Kışın soğuklarından cildinizi koruyacak 7 öneri

Beyaz her yeri kapladığı şu kış günlerinde soğuk hava da  etkisini iyice göstermeye başladı. Bu yüzden, cildimizde soğuğun etkisiyle bir takım problemler oluşabiliyor. Siz sevgili Uplifers okuyucuları için, kışın en sık görülen cilt problemlerine karşı cildinizi yumuşacık yapacak çözüm önerilerini bir araya getirdik.

cilt koruması

Problem 1: Yanaklardaki kızarıklık

Sıcaklık düştükçe, deride kuruma, kızarıklık ve pullanma gibi sorunlarla hepimiz karşılaşıyoruz. Çünkü yüz korumasız olduğundan bütün kış etkilerine maruz kalır. Düşük nem, rüzgar ve kapalı ısıtma cildi susuz bırakarak kurumasına neden olur.

Çözüm: Yüz derisini iyileştirmek için nazikçe temizleyin ve cildi bir kurutmayan bir ürün kullanın. Nemlendirmek için losyonlar yerine krem veya doğal yağlar kullanın ve günlük bakımınıza bir nemlendirici serum ve güneş kremi eklemeyi unutmayın.

Problem 2: Çatlayan dudaklar

Dudaklarımız inanılmaz ince bir deriyle kaplıdır ve yeterli miktarda yağ bezine sahip değildir  bu yüzden kışın dudakların kuruyup çatlaması normaldir.

Çözüm: Dudaklarınızın soyulmasını önlemek için yumuşak bir fırça ile her gün ovun ve ardından vazelin ya da dudak nemlendiricinizi sürün. Eğer sorun daha ciddiyse bir kaç gün kortizonlu merhemler kullanıp, çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca kış mevsimi bile olsa koruma faktörlü dudak nemlendiricisi sürüp, dudakları güneşin zararlı ışınlarından korumayı unutmamamız gerekir.

Problem 3: Kızaran ve soyulan burun

Burunda bol miktarda kan damarı bulunur ve bu damarlar soğuk havayla temas ettiği anda genişleyerek burnumuzun kızarmasına sebep olur. Ayrıca kışın kronikleşen nezle de burun etrafındaki derinin soyulup pul pul görünmesine yol açabilir.

kırmızı burunpng

Çözüm: Eğer derideki enfeksiyona nemlendirici kremler bir çare olmuyorsa antibiyotik içeren bir deri kremiyle kortizonlu bir merhemi karıştırıp bu bölgeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca içinde Omega-3 yağı bulunan balık, zeytin ve fındık gibi besinler tüketmek de cildinizin nem dengesine yardımcı olacaktır.

Problem 4: Kuru eller

Sadece soğuk hava değil; sıcak su, deterjan ve çeşitli temizleyici ürünler de üst deriyi kurutur.

elm kremi

Çözüm: ellerinizi içine bir kaç damla doğal yağ serpiştirdiğiniz ılık suyun içinde 5-10 dakika kadar bekletin. Ardından hemen laktik asit veya seramid içeren bir nemlendirici sürün. Tırnak etlerinizin bakımını ve nemlendirmesini yaparak kışın bile yumuşacık ellere sahip olabilirsiniz.

Problem 5: Nasır

Ayaklar soğuk tarafından zarar görür, kurur veya nasırlaşır.

Çözüm: Ellerinize uyguladığınız gibi ayaklarınızı da doğal yağlı ılık suyun içinde 5-10 dakika bekletin. Eğer kuruma çok fazla ise, ponza taşı ile ayaklarınızı ovup ölü deriyi atabilirsiniz. Bu işlemin ardından, ayaklarınıza nemlendirici sürüp sıcacık çoraplarınızı da giyince nasırlara veda etmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

bakım

Problem 6: Kaşınan kol ve bacaklar

Kendimizi soğuktan korumak için yünlü ve uzun kollu kazaklar giyiyoruz ama bu sefer kol ve bacaklarımız kaşınıp tahriş oluyor.

Çözüm: Vücudun çok fazla nem kaybetmemesi için duş süresini kısaltın ve  hemen nemlendirici uygulayın. 2’si 1 arada olan nemlendiricili sabunları kullanmak da faydalı olacaktır.

Problem 7: Sertleşen dirsek ve dizler

Cilt yapısından dolayı özellikle dirsek ve diz bölgesinin kuruması ve pürüzleşmesi daha kolay.

Çözüm: Laktik asit veya salisilik asit içeren bir kremle kol ve bacaklarınızı nemli tutabilirsiniz. Ayrıca vücudunuza uygulayacağınız doğal bir peeling ile ölü derileri cildinizden atabilirsiniz.

Ayrıca yaz kış sağlıklı bir cilde sahip olmak için bol bol cildimize iyi gelen doğal besinlerden tüketip kışın spor yapmayı ihmal etmememiz gerekir. Kış aylarında spor motivasyonunu koruyabilmek için şu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kaynak: Today Style

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!