Kendinizi anında iyi hissetmenizi, rahatlamanızı ve mutlu olmanızı sağlayacak 7 insan gerçeği

Mutluluk, dünya üzerinde yaşayan her insanın ruhsal ve bedensel olarak en çok ihtiyaç duyduğu duygu. Mutluluğu elde edebilmenin yolu ise basitçe, yaşamın size sunduğu tüm olumsuzluklara olumluluk penceresinden bakabilmekten geçiyor. Aslında hepimiz, sadece var oluşsal bazı özelliklerimizle bile mutluluğu cebimizde taşıyoruz. Elinizdeki mutluluğun farkına varabilmeniz için kendinizi anında iyi hissetmenizi, stres seviyenizi azaltarak rahatlamanızı ve mutlu olmanızı sağlayacak 7 insan gerçeğini bir araya getirdik.

İletişim kurarken sevgimizi göstermek için nazikçe birbirimize dokunuruz

Duyularımız, çevremizi algılamak ve insanları daha yakından tanımak için kullandığımız en önemli araçlar. Beden diliyle ilgili her şey gibi, dokunmak da bir iletişim şekli ve bir insanın bize dokunma şekli, söylediklerinden çok daha fazla anlam içerebiliyor. İletişim kurarken kullandığımız nazik dokunuşlar, el sıkışmak, sarılmak ya da öpmek duygusal olduğu kadar fizyolojik ihtiyaçlarımızı da doyuran en önemli insan gerçeklerinden.

Mutlu olmak için yumuşak, şekerli ve renkli şeyler yeriz

Yukarıdaki fotoğrafa baktığınızda içinizde tarifi imkansız bir mutluluğun oluştuğunu hissetmeniz çok normal. Zira yumuşak, renkli ve şekerli şeyler kendimizi mutsuz hissettiğimiz anlarda ruh halimizi anında düzeltebilecek, terapatik bir etkiye sahip. Bizi mutluluk duygusunu en yoğun yaşadığımız çocukluk yıllarına götürdüğünden ve mutlu anılarımızı canlandırdığından mıdır bilinmez ama dünyanın neresinden olursak olalım mutluluğun formülü hepimiz için rengarenk, yumuşacık ve şekerli şeylerde gizlidir.

Birbirimize sarıldığımızda kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan kimyasal maddeler salgılarız

Şefkat, bağlanma gibi duygularla ilişkili oksitosin hormonunun salgılanması büyük ölçüde dokunmaya ve dokunulmaya bağlı. Sevdiğimiz insanlara, hayvanlara ya da eşyalara sarılmak meditasyon ve psikoterapi ihtiyacımızı fazlasıyla karşılıyor ve stres, endişe ya da iletişimsizlikten kaynaklanan problemleri anında ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Yorganınıza, yastığınıza, peluş ayınıza, köpeğinize ya da sevgilinize… Mutlu olmak için sevdiğiniz bir şeylere sıkıca sarılın.

Bedenimizi duyduğumuz güzel seslerin ritmine kaptırır, buna “dans” deriz

Dans deyince aklımıza enerji, hareket, neşe, mutluluk ve tabi ki kendini sınırsızca ifade etmek gelir. Akıp gitmektir dans, sadece ‘’o an’’ kavramına odaklanmak,  o anda kalabilmek ve adeta kalp atışlarımızı duyarak nefes almaktır. Bu nedenle de dünyanın neresinde olursak olalım, hangi dilde müzik duyarsak duyalım insanlar olarak kendimizi kolayca müziğin ritmine kaptırabilir, mutluluk hormonları salgılayabiliriz.

Komik şeyler karşısında kahkaha adı verilen, birbirini takip eden sesler çıkarırız

shutterstock_108910352

Kahkaha atmak hepimizin bir numaralı mutluluk silahlarından biri. Bulaşıcılığıyla ünlü bu mutluluk kaynağı insan davranışının etkisi o kadar hızlı ki, şu an ne kadar negatif duygular barındırıyor olursanız olun komik videoları izlemeye başladıktan ya da karşınızda kahkaha atan biri olduktan yalnızca bir kaç saniye sonra kendinizi çok daha mutlu hissettiğinizi ve istemsizce gülmeye başladığınızı göreceksiniz.

İnsanla ilgili her şeyi keşfetmeye bayılırız. Başka insanların hayatlarını merak eder, kurgu yaşantılara bile duygulanırız

İzlediğimiz filmlerin, dinlediğimiz müziklerin, resmin, heykelin, tiyatronun temel maddesi insandır. Başka insanların yaşantıları, insanın tarihteki serüveni, bedensel, ruhsal ve zihinsel işleyişi kendi ırkı için her zaman merak konusu olmuştur. Başka insanların yaşantılarından etkilenir, empati yeteneğimiz sayesinde duygularına ortak olabilir ve bundan mutluluk duyabiliriz.

Rahat olmayı severiz. Uyurken yumuşacık yastıklar, yorganlar, çarşaflar kullanır; saçlarımızda ve cildimizde yumuşaklığı ararız

Ilık bir duşun ardından yumuşacık saçlar ve taptaze bir ciltle yumuşacık yorganın ve yastıkların içine kıvrılmaktan daha fazla huzur veren başka bir şey varsa, o da bu rahatlığı günün her anında yanımızda taşıyabilmek. İnsandaki oldukça evrensel olan rahatlık isteği o kadar ileri seviyelerde ki şu an bir pamuk bulutunun içine yatıp en az 2 gün boyunca hiç kalkmayacak olan binlerce kişi bulabiliriz. Anne karnındaki konforu arayışımız sınırları ne kadar zorlar bilemiyoruz ama, rahatlığın bizi en mutlu eden ve huzur veren insan gerçeklerinden biri olduğu gerçeği tartışılmaz.

1024x160

 Kendinizi anında iyi hissetmenizi, rahatlamanızı ve mutlu olmanızı sağlayacak insan gerçeklerini derlediğimiz bu yazı, Orkid‘in  katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!