Kış depresyonuna teslim olmamak için pozitif ve mutlu öneriler

Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde kendimizi her zamankinden daha yorgun, halsiz ve depresif hissedebiliriz. Hem ruh hem de beden sağlığımız bu durumdan etkilenebilir. Bahar aylarında yaptığımız açık hava yürüyüşlerinin yerini kapalı alanlar alıyor, virüslerin ve mikropların bulaşıcılığı artıyor, seyahat programlarına ara veriliyor derken bazı şeylerden mahrum kalabiliyoruz.

Kendinizi kış depresyonunuza teslim etmeyin.

Soğuk havalarda kendimizi kısıtlamadan iyi ve zinde hissedebileceğiniz, motivasyonunuzu arttıracak  önerilerim olacak;

  • Soğuk havada yürüyüş yapmaktan hoşlanmıyorsanız mutlaka kapalı alanlarda yapabileceğiniz bir faaliyette bulunun. Bu pilates, yoga, fitness gibi formunuzu korumanıza yardımcı olacak bir alan olabilir. Bir spor yapmak ve formda kalmak, mutluluk hormonu salgılamanız açısından çok yararlı olacaktır.
  • Eğer çalışmıyorsanız mutlaka iş dışında sevdiğiniz bir şeye vakit ayırın. Hobilerinizin olması sizi rutininizin dışına çıkararak ‘kendiniz için bir şeyler yapıyor olma’ hissiyatı doğurur.
  • Hayatınızdan gereksiz insanları çıkarın. Gereksizden kastım bir çıkarınızın olmadığı insanlar değil, elbette arkadaşlık ilişkilerimizi bir çıkar uğruna kurmuyoruz. Size hiçbir faydası bulunmayan, faydası bulunmadığı gibi negatif enerji veren, sürekli problemlerden bahsedip motivasyonunuzu düşüren kişiler, sizin kendinize olan inancınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu tip kişilerle mümkün olduğu kadar aranıza mesafe koymalısınız. Size destek veren, başarınıza inanan, hayatın iyi yönlerini görebilen kişilere zaman ayırmanızı öneririm.
  • Çocuğunuz varsa, onun için de kış aylarında yapabileceği spor dallarını ve faaliyetlerini araştırabilirsiniz. Birlikte gideceğiniz bir aktivite hem ebeveyn olarak size, hem de çocuğunuza iyi gelecektir.
  • Beslenmenize özen gösterin. Mevsim sebzeleri ve meyveleriyle günlük vitamin ihtiyacınızın karşılanması, vücut direnciniz açısından çok önemlidir.
  • Evde geçirdiğiniz zamanlarda sevdiğiniz müzikleri dinleyip sahlebinizi yudumlayabilirsiniz. Dinlediğimiz müzik ruh halimizi gerçekten çok etkiliyor.
  • Sadece kendiniz için değil, çevrenizdeki insanlar içinde bir şeyler yapın (bir hastayı ziyaret edin, bir yaşlıyla sohbet edin, bir yakınınıza hediye alın). Başkaları için bir şeyler yapıyor olmak insanın ruhuna çok iyi gelir.
  • Ve ne olursa olsun her yeni doğan güne gülümsemeyi seçin. Gülümsemek pozitif bir bakış kazandırır, tüm güzellikleri ve olumlu etkileri size kazandırır.

 

İlginizi çekebilir: Hayatımıza renk katmak için çıktığımız bu yolda, birbirine benzeyen mutsuz insanlar olmayalım

Melis Dilmener
Merhaba ben Melis Dilmener. 1985 doğumlu, evli ve bir çocuk annesiyim. Eğitimimi Kadir Has Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde tamamladım. NLP İstanbul ‘Educational ... Devam