Kombucha nedir: Kombu çayı hakkında her şey

Kombu çayı veya Kombucha, son dönemde birçok kişinin merak duygusunu harekete geçiren bir şey. Peki nedir bu çayın ayırıcı özelliği? Kombucha veya kombu çayı, aslında bir çeşit fermente olmuş çay türü. Kökeni Çin’e kadar uzanan bu çayın, sağlık açısından birçok faydası olduğu biliniyor.

Kombucha ya da Kombu çayı aslında bir çeşit fermente olmuş çay türü.

Kombucha nasıl üretiliyor?

Kombucha içinde bolca siyah çay ve yeşil çay içeren ve şekerle tatlandırılan bir içecek. Daha sonra bu karışım, içeriğindeki yararlı bakteri ve mantarların mayalanması için scoby denilen bir sıvının içinde bekletiliyor. Mayalanma 7 ile 12 gün arasında sürüyor ve bu süre içinde fermentasyon işlemi gerçekleşiyor. Bu sürenin sonunda scoby, başka fermentasyon işlemlerinde kullanılmak üzere dışarı çıkarılıyor. Geri kalan içecek ise içilmek üzere ayrılıyor. Yani kombucha veya kombu çayı bir bakıma şarap veya bira gibi fermente olan, mayalanan ancak alkol barındırmayan bir içecek. Kombu çayı evde de hazırlanabiliyor ancak doğru şekilde hazırlamak şartıyla. Aksi takdirde zehirlenme olasılığınız da var.

Kombu çayının tadı nasıl?

Birçok kişi kombu çayının tadının elma şırası ile sirke arasında olduğunu söylüyor. Peki böyle tuhaf tadı olan ve bolca şeker içeren bir şey neden bu kadar ilgi çekiyor? Öncelikle şeker konusuna açıklık getirmek gerekiyor. Kombu çayı fermente olurken, şekerin birçoğu bakteriler ve maya tarafından kullanılıyor. Tadı konusunda ise bunu herkesin damak zevkine bırakmak daha sağlıklı olabilir.

Kombu çayı neden bu kadar popüler?

Kombu çayının popüler olmasının sebebi, sağlık açısından faydalarından ileri geliyor. Kimileri kombu çayının kansere, astıma iyi geldiğini söylüyor ancak bu konuda yapılmış bir bilimsel çalışma olmadığını belirtmekte fayda var. Ancak bunun dışında kombu çayının sağlık açısından birçok faydası olduğu biliniyor:

  • Bağırsak sağlığını geliştiriyor: Kombu çayı probiyotik içeriği ve içinde bulunan iyi bakteriler sayesinde sindirim, minerallerin emilimi ve ishal sorununun çözümüne yardımcı oluyor.
  • Detoks özelliğine sahip: Kombu çayı içeriğindeki enzimler ve asidik olmasıyla, bedenin toksinlerden arınmasına ve pankreasın yükünü azaltmaya yardımcı oluyor.
  • Enerji kaynağı: Birçok kişi kombu çayı içtikten sonra enerji seviyesinin arttığını söylüyor. Anti-oksidanlar açısından da zengin olan kombu çayı, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor.
Kombuchanın popüler olmasının sebebi, sağlık açısından faydalarından ileri geliyor.

Kombu çayı tehlikesi ve zararları neler?

Son dönemde iyice popüler olan kombu çayını tüketirken dikkatli olmakta fayda var. Güvenilir şekilde hazırlanmamış olan kombu çayı, zehirlenme gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Öte yandan, kombu çayı uygun koşullarda saklanmadığı takdirde içinde kötü bakteriler oluşabilir. Kısacası, birçok faydası bulunan kombu çayını özenli ve dikkatli bir şekilde tüketmekte fayda var.

Kaynaklar:
Medimanage
Mayo Clinic

 

İlginizi çekebilir: Sindirim sisteminizi saat gibi çalıştıracak mucize besinler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!