Kendinize odaklanarak olayları ve durumları kişisel algılamayı durdurun

Bir şeyleri kişisel algılamak duygu değil reaksiyondur. Mesela bir grup arkadaşınızla dışarıdasınız ve aniden davet edilmediğiniz bir parti için yemek listesi yapmaya başlıyorlar ya da yabancı biri “Hamile misiniz?” şeklinde bir soru yöneltiyor. Bu ve benzeri gibi durumlar birçok kişinin başına gelmiştir. Böyle bir şey yaşandığında olanları kişisel olarak algılamamak çok da kolay değildir.

Böyle durumlarda neler yaşıyorsunuz? Belki de yapmanız gereken her şeyi göz ardı etmekten geçiyordur. Bu tarz durumlar üzerine sakin kalarak düşüncelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Kendinizi bir anda her şeyden soyutlayarak duygusal detoksa sokmadan önce, bu tür durumları farklı görmeye başlayarak bu durumun da üstesinden gelebilirsiniz. Bu düşünceye erişebilmek için ise en başta söylediğimiz noktaya dikkat etmeniz gerekiyor: Bir şeyleri kişisel algılamak duygu değil reaksiyondur.

Kendinize odaklanarak olayları ve durumları kişisel algılamayı durdurun

İlk verdiğimiz örnekteki gibi bir durum yaşadığınızda bu kişilerin kötü ya da kaba göründükleri açıktır. Böyle durumlar da kişide aşılamayan durumlar yaratır. Ancak bu noktada duyguları etiketlemek ve onları hissetmek ayrı noktalarda konumlandırılarak bunların üstesinden gelinebilir. Kendinizi güvensiz ya da yaralanmış olarak etiketlediğinizde, kendinizi bu hikayelerden soyutlayabilir ve daha da ötesi bu kişilere karşı kin dahi duyabilirsiniz. Bu duyguyu yoğun bir şekilde hissettiğinizde size son derece yardımcı olacak 3 yolu izleyebilirsiniz.

1. Etiketlerden kurtulun

İlk olarak duygularınızın içerisindeki enerjiyi küçülterek işe başlamalısınız. Bunun yerine böyle bir durumu yaşadığınız anda farkındalık kazanıp nefes alış verişinize daha yoğun bir şekilde dikkat edebilirsiniz. Düzenli nefes alıp vermek o anda ne olduğunu anlamaya çalışmaktan çok daha önemlidir.

2. Suçlama oyununu bırakın

Eğer o an ortamdaki durumdan memnun değilseniz ve olayları kişisel olarak algılıyorsanız duygularınızdaki hislere odaklanın. Memnuniyetsiz bir şekilde parmaklarınızla oynamaktansa odağınızı başka bir yöne çekmek sizin için çok daha memnun edici olacaktır.

Kendinize odaklanarak olayları ve durumları kişisel algılamayı durdurun

3. İlgili olun

Sindirilmemiş duygular vücutta tetikleyici olarak ortaya çıkar. Tetikleyicileri, neler olup bittiğini düşünerek ve / veya tepki vererek takip etmekten ziyade bununla ilgilenebilirsiniz. Bu noktada yeni bir düşünce sistemi de geliştirebilirsiniz: Bu kişi, durum, sizin içinizde iyileşecek bir şeyin yansıması olarak hayatınıza girdi, ne kadar havalı!

Tüm bunlara bakıldığında olayları kişisel algılama konusunda odaklanmak ön plana çıkıyor. Böyle bir durum yaşıyorsanız gözünüzün önünde ne olduğuyla ilgilenmeyerek içinizde olan şeylere odaklanabilirsiniz.

 

Kaynak:
PsychCentral

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!