Kendimizi zayıf hissettiren kıskançlık ve kin gibi olumsuz duyguların panzehiri

Biz insanlar, düşünen ve sorgulayan varlıklar olarak sürekli yaşadığımız çevreyi eleştirme eğiliminde olabiliyoruz… Kimi zaman yoğun duygular içerisinde, bu eleştiri dalgalarına kapılıp gidebiliyoruz… Çevremize duyduğumuz kıskançlık, kin ve öfke gibi duyguların artmaya başlaması, kendimizi zayıf ve kısıtlanmış hissetmemize neden olabiliyor.

Kıskançlık, kin ve öfke gibi duygular, özgürlük hissimizi de sınırlandırır.

Birçok insan, çevresinde yaşayan kişilerin merkezinde olmayı arzular. Belki de birçok kez o konumda olsalar bile bunu göremeyebilirler. Herkesin odak noktası, hatta hayatlarındaki en önemli kısımda yer almak istemek ise kişinin kendisiyle barışık olmayışından ve öz güven eksikliğinden kaynaklanır. Kendisiyle barışık olmayan kişi, hep başkalarının hayatını kurcalar, sorunlarla baş edemez, çözüm üretmek yerine başka insanları suçlar, insanların başarılarını kıskanır. Çevresinde yüzlerce arkadaşı dahi olsa kendisini yalnız hisseder, insanlarla ilişkilerinde güven sorunu yaşar.

Kendisiyle barışık insanlar ise dengeli tutum ve davranışlar sergiler. Sorunlara takılmaz hatta her fırsatta çözüm ararlar. Mutlu olduklarını gördüğünüz ilk anda hissedersiniz. Kendini seven, eksi ve artı tüm yönleriyle kabul eden kişi, gerçek arzu ve çabasıyla birçok konuda başarılı olur. Tüm bu negatif düşünce ve duygulardan uzaklaşır.

Kendimizle barışık olmanın yolu nedir? 
Çok değerli olduğunuzu, hayatınızda olan mucizeleri, sahip olduğunuz tüm güzellikleri düşünün…

İnsanın kendisiyle barışık olmasının önemli bir adımı kendine güven duymaktan geçiyor. Bir insanın kendine güven duyabilmesi için, öncelikle kendisine ve hayata olumlu bir bakış açısıyla bakabilmesi gerekiyor. Geçmişe, bugüne ve geleceğe olumlu bakan insanlar, hem iyi hem de yanlış şeyleri aynı anda görür. 

Kendi gücünüzün farkına varabilmek için, gün içerisinde mola verin ve derin bir nefes alın. Ruhunuzun, bedeninize yaydığı enerjinin gücünü keşfedin. Çok değerli olduğunuzu, hayatınızda olan mucizeleri, sahip olduğunuz tüm güzellikleri düşünün… Fiziksel takıntılarınızı bir kenara bırakarak, insanlarla kendinizi kıyaslamaktan vazgeçin. Kıyaslamalar sadece daha iyiye gidebilmek adına olmalıdır. Her zaman sadece kendinizle yarışın ve özünüzle barışık olun. Çok daha huzurlu ve mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kış depresyonuna teslim olmamak için pozitif ve mutlu öneriler

Melis Dilmener
Merhaba ben Melis Dilmener. 1985 doğumlu, evli ve bir çocuk annesiyim. Eğitimimi Kadir Has Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde tamamladım. NLP İstanbul ‘Educational ... Devam