Çörek otunun faydaları nelerdir? Çörek otu yağının faydaları nelerdir?

Bazı ülkelerde kutsal tohum olarak adlandırılan çörek otu, insanlığın uzun zamandır kullandığı ve faydalarının bilimsel olarak kanıtlandığı bir besin maddesi. Düğün çiçeğigiller familyasından yaklaşık 14 türü kapsayan bir yıllık bitki cinsi olan çörek otu, yıllık otsu bir bitkidir. Güzelliğiyle ünlü Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın da gençleşmek ve güzelleşmek için çörek otu kullandığı iddia edilmektedir. Siz siz olun doktorunuza danışmadan tedavi amaçlı tek bir bitkisel kaynaktan medet ummayın. Hayatınızda yer vererek faydalarından yararlanmak en iyisi. İşte doğanın kalbinden sağlığa katkılarıyla çörek otu…

Çörek otunun faydaları nelerdir? 

Tarihten günümüze çörek otu iyileştirici ve yenileyici etkileri nedeniyle hep tercih edilmiştir. İşte çörek otunun faydaları:

  • Daha sağlıklı ve genç görünen bir cilt sağlar.
  • Güçlü kemiklere sahip olmamız için bizi destekler.
  • Çörek otu kan şekerini dengeler, sağlıklı bir kalp için yardımcı olur.
  • Kan basıncını sabit tutar. 
  • Sindirim sistemini destekler. 
  • Anksiyeteyi azaltarak kaliteli bir uykuya yardımcı olur.

Çörek otunun diğer faydaları için aşağıdaki galerimize göz atabilirsiniz. 

Çörek otu yağı zayıflatır mı?

Tek başına hiçbir bitkisel madde kilo verme konusunda mucizevi etki etmez. Ancak çörek otu sindirim sistemini desteklediği için kabızlık problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur, böylece hem şişkinlik probleminiz azalır hem de düzenli bir sindirim sistemi sahibi olursunuz. Çörek otu ayrıca kan şekerini dengeleyici özellikte olduğu için iştahı azaltmaya yardımcı olur. Bu özelliği sebebiyle de çörek otu yağı kullananlar kendilerini uzun süre tok hissettiklerini paylaşmaktadırlar.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Aktar ve eczanelerden satın alabileceğiniz çörek otu yağını, her sabah aç karnına bir çay kaşığı ölçüde, bir bardak suyla tüketebilirsiniz. Çörek otu yağını içtikten sonra her zamanki besleyici ve enerji verici bir kahvaltı yaparak güne güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz.

Çörek otu yağının cilde faydaları

Çörek otu yağı, dünyada en fazla Hindistan’da yetişen ve tarih boyunca özellikle Mısırlılar tarafından sağlık ve güzellik için kullanılan bir yağdır. Hücreleri yenileyici özelliği olduğu için çörek otu yağının cilde faydası bulunmaktadır. Bu güçlü yağ tarih boyunca yaraları iyileştirme amaçlı da kullanılmıştır. Cildinize nazik hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Çörek otu yağı, cildin daha sıkı olmasına yardımcı olur ve yaşlanma karşıtı rol oynar. Ayrıca cildin ölü derilerden atılmasına yardımcı olarak ışıltılı bir görünüm kazanmasına da yardımcı olur.

 

Kaynaklar:
Live Strong
Draxe
Organic Facts