“Kış aylarında neden kilo alıyoruz?” – Fit with Beril

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 13
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 13

Metabolizmamızın asıl amacı, vücudumuzu belirli bir ısıda tutarak bizi korumak ve vücudumuzun yaşamsal fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmesini sağlamaktır.

Kış aylarında, havaların soğuması ve vücut ısımızın düşmeye başlamasıyla metabolizma beyne alarm verir: “Besinlerden alınan enerjinin depolanması gerekiyor, vücut ısısını korumalıyız”. Bu doğal süreç bizim müdahale edebileceğimiz bir şey değildir; aksine bizi koruyan mekanizmamıza bir kez daha hayran olmamız için bir sebeptir.

Soğuyan havanın yanı sıra metabolizmamızın yavaş çalışmasının diğer bir sebebi, günlerin yani gündüzlerin kısalmasıdır. Vücut gece-gündüz dengesine göre kendini adapte eder. Aydınlık saatleri, alınan besinlerin enerjiye çevrilip harcanacağı; karanlık saatleri ise alınan besinlerin depolandığı zamanlar olarak ayırabiliriz. Kış aylarında gündüz saatleri karanlık saatlerden az olduğu için metabolizma hep depolama sinyalleri verir.

Bu doğal süreci değiştirmeye çalışmak yersiz olacaktır. Bu aylarda yapılabilecek birkaç önemli değişiklik, kilonuzu korumanıza ve dilerseniz kilo vermenize olanak sağlayacaktır.

  • Öğünlerinizi 3 ana, 2 ara öğüne çıkartın; küçük porsiyonlarla ama sık beslenin.
  • Karanlık saatlerde tükettiğiniz besinler şeker, un ve bol miktarda yağ içermemeli. Hava karardıktan sonra protein ve sebze ağırlıklı beslenmelisiniz.
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 13
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 13
  • Akşam yemeklerinizi en geç saat 19.00’da yemiş ve masadan kalkmış olmalısınız.
  • Kış aylarında ihtiyaç duyduğumuz vitaminleri bizlere sağlayacak meyveleri, aydınlık saatlerde, ara öğünlerinizde, protein içeren besinlerle birlikte tüketin. Böylece daha uzun sürede sindirilir ve tokluk hissi yaratır.
  • Sabah saatlerinde zaten aktif olan metabolizmanız, size sabah saatlerinde yediğinizi enerjiye çevirmek için olanak sağlar. Akşam saatlerinde yavaşlayan metabolizmanızı canlandırmak için kardiyovasküler aktivitelerinizi bu saatlere çekebilirsiniz.
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 13
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 13
  • Spor yapmayı kış aylarında sakın ihmal etmeyin. Hem soğuyan havanın etkisiyle hastalanma riskinizi azaltmak, hem de formunuzu korumak için saat 16.00 – 21.00 arası sizin için uygun olan bir zaman aralığında, doğru giyinerek kardiyovasküler bir aktivite uygulayın. Bunu yapmak, yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmada çok etkili olacaktır. Tabii her zaman belirttiğimiz gibi, tüm vücut kaslarını çalıştırmaya yönelik ağırlık çalışmalarınızı da ihmal etmemelisiniz. Kas demek hızlı ve sağlam bir metabolizma demektir.
  • Yaz aylarında akla daha sıkça gelebilen su tüketimi, kış aylarında havanın soğumasıyla durur. Su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Gün boyunca ortalama 1.5 Lt., spor yaptığınız günlerde ise 2 Lt. su tüketmelisiniz. Su içmek de metabolizmayı canlı tutar, kilo vermenize yardım eder ve sizi hastalıklardan korur.
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 13
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 13
  • Kış aylarında, uyku saatlerinizi bir-iki saat öne; uyanma saatinizi de bir saat erkene çekmelisiniz. Gündüzü yaşayın, akşamı elinizden geldiğince erken bitirin.
  • Kısacası, doğaya ayak uydurun, o size yapmanız gerekenleri söylüyor.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam