Kendin için iyi bir şey yap: Gün içerisinde daha iyi hissetmek için atabileceğiniz küçük ama etkili adımlar

Yoğun iş temposu, gittikçe artan sorumluluklar, kalabalık, gürültü, hareketsiz bir yaşam… Pek çoğumuz gün içerisinde bu saydıklarımızın bir ya da birkaçı ile karşı karşıya kalarak motivasyonumuzu, mutluluğumuzu ya da enerjimizi kaybedebiliyoruz. Ne var ki, bazı küçük ama etkili alışkanlıkları günlük rutininize dahil ederek stres faktörlerinden arınmanız ve kendinizi her an daha iyi hissetmeniz mümkün. Yapmanız gereken, aşağıda sunduğumuz iyi yaşam önerilerini hemen uygulamaya başlamak ve üzerinizdeki olumlu etkilerinin tadını çıkarmak.

İşte gün içerisinde daha iyi hissetmek için atabileceğiniz küçük ama etkili adımlar:

Düzenli uyuyun.

Erken kalkmak ve güneş ışığıyla uyanmak, güne zinde başlamanın öncelikli kurallarından biri. Düzenli uyumak ise uzun vadede uyku kalitenizi iyileştirerek gün içerisinde daha enerjik ve mutlu olmanızı sağlıyor.

Gülümseyin.

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki mutlu olmak ömrü uzatıyor. Gülümsemek, beynimizi daha fazla endorfin salgılaması için teşvik ederken, stresi azaltıp rahatlamamızı sağlıyor. Gün içerisinde enerjiniz düştüğünde ya da keyifsiz hissettiğinizde gülümseyerek vücudunuza “iyi hissetme” motivasyonu verebilir, etrafınıza yayacağınız pozitif enerji ile çevrenizdekilerin de iyi hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Su içmeyi ihmal etmeyin.

Düzenli su içmenin faydaları saymakla bitmiyor; hepimizin ana yaşam kaynağı olan su yorgunluk hissini azaltmanın yanı sıra cildimizi canlandırıyor, bağırsak ve böbrek fonksiyonlarını düzenliyor ve kaslarımıza enerji veriyor.

Meditasyon yapın.

Gün içerisinde daha iyi hissetmek için atabileceğiniz küçük ama etkili adımlar

Gün içerisinde motivasyonumuzu ve enerjimizi düşüren pek çok farklı stres faktörüyle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu negatif uyarıcılardan uzaklaşmak ve zamanı durdurarak zihnimizi temizlemenin en etkili yollarından biri ise meditasyon. Başlarda iç sesinizi susturmak çok kolay olmasa da; verdiğiniz küçük molalarda yalnız kalabileceğiniz bir yere giderek, nefesinize odaklanmak bile rahatlamanıza yardımcı olacak.

Dik durun.

Dik durmak, gün içerisinde genellikle kendimize hatırlatmak durumunda kaldığımız bir durum. Kambur  durmak, duruş bozuklukları sırt ve omurilik kaslarının yanı sıra boyun, baş ve çene ağrılarına da neden oluyor. Dik durmak tüm bu rahatsızlıkların önüne geçerken, kendimizi daha öz güvenli hissetmemizi de sağlıyor.

Hareket edin.

Yoğun temponun yarattığı stres ve gerginlik, kendini genellikle halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik olarak gösteriyor. Düzenli spor yapmaya vaktiniz olmasa dahi, gün içerisinde küçük yürüyüş molaları vermek, asansör yerine merdivenleri kullanmak ya da masa başında esneme hareketleri yaparak, vücudunuzun farklı kas gruplarını çalıştırabilir; hem vücudunuzu hem zihninizi kısa süre içerisinde rahatlatabilirsiniz.

Enerjinizi yükseltecek atıştırmalıklara yönelin.

The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, gün içerisinde atıştırmalık tüketen kişiler, fazla kalorilerinin %24’ünü tükettikleri sağlıksız atıştırmalıklardan alıyor. Atıştırmalıkların öğünleri dengelemek gibi yararlarından faydalanmak içinse sağlıklı atıştırmalıklara yönelmek şart. Atıştırmalıklarınızda bilinçli bir tercih yaptığınızda, ana öğünlerde aşırı yemek yemenin önüne geçebilir, kan şekeri seviyenizi kontrol altına alabilir, enerjinizi, motivasyonunuzu ve konsantrasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Atıştırmalık tercihlerinizi yaparken kuruyemiş ve kuru meyveler gibi sağlıklı olmanın yanı sıra lezzetli de olan seçeneklere yönelerek, ara öğünleri kendiniz için daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Tadım Çiğ Ürünler ile “Kendin için iyi bir şey yap”

Gün içerisinde daha iyi hissetmek için atabileceğiniz küçük ama etkili adımlar

“Kendin için iyi bir şey yap” mottosuyla yola çıkan Tadım; Çiğ Ürünler serisinde tüketicileri çiğ fındık içi, çiğ badem içi, çiğ kaju fıstığı, çiğ ceviz içi, çiğ karışık kuruyemiş, güneşte kurutulmuş kayısı, kuru üzüm ve kuru erik ile buluşturuyor. İyi hissetmenin, iyi beslenmekten geçtiğine inanan ve ürünlerini bu doğrultuda sunan Tadım, hepimizi “kendimize iyi bakmamız” için motive ediyor.

Siz de kendiniz için iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız, Tadım’ın “Kendine İyi Bak” hareketine katılın ve daha iyi beslenmek için Tadım Çiğ Ürünler ile hemen tanışın.

 

Gün içerisinde daha iyi hissetmenizi sağlayacak alışkanlıkları derlediğimiz bu içerik Tadım katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!