Kilo vermiş birine söylememeniz gerekenler

Diyet yaparak kilo veren arkadaşınıza yardım etmeye çalışmak iyi bir fikir olabilir. Ne var ki, Yunanistan’da yapılan yeni bir bilimsel çalışma, bu konuda bazı tavsiyelerinizin tam tersi bir etkide bulunabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, kilo vermede başarılı olup yeni kilolarını bir yıldan fazla bir süre koruyabilen 289 kişi ve başarılı bir diyetten sonra verdikleri kiloyu kısa sürede geri alan 122 kişiyle birlikte bir çalışma yaptı. Katılımcılar beslenme düzenleri, fiziksel aktiviteleri ve arkadaş ve ailelerinden aldıkları desteklerle ilgili ayrıntılı sorulara tabi tutuldular.

Şaşırtıcı bir şekilde sonuçlar, tekrar kilo alanların arkadaş ve ailelerinden daha fazla destek alanlar arasında olduğunu ortaya çıkardı. Bu ilginç sonucu daha iyi irdelemek isteyen araştırmacılar ise katılımcılara, yakınlarından ne tür bir destek gördüklerine dair sorulan her soruyu daha yakından inceledi.

Çıkan sonuca göre; tekrar kilo alanlar, yakınlarından neleri yapıp yapmamaları gerektiğine dair destek cümleleri duyan insanlar. Örneğin; kilolarını koruyabilenlere kıyasla, tekrar kilo alanlar çevrelerinden çok yağlı yiyeceklerden uzak durmaları ya da egzersiz yapmalarına yönelik daha fazla uyarı alıyorlar.

kilo verme 2
Kilo verdikten sonra bunu koruyabilenler, ailelerinden ve arkadaşlarından yeme alışkanlıklarına dair sık sık övgüler duyanlar arasında yer alıyor.

Kilo kontolünü sağlayabilenler ise, arkadaşlarının ve ailelerinin sağlıklı yemek ve düşük yağlı besinler tüketmek gibi, onlara daha yararlı olacak şekilde hareket ettiklerini belirttiler. Kilolarını koruyabilenler ayrıca ailelerinden ve arkadaşlarından yeme alışkanlıklarına dair sık sık övgüler duymuşlardı.

Atina’daki Harokopio Üniversitesi araştırmacılarına göre kilo kontrolünü sağlamaya çalışanların aile ve arkadaşları, onlara destek olmak için ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine, övgülerde bulunmalı ve onların sağlıklı yeme alışkanlıklarına kendilerini dahil etmeliler.

Araştırmacılar aynı zamanda kilo verenlerin, kendilerine ne yapmaları gerektiğini hatırlatan uyarıları olumsuz şekilde algılamalarının muhtemel olduğunu ifade ediyor. Buna göre iyi niyetli destek cümleleri, halihazırda kilo kontrolünü sağlamaya çalışan bireyler tarafından anlamsız hatırlatmalar ve olumsuz eleştiriler olarak anlaşılabilmekte.

İlgili yazı: Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacak 12 yöntem

Araştırmanın sonucu ayrıca, daha önce yapılan ve bazı kadın katılımcıların kendilerine yöneltilen daha sağlıklı yeme ve egzersiz yapma hatırlatmalarının kendilerini kötü hissettirdiğini belirttiği başka bir araştırmanın sonuçlarıyla da örtüşmekte.

Yine de araştırmacılar sonuçların nedenini açıklayamamakla birlikte, aile ve arkadaşların bazı hatırlatmalarda bulunabileceğini, ancak bunun sadece kilo veren birey tekrar kilo almaya başladıktan sonra yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Ek olarak, tekrar kilo alanlarla kilosunu koruyabilenler arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı olsa da aslında nispeten daha küçük. Dolayısıyla kilo veren insanlara verilen ne tür bir desteğin olumsuz sonuçlara yol açabileceğini daha iyi incelemek için, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak:

huffingtonpost.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!