Koltukaltı ve genital bölgedeki tüylerin vücudumuzdaki işlevi ve tüylerle ilgili ilginç bilgiler

Özellikle yaz aylarında epilasyona olan talebin arttığını ve büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluştursa da, erkeklerin de vücut tüylerinden kurtulmaya çalıştığını gözlemliyoruz. Epilasyon yaptırmak isteyenlerin sayısındaki bu hızlı artış ve lazer tedavilerine harcanan yüzlerce lira, vücut tüylerinin neden var olduğuna dair soruları da beraberinde getiriyor. Özellikle genital bölgedeki ve koltuk altındaki tüylerin var oluş amacı, oldukça ilginç biyolojik ve evrimsel nedenler barındırıyor.

kıllar

Sürtünme azaltıcı etkisi

Bu teorilerden biri, tüylerin sürtünmeyi azaltıcı etkisi. Kollar ve bacaklar, vücudun en çok hareket eden ve birbirine sürtünen yerleri. Derinin nemli ve kaygan olmayan yapısı nedeniyle, hareketten kaynaklanan sürtünmeyle tahriş olması kolaylaşıyor. Koltukaltı ve genital bölge tüyleri, bu sürtünmeyi engelleyerek derinin zarar görmemesini sağlıyor. Aynı şekilde cinsel ilişki sırasında da genital bölge tüyleri sayesinde partnerinizle sizin aranızda yaşanacak olan sürtünme azalıyor ve genital bölgenizdeki dokunun zarar görmesi engelleniyor.

Dış etkenlerden koruma

Genital bölge tüylerinin varlığıyla ilgili en bilinen bir başka sebep ise dış etkenlere karşı koruma sağlaması. Özellikle kadınlarda vajinanın dış etkenlerden kaynaklanan pisliklerden korunmasını sağlayan genital bölge tüylerinin, erkeklerde üretrayı koruma gibi bir işlevi yok. Kadınlarda tıpkı gözü koruyan kaş ve kirpik tüyleri ya da burnu koruyan burun tüyleri gibi, vücudun içine açılan vajinayı koruma görevi de genital bölge tüylerinde.

Partner seçimi

Koltuk altı ve genital bölge tüyleriyle ilgili ortaya atılan teorilerden bir diğeri de, karşı cins tarafından seçilme şansını arttırıyor oluşu. Doğuştan itibaren başımızda çıkmaya başlayan saçlarımızdan farklı olarak, koltukaltı ve kalın genital bölge tüyleri ergenlikte ortaya çıkmaya başlar. Aynı dönemde apocrine adı verilen ter bezleri de aktif hale gelerek protein içeren, yağlı bir sıvı salgılar. Ergenlik döneminde özellikle koltuk altı ve genital bölgede yoğunlaşan bu bezler, tıpkı vücudumuzdaki diğer ter bezleri gibi çalışırlar ve vücuda yayılmış durumdadırlar. 50’li yaşlardan itibaren karşı cinsi etkileyen bu salgı ve tüyler önemli bir ölçüde azalır. Bu da, koltuk altındaki ve genital bölgedeki tüyerin, çekicilik ve partner bulma konularında bir işlevinin olabileceği teorisini doğruluyor.

Koltukaltı ve genital bölge tüyleriyle ilgili ilginç bilgiler:
  • Genital bölgedeki tüyleri tıraş etmek, Antik Mısır’dan beri var olan bir uygulama. 15. yüzyılda hijyenik sebeplerden ötürü, kadınların birçoğu genital bölgelerindeki tüyleri kesiyordu. Kurtulmaya çalıştıkları en büyük problemse bitlerdi.
  • İngilizler, 19.yüzyılda vücut tüylerini alma işlemini farklı bir boyuta taşıdılar. Bu zamanlarda genital bölgenizdeki tüyleri keserek sevdiğiniz insana vermek bir gelenekti. Hatta, erkekler genelde bu tüyleri şapkalarına takarlar ya da farklı sevgililerinden topladıkları tüylerden koleksiyon yaparlardı. Örneğin, Kral George IV, farklı sevgililerinden topladığı tüyleri bir enfiye kutusunun içinde biriktiriyordu. Genital bölge tüyleriyle dolu olan bu kutu, şu an St. Andrews Üniversitesi’nde korunuyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!