Kolektif bilinçaltı rüyalarınızda da devrede: Sembolleri ve anlamlarını keşfedin

Beyaz güvercin, barışın, ruhsallığın kadim sembolüdür. Hikayeye göre, gagasında Yaradan’ın tufanının ardından insanları bağışladığını sembolize eden zeytin dalını Nuh Peygambere o götürmüştü. Ayrıca farklı kültürlerde ve dinlerde, farklı anlamları vardır.

Dikkatimizi çekecek sıklıkta rüyalarımızda görmemiz bize barışmamız gereken taraflarımızı anlatır. Rüyanın bütünüyle beraber anlatıldığında, hangi tarafın iyileşmesi, şifalanması gerektiği tespit edilebilir. Rüyaların farkında olmak, onun sadece “Bu gece pencereme güvercin geldi, kondu” cümlesinden öte, bize bir mesajının olduğunu bilmek, bizi hem geliştirir hem de yolumuzu açar. Biz inanıp, itibar ettikçe, rüyalar daha da etkin olarak hayatımızda rol alır.

Evrensel olarak kabul edilen sembollerin dışında, bize özgü kendi kişisel yaşantımıza, deneyimlerimize göre olan semboller de önemli rol oynarlar. Bu sembollerin bizim için neyi ifade ettiğini sorgulamamız bizi yine içsel yolda hızlı adımlarla ilerletecektir.
Örneğin kartal, evrensel kadim sembollerden bir diğeridir. Gücü sembolize eder ve gökyüzünde rahatlıkla çizdiği daireler spiritüellik yolunu işaret eder. Rüyanızda bir kartal gördüyseniz, kartalın sizin için ne anlama geldiğini sorgulamanız gerekiyor.

Rüyanın bütünü ile evrensel sembol tarafını da değerlendirmeliyiz. Kartal sizin için savaşçı ruhu temsil ediyorsa, mücadele vermeniz gereken alanda güce ihtiyaç duyduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu demek oluyor ki sadece kendi belleğimizden değil, Jung’un “Kolektif Bilinçaltı” dediği ortak havuzdan da sembolleri kendi farkındalığımız için veri olarak çekebiliriz.

Eğer rüyanızda gördüğünüz semboller kendi belleğinizden geliyorsa, o sembolü yazıp altına sizin için ifade ettiği kelimeleri sıralayarak, kendinizle ve duygularınızla ilgili birçok farklı bilgi elde edebilirsiniz. Bu yolu denerseniz, mutlaka rüya günlüğü tutmalısınız. Böylece aynı sembolü tekrar gördüğünüzde, ayrıntılı bir çalışmaya gerek duymama ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.
Bazen uykuya yatmadan önce nasıl çözeceğimizi bilemediğimiz sorunlar üzerine soru sorarak yattığımızda, uyku sürecinde gördüğümüz rüyalarda cevabı bulabiliriz. Sorunun net, anlaşılır, kısa ve içten sorulmasına özen gösterirsek harika olur. Uyanıkken içinden çıkılamayan durumlar, engellemelerden bağımsız olduğumuz uyku ortamında daha temiz, daha yaratıcı olarak çözülecektir.

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uyku öncesinde şifalanın: Kurban ettiğiniz duygulardan özgürleşmeniz için pratik bir egzersiz

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam