Kişisel bir yolculuk: Yoga ve ayurveda programında sizleri neler bekliyor?

Yoga, günümüzde çok popüler! Size bir itirafta bulunayım mı? Kimse genelde (istisnalar tabii ki vardır) yogaya güzel hisler yüzünden başlamaz. Ben de mutluluktan değil, kafa karışıklığı, kişisel arayışım yüzünden başlamıştım.

İlk yogaya başladığım zaman durumun fiziksel görüntüsü beni etkilemişti. Bedenim zaten esnekti ve birçoklarına göre daha hızlı yol alıyordum. Ve bu yüzden seneler içinde yoga da iş çıkışı arka arkaya 3 derse koşarak girdiğim bağımlılıklarımdan biri olmuştu. Bedenimin neler yapabildiğini göstermek çok hoşuma gidiyordu. Yoganın o fiziksel hareketlerine aşık olmuş, hayatımdaki bağımlılıklarıma yeni bir şey eklenmişti.

“Bana iyi geliyor” diyordum. Kesinlikle geliyordu. Zaten fiziksel çalışmanın bedene ve ruha katkısı saymakla bitmez ama pratiğim ruhuma ulaşmıyordu. Hala içimde anlamadığım karmaşanın ve yorgunluğun izleri vardı. Bir yandan egom, fiziksel pratikle hiç olmadığı kadar mutluydu.

Yoga, drama kraliçesi eğilimin ve mutsuzluğun üzerine taktığım çok güzel bir yara bandı oldu. O zamanlar bunun bile farkında değildim. Yara bandını bile fark edemeyecek kadar kendi içimde karmaşıktım ve aslında yoganın şifası o yara bandını fark edip çıkarttığında başlıyormuş.

Yara bandıma aşık olmuştum bir kere, içimde her dersten sonra hissettiğim coşkunun bir nedeni olmalıydı… Bu vesile ile 2012 yılında ilk yoga uzmanlık programını bitirdim. O zamanlar her cümlesi ile kalbime inen bir hocam vardı. Onunla fiziksel pratik, kalbime doğru inebiliyordu. Bu yüzden 2014 yılında ikinci yoga uzmanlık programını aldıktan sonra bazı taşlar içimde yerine oturdu.

İlk o zamanlar yara bandımın farkında varmıştım. İşte o zamanlar bilginin hücrelerime indiğini söyleyebilirim. Ardından eğitimler aldım, yeniden eğitimler aldım, bulabildiğim her yerde dersler vermeye devam ettim. Ben anlattıkça her şey daha bir anlaşılır oluyordu. Yara bandı çıkmıştı ama hala ortadakilerle ne yapacağımı bilmiyordum.

2018’de çok ciddi bir ameliyat geçirdim. Ruhum her anlamda delik deşik oldu. Bir anlamda öldüm. İşte burası seneler boyunca anlattığım her şeyin pratik alanı olmaya başladığında, yoga benim paraşütüm oldu. Sürecin kendisi de, sonrası da beni her sıkıştırdığında yoga, gerçekte olanı görmeme yardımcı oldu.

Yoga, yeterli zaman ve merakla karanlıkta kalmış, halının altına attığınız ne varsa ışığa kavuşturan en köklü sistemlerden biri.
En güzel kısmı da, hangi niyetle başlarsanız başlayın sizi içine çekmesi… Bunu öğrencilerimden çok gördüm ve görüyorum.
O yüzden bu yolda yürümek isteyenlerle el ele yürünen yol birliğini çok değerli buluyorum. Yoga uzmanlık programlarının sadece yoga uzmanı olmak için değil, kişisel hayat yolculuğumuz için de çok önemli olduğuna inanıyorum.

Bir süredir açmaya başladığımız yoga uzmanlık programlarıyla kendi öğrencilerimizin içlerindeki bu ışığı yakmalarına vesile oluyoruz ve onların kendi yollarını belirmesine rehberlik ediyoruz.

Pandemin en şiddetli zamanında ortağım Githa ile Moda’da kurduğumuz stüdyomuzda, birlikte 3. kez yoga uzmanlık programı açıyoruz. Bu programa ilgi büyük! Buna şaşırmıyoruz çünkü Githa ile dostluğumuzu profesyonel dünyaya taşıyıp birlikte verdiğimiz uzmanlık programlarını titizlikle revize etmekten çekinmiyoruz.

Temel yoga ve ayurveda uzmanlık programı (200 saat)

Bu uzmanlaşma programı kadim zamanlardan beri kardeş bilim olarak ilerleyen yoga ve ayurvedanın birlikte öğrenilmesine ve uygulanmasına dayanır. Yoganın yolu ruhsallıktan, yani kendimizi bedenen, zihnen ve ruhsal olarak eğitmekten geçer. Hint tıp bilimi ve felsefesi olan ayurveda beden tiplerini merkez alarak, bedenin, zihin ve ruh ile ilişkisini dengeli ve uyumlu hale getirir.

Yoga asanalar, nefes, meditasyon gibi farklı uygulamalarla beden katmanlarına ulaşmaya, güçlendirmeye ve zihnin üç niteliği Sattva, Rajas ve Tamas’ı (Farkındalık, Hareket ve Durağanlık) anlamaya odaklanır.

Ayurveda ise beden tipinize uygun beslenme, günlük ve mevsimsel uygulamalar ile bedensel ve ruhsal arınma sağlar. Ayrıca bitkilerin, yağların ve baharatların gücünü kullanarak yoga yapan kişinin bedenini ve Sattvik zihin yapısını güçlendirir, böylece sindirim ve sinir sistemini iyileştirir, enerji bedenini temizler.

Yoga ve ayurvedanın niyetleri aynıdır. İkisi de kişinin kendini daha iyi tanımasını ve aydınlanmaya giden yolda ilerlemesini ister, sağlığımızı korur ve yoga uygulamamızda daha derinleşmemizi sağlar. Yoganın gündelik yaşamla bütünleşmesi ayurveda ile olur. Yogada hastalıkların nedeni Chitta (zihin) dalgalanmasıdır, ayurvedada ise dosha’ların (beden tipleri) dengesizliği ve bedende biriken toksinlerdir.

“Biz bu programda günümüz insanının bu iki temel meselesini baz alarak, kendini iyileştirme gücünü eline almaya istekli yoga eğitmenleri yetiştirmeyi amaçlamaktayız.”

Uzmanlık programının içinde neler var?

 • Temel yoga pozlarının farklı bedenlere göre yapılışı,
 • Yoga felsefesi, yaşam biçimi olarak günlük hayata entegre edilmesi
 • Yoga tarihi
 • Yoga ve ayurvedanın temellerine giriş
 • Ayurvedik beden tipleri ve beslenme
 • Yogik ve ayurvedik meditasyon teknikleri
 • Anatomi 101, fonksiyonel anatomi
 • Mudra
 • Tekrarlanan kutsal sesler (Mantra)
 • Yoga nidra
 • Bandha ve çakralar
 • Prayanama / nefes teknikleri
 • Dokunma: Ellerle Yönlendirme / Düzeltme/ Meditatif ve derin dokunuş
 • Shavasana Masajı
 • Ayurvedik yüz, boyun ve baş masajı / Ayak masajı
 • Yoga ve ayurvedada sağlıklı ders verme teknikleri
 • Farklı seviyelere göre farklı tarzda yoga dersi hazırlama

İnziva programında Özde Çolakoğlu ile atölye çalışması: “Yoga Eğitmeni Olarak Dijital Alanı Nasıl Sağlıklı Kullanabilirim?” (Atölye görsel içerik ve uygulama çalışmalarıyla desteklenecektir.)

Tanıtım buluşması: 15 Ocak Cumartesi 2022 Saat 18:30

Buluşma tarihleri:
05-06 Şubat 2022 09:30- 18:30
19-20 Şubat 2022 09:30- 18:30
05-06 Mart 2022 09:30- 18:30
19-20 Mart 2022 09:30- 18:30
16-17 Nisan 2022 09:30- 18:30
14-15 Mayıs 2022 09:30- 18:30
28-29 Mayıs 2022 09:30- 18:30
04-05 Haziran 2022 09:30- 18:30​

Nasıl ve kimler katılabilir?

Githa ve Özde Çolakoğlu ile yapacağınız ön görüşme sonrasında kaydınız alınacaktır. Yoğun ve uzun bir eğitim süreci olacağından katılmak isteyenlerin bu programa hazır olup olmadığını anlamak bizim için çok değerli ve önemlidir.

İnziva:

 • Eğitimin sonunda 5 gece 6 günlük inzivaya katılmak zorunludur.
 • İnziva mekanı, tarihi ve detayları program başladıktan sonra kararlaştırılacaktır.​

Sertifika:

Uluslararası geçerliliği olan Yoga Alliance sertifikası programı başarı ile tamamlayan katılımcılara verilir.

Staj:

Bu programı başarıyla tamamlayanlara ve belirli kriterleri yerine getirenlere, Moda’daki stüdyomuzda staj yapma ve ilerleme şansı tanınmaktadır.

Asistanlar:

Bu uzmanlık programı boyunca 3 asistanımız olacak. Mert Toksoy ve Çiğdem Erinç, Özde Hoca’ya yoga bölümde yardımcı olup, ayrıca yoga grup çalışmalarını yönetecek. Tuğçe Ertan ise ise ayurveda bölümünde Githa Hoca’ya yardımcı olacak.

Bilgi ve kayıt için: www.goayoga.com.tr [email protected] ve 0533 685 13 73

İlginizi çekebilir: Herkesin yoga deneyimi kendine: Yoganın derinliklerine doğru

Özde Çolakoğlu Yoga Eğitmeni
Çalışma Ekonomisinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra metin yazarlığı, editörlük, sosyal medya uzmanlığı gibi farklı alanlarda uzun yıllar çalıştı. 2009 yılında yoga ile tanışmasının ... Devam