Bu kış sizi hastalıklardan koruyacak 7 kış sebzesi

İstediğimiz her türden sebze veya meyveye, her mevsim ulaşabildiğimiz bu çağda yiyeceklerin asıl mevsimlerini unuttuk sanki. Ancak yemeklerden güçlü besin değeri almak ve hastalık mevsimini sağlam bir vücutla karşılamak için mevsimine göre yemek çok önemli. Bu yüzden kış mevsiminin üşüten havasını iyiden iyiye hissettiğimiz bugünlerde, sizi hastalıklardan bir kalkan gibi koruyacak 7 en iyi kış sebzesini ve bunların en etkili olacak şekilde nasıl pişirileceğini araştırdık. İşte o sebzeler:

İlginizi çekebilir: Kışın su içmenin önemi: Kış hastalıklarıyla savaşmada suyun faydaları nelerdir?

Lahana

Lahana özellikle C ve K vitamini ile bol miktarda folik asit içerir. Bu anlamda tam bir vitamin deposudur. Aynı zamanda lif açısından zengindir ve antioksidan özellik taşır. Tür olarak karnabahar, kale, brüksel lahanası ve brokoliye yakındır.

Sonbahar ve Kış aylarında toplanır. Besin değerlerinden en iyi çiğ şekilde, örneğin salata olarak yendiğinde faydalanılır.

kış sebzeleri
Yemeklerden güçlü besin değeri almak ve hastalık mevsimini sağlam bir vücutla karşılamak için mevsimine göre yemek çok önemli.
Brüksel lahanası

Kardeş sebze lahananın tüm özelliklerini taşır ve müthiş bir antioksidan kaynağıdır. Öyle ki yapılan çalışmalar, Brüksel lahanasının içinde bulunan kanser önleyici antioksidanların DNA’yı oksitlenme sonucu ortaya çıkan hasarlardan koruduğunu göstermiştir.

Sezonu oldukça uzun olan bu sebzeyi Eylül’den Şubat’a kadar tüketebilirsiniz. En iyi pişirme şekli zeytinyağı ile kahverengiye yakın bir renk kadar kavurmaktır.

Kale

Kış aylarında salatalara dahil olan leziz kıvırcık kale A, C ve K vitamini açısından çok zengindir. 

Sonbahar ve kış aylarında tüm lezzetini yakalayan bitki yalnızca salatalarda kullanılmamalı. Hafif acı tadını yumuşatmak için soğan ve zeytinyağı ile sotelenerek güzel bir garnitür olabilir.

Kereviz

Birçok insanın koşarak uzaklaştığı aslında pek leziz sebze. Kök bitki olmanın verdiği yamru yumru haline bakmayın, bu kökler C vitamini, lif ve fosfor dolu. Yani hem hastalıklara karşı direnci arttırıyor, hem de kemik ve dişleri sağlamlaştırıyor.

Kereviz, Eylül – Mart arasında tüketilmelidir. Tüm kök bitkiler gibi zeytin yağında sotelenerek tüketilmesi faydalıdır. Kokusundan rahatsız oluyorsanız portakallı kereviz tarifini bir denemenizi öneririz.

İlginizi çekebilir: Kızarmış karnabahar ve kereviz çorbası

Havuç

Buggs Bunny ile büyüyen çocukların en sevdiği sebze havuç, ona rengini veren beta-karoten açısından çok zengindir. Bu bileşen, vücutta A vitamini oluşumunu sağlar ve bu sayede göz, cilt sağlığına ve bağışıklık sistemine iyi gelir.

Sonbahar sonundan itibaren kış sonuna kadar tüketilebilir. Buharda pişirerek zeytin yağı ile tüketmek faydalı olacaktır.

Turp ve şalgam

Patates gibi kök bitki gibi görünen turp ve şalgam aslen  lahana, karnabahar ve brokoli ile aynı aileden gelmektedir. Dahil olduğu ailenin üyeleriyle aynı besin değerlerini taşırlar (C ve K vitamini, glukozinolat, folik asit, lif ve kalsiyum kaynağıdır).

Tüm kış boyunca tüketilebilirler. En iyi faydayı ise salatalarda, zeytinyağı eşliğinde sağlarlar.

İlginizi çekebilir: Meyve-sebze tüketmek mutlu ediyor

Kaynak:

greatist.com

health.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!