Kişisel gelişim yolculuğuyla zararlı alışkanlıklardan kurtulma rehberi

Kişisel gelişim; bilindik kişisel gelişim kitaplarını okumakla değil, kişinin her alanda kendini ilerletmesiyle mümkün olabiliyor. Kişisel veya profesyonel bilginin artırılması, kişiler arası ilişkilerin geliştirilmesi, bütüncül bir wellness yaklaşımıyla daha iyi bir beden ve zihin haline ulaşılması bunlar arasında gösterilebilir. Kişisel gelişimle ilgili pek çok plan, fiziksel kahramanlıklar veya zihinsel yeteneklere odaklanıyor. Peki ya wellness? Sağlıklı bir beden ve zihne sahip olmak herkes için gerekli ancak zararlı bir alışkanlıktan kurtulmaya çalışıyorsanız bu sizin için vazgeçilmez olmalıdır.

Kişisel gelişim yolculuğuyla zararlı alışkanlıklardan kurtulma rehberi

Kötü alışkanlıklarla mücadele dendiğinde, kişisel gelişimin klasik tanımları akla gelmeyebilir ancak kötü alışkanlıklarla mücadele sonrasındaki iyileşme dönemi, gerçek anlamda bir kişisel gelişimin kampı gibidir. Kişisel gelişim ve iyileşme için gösterilen çabalar ortaktır. Bir alışkanlık veya bağımlılıktan kurtulmak için tedavi görüyorsanız, kişisel gelişim sizin için en önemli şey haline gelmelidir. İşte zararlı alışkanlıklarla mücadele ederken kişisel gelişim adına kendiniz için yapabilecekleriniz:

1. Değişmesi gereken şeyler hakkında kendinize karşı dürüst olun

Her türlü kişisel gelişim yolculuğu, öncelikle fırsatların belirlenmesiyle başlar. Bunun için öncelikle kendi hayatınızda, üzerine çalışabileceğiniz alanları keşfetmelisiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız konusunda kendinize karşı dürüst olmalısınız. Bir şeyden kurtulmak için öncelikle inkar etmekten vazgeçmeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz kötü alışkanlığın sizin için zararlı olduğunu kabul ettiğiniz zaman iyileşme sürecini başlatabilirsiniz.

2. Günlük rutininize bakış açınızı değiştirin

Kişisel gelişim, en sıradan davranışlarınızın bile etkilerini düşünerek hareket etmeyi gerektirir. Zararlı alışkanlıklar, düşünme şekliniz de dahil olmak üzere hayatınızı her alanda etkiler. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak istediğinizde, bakış açınızı yeniden gözden geçirmeniz ve değiştirmeniz gerekir.

3. Kısa vadede rahatsızlık verse bile uzun vadede sağlığınıza odaklanın

Birçok kişisel gelişim planı, yaşadığınız an için şükretmeyi ve gelecekteki başarılara odaklanmayı gerektirir. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak da aynı şekilde. İyileşme aşaması ilk başta acı verici, zor olabilir. Ancak uzun vadede başarıya ulaşabilmek için buna dayanmalısınız.

4. Daha önce başarılı olan kişilerden bir şeyler öğrenin

Eğer kişisel gelişim planınızın bir bölümü, devam eden bir eğitimi içeriyorsa sizden önce bu eğitimi alan kişilerden öneriler alabilirsiniz. Eğer iyileşme sürecine yeni başladıysanız, bu süreci bitirmiş kişilerin tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Grup terapisi seanslarına katılmak bunun en kolay yolu olabilir.

Kişisel gelişim yolculuğuyla zararlı alışkanlıklardan kurtulma rehberi

5. Engellere rağmen ilerlemeye devam edin

Kişisel gelişim zaman alır, kendinizi vermeniz ve zorluklarla mücadele etmek için cesur olmanız gerekir. Eğer kişisel gelişim hedefiniz daha iyi bir fiziğe sahip olmaksa, sonuçları hemen göremediğiniz zamanlarda pes etmeyi düşünebilirsiniz. Ancak düzenli tekrar ve sabır sayesinde istediğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz. Kötü alışkanlıklardan kurtulma süreci de aynı şekilde işler. Zaman zaman kendinizi stres altında hissedebilir, pes etmeyi düşünebilirsiniz. İşler zorlaşmaya başladığında, bunun uzun bir yolculuk olduğunu unutmayın.

 

Kaynaklar:
The Self Improvement Blog
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!