Kendinize iyilik yaparak mutlu olmak için zihninizi eğitin

Kullandığımız ya da duyduğumuz kelimelerin bizim üzerimizdeki müthiş etkilerinin farkında mısınız? Bana inanmıyor musunuz? Çocukken hepimizin korktuğu diş doktoru ziyaretlerini hatırlayın. Diyelim doktorunuz çocuk ruhundan anlayan bir kişiydi ve dişinizi tedavi ederken size güzel hikayeler anlattı, rahatlamanızı sağladı. Fiziksel olarak diş doktoru koltuğunda olmanıza rağmen, artık korkmuyordunuz ve zihinsel olarak daha mutlu bir yerdeydiniz. Bu örneğin de bize gösterdiği gibi mutluluk, bulunduğumuz ortamdan çok zihnimizle ilgili bir kavram. Ve sık sık kullandığımız ya da duyduğumuz kelimeler de zihnimizi etkileyerek mutluluk seviyemize tesir ediyor.

Yapılan araştırmalara göre pozitif kelimeler beynimizin motivasyon merkezlerini harekete geçirebilirken, sürekli olarak negatif kelimeler kullanmak, üzerimizde bunun tam  tersi bir etki yaratıyor. Thomas Jefferson Üniversitesinden nörobilimci Dr. Andrew Newberg  ve iletişim uzmanı Mark Robert Waldman’ın birlikte yazdıkları  “Words Can Change Your Brain” (Kelimeler Beyninizi Değiştirebilir) kitabı sürekli olarak negatif kelimeler kullandığımızda beynimizin korku merkezini harekete geçirdiğimizi ve dolayısıyla stres üreten hormonların sistemimizde dolaşmaya başladığını öne sürüyor.

Kendinize iyilik yaparak mutlu olmak için zihninizi eğitin

Peki ya siz gün içinde nasıl cümleler kuruyorsunuz? Ağzınızdan dökülen kelimeler eleştirisel, şikayet etmeye yönelik kelimeler mi yoksa dünyanızı daha güzel hale getirecek kelimeler mi? Sürekli olarak negatif kelimeler kullanıyorsak ve mutluluğumuzu dış koşullara bağlıyorsak mutsuzluğa davetiye çıkarıyoruz demektir.

O çok istediğimiz kırmızı elbiseyi alınca, okulu bitirince ya da iş yerinde terfi edince çok mutlu olacağımızı zannederiz oysa ki bu mutluluklar sadece anlıksal mutluluklardır. Biz her zaman mutluluğu varılacak bir durak olarak görüyoruz. Oysa mutluluk yolculuğun ta kendisidir.

Mutluluk pozitif ve negatif düşüncelerimiz arasında gidip gelen bir seçimdir. “Ben çok şişmanım, kendimden nefret ediyorum” dediğimizde mutsuzluğa yelken açıyoruz demektir. “Kilo vermek istiyorum, doğru diyetisyene danışarak bunu yapacağıma inanıyorum” şeklinde bir düşünce ise yapıcı ve bizi mutlu eden bir düşüncedir.

Peki zihnimizi mutlu olmak için nasıl eğiteceğiz

Kendinize iyilik yaparak mutlu olmak için zihninizi eğitin

  • Şikayet etmeyi bırakarak,
  • Sık sık şükrederek,
  • Problem değil çözüm odaklı olarak,
  • Dikkatimizi pozitif olaylara yönlendirerek,
  • Olumlu düşünerek,
  • Kendimize söylediğimiz lafların pozitif olmasına dikkat ederek ama negatif kelimeler kullandığımızda da kendimizi yerden yere vurmayarak,
  • İçimizde yaşayan acımasız eleştirmene kulak asmayarak,
  • Günde beş, on dakikanızı hayatınızdaki ve etrafınızdaki pozitif olayları görmeye harcayarak.

Gelin kendinize bir iyilik yapın ve bu günden itibaren zihninizi mutluluğu seçmesi için eğitin.

Sorularınız için bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Daha iyimser olmakla ilgili psikoloji egzersizlerini ise Instagram hesabımdan paylaşıyorum.

Bu yazının tüm hakları Rana Kutvan’a ve Uplifers’a aittir. İzinsiz ve uygun şekilde referans verilmeksizin kopyalanması, çoğaltılması ve başka mecralarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

İlginizi çekebilir: Ağrılarınız duygularınızın yansıması olabilir: İçinizde ağlayan kim?

Psikolog Rana Kutvan Psikolog
İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir ... Devam