Kış güneşi mutfağınıza doğsun: Kış ayları için 3 önemli öneri

Kış ayları yaz aylarına göre daha sıradan ve rutin geçer. Havalar erken kararır, tatiller biter ve bütün bunlar yoğun iş temposuyla birleşince kış ayları biraz da depresif hale gelebilir. Aslında bu aylar, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, daha sağlıklı bir yaşam için hazırlık yapmak için de en uygun zaman. Vücudumuz olağanüstü bir yenilenme ve iyileşme kapasitesine sahip. Ve biz kış aylarının muhteşem besinleriyle bunu destekleyebiliriz.

Kış güneşi mutfağınıza doğsun 

Taze sebze ve meyveleri yeteri kadar tükettiğinizden emin olun. Özellikle kış meyveleri limon, portakal ve greyfurt da dahil olmak üzere turunçgiller, soğuk günlerde kış güneşi gibi doğabilecek meyvelerdendir. Kış meyveleri özellikle içerdiği zengin C vitamini ile hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. 1 küçük boy portakal günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %85’ini karşılayabilir. Bunun yanı sıra magnezyum ve kan basıncı dengesi için önemli olan potasyum da içermektedirler. Narenciyede bulunan baskın antioksidan bileşik hesperidin kandaki kötü kolesterol ve trigliserid seviyesini azaltmaktadır. 1 porsiyon meyve karşılığı olarak; 1 orta boy portakal ya da 2 küçük boy mandalina tüketebilirsiniz.

B-12 vitamini ve folat açısından zengin besinleri tercih edin

Folik asit, B grubu vitaminlerindendir. Kansızlık, büyüme geriliği, kalp hastalığı riski, depresyon folik asit yetersizliği ile ilgili olabilir. Folik asit genellikle kuru baklagiller ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunurken, B12 vitamini et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünlerinde bulunur. Bu iki vitamin demans, duygu durumu bozukluğu ve merkezi sinir sistemi hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Japon erkeklerle yapılan son çalışmalar yüksek folat alımının depresyona karşı koruyucu etki gösterdiğini desteklemekte. Havaların soğuması, yaprakların sararması, gündüzlerin kısalmasına rağmen mutlu olmak istiyorsanız kışa hazırlık döneminde B12 ve folattan zengin yiyeceklerin tüketimine özen gösterebilirsiniz.

Selenyumu ihmal etmeyin 

Yaza hazırlık evresinde kilo vermek gibi bir amacınız varsa bile bu dönemi sadece salata yiyerek geçirmeyin. Bağışıklık sisteminin en önemli oyuncularından biri olan selenyumu eksik alıyor olabilirsiniz. Selenyum gribe neden olan virüslere, bakterilere karşı savaşan beyaz kan hücrelerinin yapımında rol oynar. Ayrıca vücudumuzda antioksidan etki gösteren bir mineraldir. Araştırmalar, orta yaş grubundaki bireylerde, beyinde oluşan oksidatif stresin depresyon kaynağı olabileceğini gösteriyor.

Yaşlılarla yapılan bir çalışmada bir gruba günlük 200 mikrogram selenyum, diğer gruba ise plasebo ilaç verilmiş ve depresyon skorları değerlendirilmiş. Daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulsa da bu çalışmada kanda selenyum miktarı fazla olan yaşlıların depresyon skorları daha düşük bulunmuş. Tam tahıllar, selenyumun iyi kaynaklarındandır. Baklagiller, balık, ay çekirdeği, soğan, sarımsak, mantar, yumurta diğer kaynakları arasındadır.

İlginizi çekebilir: Vücudunuza yardımıcı olun: 5 adımda anti-inflamatuar beslenme

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam