“Kendi hikayenizi” yazmak için ilham almanız ve odaklanmanız gereken 10 şey

Hepimizin hayata geliş amacı farklı. Hayallerimiz, ideallerimiz ve hedeflerimiz de… Hayatın bize sundukları içerisinde kendi yolumuzda ilerlerken planımız ne kadar özenli, adımlarımız ne kadar sağlam olursa olsun, kimi zaman odağımızı şaşırabiliyor ya da yolumuzu kaybedebiliyoruz.

Aslında hayatı doyasıya yaşayabilmek için doğru ilham kaynaklarınızı belirlememiz, hedeflerimize ulaşmak için çabalarken “odağımızı” doğru yöne çevirmemiz yeterli. Çünkü farkında olmasak da enerjimizi, odağımızı çevirdiğimiz yere yönlendiriyor, hayatımıza da bu şekilde yön veriyoruz.

İşte kendi hikayenizi dilediğinizce yazabilmek için odaklanmanız gereken şeyler:

Hedefinize odaklanın.

Hedef belirlemek, yol haritanızın tüm detaylarını olmasa da ana hatlarını ortaya çıkarır. Ulaşmak istediğiniz nokta belli olduğunda, yol ayrımına geldiğinizde karar almanız da kolaylaşacaktır.

Bilgiye odaklanın.

Konu ne olursa olsun, yeterince bilgi sahibi olmadan doğru kararı vermeniz ya da kendiniz için en iyisini seçmeniz imkansız. Kendinizi geliştirmek ve kendi kendinize yetebilmek için merakınızı, öğrenme isteğinizi ve bilgiye olan açlığınızı kaybetmeyin.

Zihninize odaklanın.

Gün içerisinde yapılması gereken onca şey varken, çoğu zaman kendimizi de unutabiliyoruz. Bir süre sonra yaptığımız işlere konsantre olamamaya, bir şeylere yetişememeye başlıyoruz. Böyle zamanlarda, devam edebilmek için ihtiyaç duyduğunuz gücü toplayabilmek için zihninize odaklanın ve yoga, meditasyon, nefes çalışması gibi uygulamalarla kendinizi rahatlatın.

İçinize dönün ve fikrinize odaklanın.

Başarı, mutluluk…. Hedefiniz ya da ulaşmak istediğiniz şey her ne olursa olsun, size asıl ilham ve yola çıkma gücü veren şey “fikriniz”. Dolayısıyla atacağınız adımları belirlerken dinlemeniz gereken tek kişi de kendinizsiniz. Merak etmeyin, siz iç sesinize odaklandıkça dışarıdan gelen sesler de hafifleyecek.

Sanattan ilham alın.

“Zevklerimiz ve renklerimiz” birbirinden farklı olsa da, sanatın açlığını doyuramayacağı bir ruh yok. Tıkandığınızda farklı bakış açıları geliştirebilmek, yeni fikirler keşfetmek ve kimi zaman yalnızca ruhunuzu beslemek için sanattan ilham alın.

Hareketten ve değişimden ilham alın.

Demotive olduğunuzda yeniden heyecanınızı yükseltmek ya da düştüğünüzde enerjinizi arttırmak için hareketin kendisine odaklanın.

Sevdiklerinize odaklanın.

Çünkü hayat paylaştıkça güzel; kendi yolunuzda ilerlerken, mutluluğunuzu ya da heyecanınızı paylaşmak için birilerine sarılmak da…

Sadeliğe odaklanın.

Minimalizm, tüketimin gittikçe arttığı popüler dünyada “yeni bir akım” gibi görünse de, faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış “mutlu olmaya yetecek minimum miktarla yetinme” sanatı. Dolayısıyla sadelik ve duruluk, kafanızı karıştıran tüm gereksiz seçeneklerden kurtulmanın belki de en iyi yolu.

Hayatın tüm renklerine kucak açın.

Keşfetmek, yeni deneyimler yaşamak, bilginizi, keyfinizi, mutluluğunuzu arttırmak için hayatın farklı renklerine kucak açmayı ihmal etmeyin. Bir düşünün, gökkuşağı yalnızca iki renk olsaydı bu kadar etkileyici olur muydu?

Sürece odaklanın.

Ünlü bir deyişin de söylediği gibi “Mutluluk varılacak bir yer değil, yolculuğun ta kendisi”. Yolculuk da aslında hayatın ta kendisi. Ve siz planlar yapmaya çalışırken hayat gelip geçiyor. Önemli olan günü, anı kaçırmamak. Yolunuz ne kadar uzun olursa olsun, yolculuğunuzdan keyif almayı unutmayın.

Hikayenize odaklanın.

Önemli olan başkalarının istediği ya da başkalarının yaşadığı gibi değil “kendiniz olarak”, “kendiniz” gibi yaşamak ve “kendi hikayenizi” yazmak.

Hedeflerinizi belirleyin, ilhamınızı, sevdiklerinizi ve doğru ekipmanları yanınıza alın ve kendi hikayenize odaklanın. Geri dönüp “anları” hatırlamak, kimi zaman gülmek, kimi zaman da heyecanlanmak için hikayenizin ana başlıklarını ve unutulmaz anlarınızı da belgelemeyi de ihmal etmeyin.

Hayatın hızına ayak uydurmaya çalışırken  yüksek performansıyla size en iyi şekilde eşlik edecek Huawei P10 ile tanışın.

Portre fotoğrafçılığını yeniden tanımlayan Huawei P10 ile, yalnızca hayata bakışınızı değil, dünyanın sizi görme şeklini de değiştirin. Portre stüdyosunu cebinize sığdıran Huawei P10, yeni çift Leica kamera 2.0 teknolojsi ile 3 boyutlu yüz tanıma, dinamik aydınlatma ve doğal portre geliştiriciler ile çarpıcı sanatsal portre fotoğrafları çekmenizi sağlıyor. Yapay zekası ve ultra hızlı Kirin 960 işlemcisi ile performansını her an zirvede tutarken, hayatın hızına ayak uydurmanıza da olanak sağlıyor.

Huawei P10 ile her fotoğraf bir sanat eseri.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!