Şık ve rahat ‘keten’: Keten kumaşın özellikleri ve keten kullanım önerileri

Keten denildiğinde sizin de aklınıza önce ılık yaz akşamlarında, ayağınızda sandaletleriniz ve hafif bronz teninizde uçuş uçuş ketenlerle yapılan akşam yürüyüşleri gelmiyor mu? Keten kumaş, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında aynı anda hem şıklık hem de rahatlık arayanların ilk tercihlerinden biri. Doğal bir elyaf olan ve kıyafet üretiminin yanı sıra ev tekstili ve döşemelik olarak da sıkça tercih edilen keten, özellikle kendine has havası, terletmiyor oluşu, her yaş ve tarza uyum sağlaması ve hem tenimize hem de doğaya dost, sürdürülebilir bir kumaş olmasıyla dikkat çekiyor.

Keten kumaş nedir, özellikleri nelerdir?

Keten kumaş, keten bitkisinden üretilen, son derece dayanıklı bir kumaş çeşididir. Farklı iklimlerde ve toprak türlerinde yetişebilen keten lifleri bir dizi üretim aşamasından geçerek kumaş halini alır.  

Keten, diğer kumaşlara oranla üretim aşamasında daha az tarım ilacı, su ve enerjiye ihtiyaç duyan; kullanışlı, sürdürülebilir ve doğal bir kumaştır. Yumuşak bir yapısı vardır, tüylenmez, hava alabilir ve nemi emer. Isıya dayanıklıdır ve iyi bakıldığında çabuk yıpranmaz. Hipoalerjenik yapısıyla cilde, sürdürülebilir olmasıyla doğaya dosttur. 

Kumaş üretimi için ilk kullanılmaya başladığı yıllardan 16. yüzyıla gelene kadar lüks sayılan keten, yalnızca soyluların giyebildiği bir kumaşmış. 16. yüzyıldan sonra keten bitkisinin yetiştirilmesinin artmasıyla daha yaygın kullanılabilir hale gelen keten, günümüzde  elbiselerden gömleklere, kaftan ve kimonolardan eteklere, hatta nevresim ve ev tekstiline kadar oldukça yaygın bir kullanıma sahip.

Keten kumaşı tercih etmeniz için nedenler

Günümüzde ketenin oldukça rağbet görüyor oluşunun nedeni yalnızca terletmiyor oluşu değil. Keteni tercih etmeniz için pek çok geçerli neden var. İşte onlardan bazıları:

1. Keten, uzun yıllar kullanılabilir

Bir kumaşın lifleri ne kadar güçlüyse, kumaş yapısı da o kadar sağlam ve dayanıklı olur. Ve keten, dünyanın en güçlü doğal liflerinden biridir. Sağlam liflerinin yanı sıra zamansız bir kumaş oluşu da, keten kıyafetlerinizi uzun yıllar boyunca kullanabilmenizi sağlar. Ketenin kullanıldıkça yumuşayan ve güzelleşen bir kumaş olduğunu da ekleyelim.

2. Bakımı kolaydır

Keten kıyafetlerinizi uzun süre kullanabilmek için, doğru şekilde bakımını yapmanız önemli. Ancak bu, sizi zorlu bakım pratikleri bekliyor anlamına gelmiyor. Dikkat etmeniz gerekenler basit; soğuk suyla makinede ya da elde yıkamalı; ağartıcı ya da beyazlatıcı gibi kumaşın yapısını bozabilecek ürünlerden kaçınmalısınız. Keten çabuk kırışabilen bir materyal olsa da, kendinden kırışık yapısı, kimi zaman çabasız şıklığınızın mimarı da olabilir.

3. Cilde dosttur

Siz de belirli kumaşları giydiğinizde vücudunuzda kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlar yaşıyorsanız, alerjik bir cildiniz olabilir. Keten, doğal bir elyaf olması sayesinde hipoalerjenik ve cilde dosttur. Nefes alan bir kumaş olan keten, giyildiğinde havanın cildimizde dolaşmasına olanak sağlarken, nemi de hızlıca emer. Bu özelliğiyle ev tekstilinde ve özellikle nevresim üretiminde de sıkça tercih edilir. 

4. Sürdürülebilir ve doğaya dosttur

Sürdürülebilirliğin öneminin daha da ön plana çıktığı günümüzde, adil ve etik şartlarda üretilen kumaşlar da popülerlik kazanmaya başladı. Güzel haber; keten üretimi, pamuk gibi kumaş üretiminde sık kullanılan pek çok life göre çok daha sürdürülebilir. Kuru topraklarda bile yetişebilen ve üretiminde suya da çok ihtiyaç duymayan keten bitkisinin tüm parçaları farklı materyallerin üretiminde kullanılabilir. Ayrıca keten biyoçözünür ve geri dönüştürülebilir bir kumaştır. 

5. Her mevsim kullanılabilir

Keten hava alan bir kumaş olduğu için, sıcak havalarda terletmez ve soğuk havalarda üşütmez. Hafif, dökümlü ve nemi emen yapısı ilkbahar ve yaz mevsimlerinde serin kalmanızı sağlarken; serin havalarda da terletmeden sıcak tutar.

6. Çok yönlüdür

Keten kıyafetler, günlük, şık, bohem, gösterişli ya da spor, pek çok farklı tarzda kullanılabilir. Kombininizi baştan aşağı keten parçalarla oluşturarak rahat ve çabasız şık; jean, kanvas ya da suni deri gibi daha kalıplı kumaşlarla kombinleyerek daha gösterişli bir hava yaratabilirsiniz. 

7. Rahattır. 

Nefes alabilen, hafif, bakımı kolay, sürdürülebilir ve her ortamda kullanılabilir olan keten aynı zamanda oldukça rahattır ve giydiğinizde kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlar. 

Keten kombinler için öneriler

Görsel kaynak: Pinterest

Çok yönlü, her yaşa ve beden tipine uygun bir kumaş olan keteni kombinlemenin de pek çok yaratıcı yolu var. İlham vermek adına birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istedik.

  • Keten kıyafetleri kombinlemenin en kolay yolu, kumaşın ruhuna uygun bohem kombinler yapmak.
  • Basic tişörtler, keten pantolon, etek ve şortlarla günlük şık bir hava yaratmanın bir diğer kolay yolu.
  • Parmak arası terlikler ya da sandaletlerle kombinlenen keten bir elbise ile gün boyu kendinizi harika hissetmeniz mümkün.
  • Keten kıyafetler genellikle salaş ve dökümlü kalıplara sahip olsa da; doğru parçaları bir araya getirdiğinizde baştan aşağı keten kombinlerinizle bile oldukça şık görünmeniz mümkün.
  • Keten kıyafetlerinizi daha sert kumaşlardan üretilen, kalıplı ve nispeten sert hatlı parçalarla bir araya getirerek gösterişli kombinler oluşturabilir, görünümüzünü aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz.

Havaların iyice ısınmaya başladığı bugünlerde, Trendyol’dan sizin için seçtiğimiz Keten Şıklığı koleksiyonuna göz atmayı unutmayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!