Kıvırcık saçlıların asla yapmaması gereken bakım hataları

Bundan yıllar önce kadınlar, düz saçlarını perma gibi yöntemlerle kıvırcık hale getirerek modaya ayak uyduruyorlardı. Daha sonra kıvırcık saç gördüğü ilgiyi kaybetti ve düz saç moda oldu. Saçları düzleştirmek için fön, düzleştirici gibi yüksek ısılı aletler kullanılmaya başlandı; ancak bunlar da teknolojiden yaşanan son gelişmelerden önce saçın dokusunu bozuyor ve yapısına zarar veriyordu. Derken son yıllarda ortaya çıkan doğallık akımı ile birlikte kıvırcık saçlar tekrar rağbet görmeye başladı. Dalgalı saçı düzleştirmek yerine, olduğu gibi kullanmak artık daha revaçta. Fakat saçın doğal hali kıvırcık olsa da düzgün bukleler elde etmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Üstelik bakımı çok zor olan kıvırcık saç, kurumaya ve kırılmaya diğer saç tiplerinden çok daha fazla meyilli.

İlginizi çekebilir: Hollywood’un en havalı saç trendi: Bronde

Saç konusunda genellikle ne yapmamız gerektiğiyle ilgili tavsiyeler duyuyoruz. Ancak asla yapılmaması gerekenler de bir o kadar önem taşıyor. Bu yüzden zor bir konuya değindik; bakımı zor olan kıvırcık saçta asla yapılmaması gereken bakım hatalarını derledik:

kıvırcık saç
Saçın doğal hali kıvırcık olsa da düzgün bukleler elde etmek her zaman mümkün olmayabiliyor.

1- Fazla şampuanlamayın

Kıvırcık saç, doğası gereği kurudur. Öte yandan sık sık şampuanla yıkamak, saçı buklelerin güzel durmaları için ihtiyaçları olan doğal yağdan mahrum bırakacaktır. Dolayısıyla saçınızı haftada birkaç kereden fazla şampuanlamamalısınız. Kıvırcık saçlılar ayrıca, saçlarını yıkarken, önce şampuanı su eklemeden masaj yoluyla yedirip sonra su ile durulamalıdır.

2- Havluyla kurulamayın

Şampuan gibi havluyla kurulamak da saçı, ihtiyacı olan nemden yoksun bırakacaktır. Dahası, elektriklenme de yaratabilir. Ancak yine de saçlarınızın ıslak kalmasını istemiyorsanız, mikrofiber havluları kullanabilirsiniz.

3- Saç ürünlerini doğru zamanda kullanın

Kullandığınız saç nemlendirici ürünleri uygulamak için banyodan çıkmayı beklemeyin. Çünkü bu kremler, ıslak saça uygulandığında saçtaki su ile birlikte kurudukları için daha iyi nemlendirme sağlar.

4- Saçlarınızı kuruyken taramayın

Kolayca kırılan kıvırcık saçları kuruyken taramak ya da fırçalamak saça zarar verecektir. Nitekim bu işlem, aynı zamanda elektriklenmeye de yol açar. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey ise, saçınızı geniş aralıklı taraklarla banyoda taramak olacaktır.

5- Kuaförünüzü dikkatli seçin

Her şeyden önce kıvırcık saçlarla nasıl başa çıkacağını bilen bir kuaför bulmalısınız. Örneğin kıvırcık saçlar asla ıslakken kesilmemeli; çünkü kuruyunca küçülen bukleler yüzünden, yaptırdığınız işlemin sonunda aslında istediğinizden çok farklı ve şekilsiz bir saça sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde kıvırcık saçta erken kırılmalara yol açan jilet de asla kullanılmamalı, her zaman makas tercih edilmelidir.

6- Nevresim seçiminize dikkat edin

Sabah uyandığınızda saçlarınızı fazla kuru halde buluyorsanız, muhtemelen kullandığınız yastık kılıfının bunda bir payı vardır. Pamuk kılıflar yerine ipek ya da saten kılıflar kullanırsanız, saçlarınızda daha az kuruma olacaktır.

İlginizi çekebilir: Saçınıza sağlık getiren 10 besin

Kaynak:

bustle.com

shefinds.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!