Kış aylarında tatile çıkmak isteyenler için birbirinden güzel seyahat noktaları

Kış mevsimi, hava koşulları nedeniyle insanlar için genellikle zor geçen aylar olsa da, aslında büyüleyici bir güzelliği içerisinde barındırıyor. Yeryüzü bembeyaz bir örtüyle kaplanıyor ve şehirler kışı, kendi özgü bir şekilde kutluyor.

Zorlu hava şartları evde oturma ve kışı daha ılıman bir yerde geçirme arzusunu içinizde uyandırsa da, bazı mükemmel destinasyonlar, kışın tatil yapmak için en iyi zaman olduğunu kanıtlar nitelikte.

Husky safarisinden kros kayağına kadar keyifli aktivitelerin bulunduğu bu kış destinasyonları, turistlere keyifli vakit geçirme garantisi de sunuyor. İşte birbirinden güzel seyahat noktaları:

Neuschwanstein Kalesi, Almanya
Yury Slobodyanyuk
Görsel Kaynak: Yury Slobodyanyuk

Eğer Almanya’da bulunan Neuschwanstein Kalesi size bir yerden tanıdık geliyorsa, hemen söyleyelim: Bu mükemmel yapı, Disneyland’da bulunan Uyuyan Güzel Kalesi’ne ilham vermiştir.

Her ne kadar Neuschwanstein Kalesi yaz mevsiminde de birçok turist tarafından ziyaret edilse de, kış aylarında adeta bir masal sarayını andırıyor.

Neo-romantizm stiliyle inşa edilen kalenin kulesi, çam ormanları arasında tüm ihtişamıyla yükseliyor. Güneybatı Bavyera’da Fussen’e bağlı Hohenschwangau kasabasında yer alan kale, kış aylarında Bavyera Alpleri arasına kıvrılmış bir şekilde kartpostallardaki kadar güzel bir görünüm ortaya çıkarıyor.

Yellowstone Milli Parkı, ABD

yellowstone

Yellowstone Milli Parkı’na yapılan ziyaretlerin %94’ünün yaz aylarında gerçekleşiyor olması aslında sizin için büyük bir şans; çünkü bu sayede kışın parkta oluşan muhteşem görünümü, kalabalıktan uzak bir şekilde dilediğiniz gibi gezme şansınız bulunuyor.

Ayrıca Missisipi’de Jackson şehri yakınlarında bulunan National Elk Refugee’ye giderek dünya üzerindeki en geniş Amerikan geyiği sürüsüyle karşılaşabilirsiniz.

Bled Gölü, Slovenya

bled gölü

Slovenya’da bulunan dünyaca ünlü Bled Gölü, ülkenin başkenti Ljubljana’dan arabayla 1 yalnızca saatlik bir mesafede bulunuyor.

Temmuz ve Ağustos aylarında; çocuklar gölün içinde yüzüyor, sandallar ise parıl parıl parlayan gölün üzerinde yavaşça ilerliyorlar. Kış geldiğinde ise Bled Gölü adeta büyüleyici bir dönüşüm geçiriyor. Bled Gölü ve gölün tam ortasında yer alan Orta Çağ’dan kalma kale nefes kesici bir güzellikteki kale, bu mevsimde gerçek bir kış harikasına dönüşüyor. Ayrıca kış sporlarından keyif alıyorsanız, Jülyen Alpleri’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Laponya, Finlandiya
Iren Udvarhazi
Görsel Kaynak: Iren Udvarhazi

Finlandiya’nın en kuzeyindeki yer olan Laponya (Lapland), kışın zorlu şartlara sahip olsa da, özellikle yılbaşı atmosferi için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Ocak, Şubat ve Mart ayları aurora borealis (kuzey ışıkları) izlemek için en uygun aylar. Kuzey ışıkları; yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalara verilen addır. Laponya’ya gittiğinizde bölgenin ünlü butik otellerinde konaklayabilir ya da dışarı çıkarak ren geyiği veya husky safarisi yapabilirsiniz.

İlgili yazı: Kış tatili sevenlere farklı bir alternatif: Kakslauttanen Otel

Banff Ulusal Parkı, Kanada

banff national park

Her ne kadar genellikle soğuk iklimin hakim olduğu yerlerde insanlar dışarıya çıkmak konusunda çekimser davransalar da, burası için tam tersini söylemek mümkün; çünkü havalar soğudukça Banff Ulusal Parkı ve Louise Gölü’nde hayat daha da canlanıyor. Ay boyunca süren Snow Days Festivali, kayak müsabakaları ve buz pateni aktiviteleri, kış aylarını bölge halkı ve turistler için cezbedici hale getiriyor. Eğer yolunuz Alberta’ya düşerse, Moraine Gölü’ne de uğramayı sakın unutmayın.

Banff Ulusal Parkı, dünya üzerinde en nefes kesici doğal alanlardan biri olarak biliniyor. Özellikle kış aylarında gelen ziyaretçilerini, büyüleyici güzelliğiyle asla hayal kırıklığına uğratmıyor.

Mont-Tremblant, Kanada

Mont- Temblant

Quebec’te bulunan Mont-Tremblant şehri, esasen kayak merkezleriyle ünlü olsa da, aslında bundan çok daha fazlasını vadediyor. İlgi çekici şehirde kalabalık ve canlı barlar, kafeler ve butiklerin yanı sıra kayak tutkunları için apres ski alanı da bulmak mümkün.

Vilnius, Litvanya

vilnius

Orta Çağ yerleşimi, Barok tarzı şehir peyzajı ve kaldırım taşlarıyla Litvanya’nın başkenti Vilnius, hayallerinizin de ötesinde bir güzelliğe sahip. Kış aylarında karla kaplanan Gotik kiliseler, kırmızı kiremitli evler ve Old Town, adeta mükemmel bir görünüme kavuşuyor.

Kaynak:

Nationalgeographic.com

Mydomaine.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!