Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda ruh halinizi anında değiştirecek basit ama etkili kişisel bakım önerileri

Hepimizin zaman zaman kendini güzel bulmadığı, yüzündeki ya da vücudundaki kusurlara odaklandığı ve hem ruhsal hem de bedensel olarak kötü hissettiği anlar olabiliyor. Böyle zamanlarda sosyalleşmek, arkadaşlarımızla dışarı çıkmak ya da işe gidip çalışmak eziyet gibi gelebiliyor ve kendimizi eve kapatıp günlerce dışarı çıkmak istemeyebiliyoruz.

shutterstock_215754262

Hem ruhsal hem de bedensel olarak modumuzun düşük olduğu ve kötü hissettiğimiz, kontrol edemediğimiz olaylarla karşılaştığımız böyle zamanlarda kontrol edebildiğimiz şeyler üzerinde küçük ama etkili değişiklikler yaparak kendimizi çok daha iyi hissetmemiz mümkün.

Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda değişime önce kendinizden başlayın ve ruh halinizi anında değiştirecek basit ama etkili bu kişisel bakım rutinlerini uygulamayı deneyin;

Duş almak

shutterstock_108766331

Kendinizi yorgun, halsiz ve çirkin hissettiğiniz anlarda suyun altında geçireceğiniz 5 dakika tazelenmeniz için yeterli olacaktır. Duş almak kan dolaşımını hızlandırmanın yanı sıra suyun rahatlatıcı etkisi sayesinde hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle sabah saatlerinde ya da gece yatmadan önce duş alarak kendinizi temizlenmiş, enerjik, zinde ve rahat hissedebilirsiniz. Stres altında olduğunuz, karar vermekte zorluk çektiğiniz ve rahatlamaya ihtiyaç duyduğunuz her an kısa bir duş alarak kendinize gelebilirsiniz.

Kıyafet değişimi

shutterstock_221963911

Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda dış görünüşünüz ikinci planda kaldığı için giydiklerinizi çok önemsemeyebilirsiniz. Ancak aksine, ihtiyacınız olan tek şey kostüm değişikliği olabilir. Bir haftadır üzerinizden çıkarmadığınız o siyah kazaktan kurtulup biraz renkli ve farklı bir şeyler denemeye ne dersiniz? Bu hafta sonu dolabınızı açın ve uzun zamandır giymediğiniz, renkli kıyafetlerinizle tüm hafta giyeceğiniz farklı kombinler oluşturmayı deneyin. Kendinizi bu konuda yetersiz hissediyorsanız, en yakın arkadaşınızdan destek alabilir ve bu zamanı eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Sonrasında ise oluşturduğunuz bu kombinleri tüm hafta boyunca deneyin. Hem insanlardan iltifat almak hem de aynada her gün farklı bir ‘ben’ görmek sizi çok daha iyi hissettirecek.

Makyaj, saç ya da sakal değişikliği

Makyajın bir kadını ne kadar değiştirdiğine daha önce farklı şekillerde şahit olmuşsunuzdur. Henüz olmadıysanız, aşağıdaki fotoğraf bir kaç makyaj malzemesi ve fırçayla neler yaratılabileceğini açıkça gösteriyor sanıyoruz.

shutterstock_187883645

Solgun yüzünüzü ve morarmış gözlerinizi biraz renklendirme zamanı! Odanızın derinliklerinde kaybolan makyaj çantanızı ortaya çıkarın ve çok değil, yalnızca yarım saat daha erken uyanarak yarın dışarı çıkmadan önce makyaj yapmayı deneyin. Hem çevrenizdeki insanların tepkilerine hem de aynada her gün gördüğünüz solgun yüzün nasıl enerji dolu olduğuna inanamayacaksınız.

Bir erkek olarak bunları okumuş ve biraz kıskanmış olabilirsiniz ancak endişelenmeyin, sizin makyajınız saç ve sakallarınız. Saçınızda ya da sakallarınızda yapacağınız küçük değişikliklerle kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Temizlik yapmak

shutterstock_143384026

Hazır bahar ayı da gelmişken odanızda biriken fazlalıklardan kurtulmaya ne dersiniz? Toz toplayan, kullanmadığınız ve gözünüzü yoran ne varsa elinize bir çöp poşeti alıp kurtulma vakti. Size kötü enerji veren ve ruh halinizi olumsuz etkileyen tüm objelerden kurtulun ve evinizdeki eşyaların yerleriyle oynayın. Tüm değişikliklerin üstüne bir de güzel bir temizlik yaparak içinden bulunduğunuz ve ruh halinizi doğrudan etkileyen yaşam alanınızı farklılaştırabilirsiniz. Yatak çarşaflarını değiştirin, odanızı havalandırın, duvardaki tabloların tozunu alın, kirli çamaşırlarınızı yıkayın… Unutmayın, kişisel bakım yalnızca kişinin bedenini değil ruhsal, fiziksel ve zihinsel olarak kişiyi etkileyen her türlü etmeni iyileştirmesi demektir.

Diş fırçalamak

shutterstock_137330426

Çok basit bir kişisel bakım uygulaması gibi gelebilir ancak ağız ve diş bakımı kişinin kendisini iyi hissettiren en önemli kişisel bakım rutinlerinden biri. Eminiz siz de hayatınızda az bir kez dişlerinizi fırçaladıktan sonra aynanın karşısında dakikalarca ne kadar temiz ve beyaz olduklarını incelemiş ve kendinizle gurur duymuşsunuzdur. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dişlerinizdeki parlaklık, ağız çalkalama suyunun ağzınızda bıraktığı ferah tat ve hijyen duygusunun yerini hiç bir meditasyon alamaz. Bu nedenle kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda 2 dakikanızı ayırarak dişlerinizi fırçalamanız ruh halinizi beklediğinizden çok daha olumlu şekilde etkileyecek.

Masaj, hamam ve sauna üçlüsü

shutterstock_80744038

Bu üçlünün rahatlatıcı etkisini hepimiz biliyoruz. Ancak rahatlamanın yanı sıra kendinizi daha iyi hissetmeniz ve cilt güzelliğiniz için de masaj, hamam ve sauna üçlüsü mucizeler yaratacak. Hamamda hem suyun rahatlatıcı etkisiyle bedeninizi ve zihninizi rahatlatabilir, kese yaptırarak vücudunuzda birikmiş ölü deriden arınabilir, ter atarak vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulabilirsiniz. Sonrasında ise hamur gibi yumuşamış bedeninizi ve açılmış gözeneklerinizi aromatik yağlarla şımartacağınız bir masajla kendinizi kötü hissetmenize neden olan her şeyin uçup gittiğini göreceksiniz. Taptaze ve toksinlerden arınmış bir cilt de bonusunuz.

630x400_uplifers1-592x400-592x400

Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda uygulayabileceğiniz basit ama etkili kişisel bakım hilelerinden bahsettiğimiz bu yazı Oral-B‘nin katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!