Kendini şımartmanın tek yolu “para harcamak” değil

kendini şımart

Stresli misiniz? Ya da hissettiğiniz iç sıkıntısından ötürü duvarlar üzerinize gelmeye mi başladı? Günlük hayatta yaşadığınız en ufak aksilik bile tahammül sınırlarınızı zorlamaya başladıysa belki de kendinizi şımartmanın zamanı gelmiştir ne dersiniz?

“Kendini şımartmak” deyince akla hemen ihtişamlı bir SPA’da geçirilen özel bir gün ya da kredi kartlarının limitlerini zorlayarak çılgınca alışveriş yapmak gelse de aslında kendinizi özel hissetmek için illa da büyük paralar harcamak zorunda değilsiniz. Çünkü bu anlarda yapılan yüklü harcamaların sonradan oluşturacağı finansal baskı, sizi bitmeyen bir depresyon döngüsünün içine sokmaktan başka bir işe yaramaz.

İlginizi çekebilir: Buda’dan yaşam felsefenizi değiştirecek 20 hayat öğretisi

Eğer siz de stresli zamanlarda, para harcayarak ya da parayla satın alınabilecek şeylere sahip olarak rahatladığınızı düşünüyorsanız zihniyetinizi değiştirerek, sorunlarınızın kaynağına inebilir ve kendinizi büyük maddi bedeller ödemeden şımartabilirsiniz. Nasıl mı?

“Gerçekten” şımarmanın peşine düşün

Az önce de belirttiğimiz gibi kendini özel hissetmenin anahtarı, ağzına kadar doldurulan alışveriş torbaları değildir. Kendinizi yaşadığınız stresten ve bunalımdan soyutlamak ve benliğinizi biraz “pohpohlamak” istiyorsanız ilk olarak diyetinize ve egzersiz rutininize bakın. Eğer kalitesiz ve dengesiz besleniyorsanız acilen temiz beslenmeye başlayın ve egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışın. Kendinizi hem şımartmak hem de biraz sınamak içinse şöyle bir şey deneyebilirsiniz: 21 günlük şeker detoksu! 21 gün boyunca rafine şeker tüketmeden yaşamaya çalışmak kendinizi arınmış hissettirir.

Ayrıca büyük paralar harcamadan kendinizi şımartmanın bir diğer yolu da doğal ürünlerle kişisel bakım kürleri uygulamaktır. Evinizdeki malzemelerle ve aktara yapacağınız küçük bir ziyaretle evde kendi şahane güzellik salonunuzu faaliyete geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: MindBody Festival için geri sayım başladı

İnsanlara odaklanın

Aslında stresin ve depresyonun en büyük nedenlerinden biri de, insanın iç dünyasındaki çalkantıları yeterince ifade edememesidir. Yani fazlasıyla stres altında olan insanların genellikle dostlarıyla “dertleşmek” istemesi de bundan ileri gelir. Siz de kendinizi şımartmak istediğiniz dönemlerde, uzun zamandır görüşemediğiniz dostlarınızı akşam yemeğine davet edin ve sadece birkaç saatinizi ayırarak onlara güzel bir akşam yemeği sofrası kurun. Hem sevdiğiniz insanları etrafınızda görmek hem de mutfakta geçireceğiniz birkaç saat size terapi gibi gelecektir.

 

Kaynak:

Wisebread.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!