi değersiz ve zayıf biri gibi hissedebiliyorsunuz ve bu da kortisol hormonunu tetikliyor; ancak kontrollü olmadığınızda da güvende olabileceğinizi artık biliyorsunuz.

Kaynak:

pyschologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!