Kişiler arası iletişim bozukluklarının giderilmesinde yapıcı olmanın önemi

İlişkilerde bir tartışma esnasında bir önceki tartışma konusunun gündeme gelmesi çok sık yaşanan bir durumdur. Yaşanan bir tartışma ondan sonrakilere de yansır.

iletişim

Geçmişte yaşanan sorunun gündeme getirilmesi, mevcut sorunun da büyümesine sebep olur.
İlişki içindeki her tartışma, karışınızdaki kişinin hassas noktalarını, önem verdiği şeyleri ve farklı görüşlerini öğrenmenizi sağlayan bir süreç olarak ele alınmalıdır. Bu süreçten öğrenilenler sayesinde gelecek günlerde tartışmalar önlenebilir. Geçmiş tartışmalar gündeme getirilip sorunu büyütmek için değil aksine olası sorunları önleme amacına hizmet etmelidir.

Geçmişteki bir tartışma konusuna dönmek yapıcı bir yaklaşım değildir. Geçmişte yaşananlar; onlardan ders çıkartmak ve bugün ve gelecekteki tartışmaların çözümünde bize yardımcı olması yönünde kullanılmalıdır.

Bir tartışmanın ertelemeden çözüme ulaştırılması, üzerinde konuşulması ve duyguların açıkça ifade edilmesi ile geçmişteki tartışmalar faydalı bir bilgi olarak kullanılabilir.

İkili ilişkilerde tartışma esnasında hatırlanması gereken şey; karşınızdaki kişinin rakibiniz değil takım arkadaşınız olduğudur.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu’nun diğer yazıları için tıklayınız. 

http://rominakuyumcuoglu.com/

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam