Kedinizle aranızdaki bağı güçlendirin: Kedinizin yeni numaralar öğrenmesini sağlayacak ipuçları

Otur, yat ve yakala komutlarının sadece köpekler için mi olduğunu düşünüyorsunuz? Aslında yaygın inanışın tersine, kedilerinize de bu ve bunun gibi komutları öğretebilirsiniz. Kediler, köpekler kadar sabırlı, eğitime açık ve ödül sever hayvanlar olmayabilir. Ancak doğru metotları uygulayarak, kedinize de birçok komut öğretebilirsiniz.

Neden kedinize yeni numaralar öğretmelisiniz?

Kedinize yeni numaralar öğretmek, en yakın dostunuzun zihinsel gücü ve sağlığı için önemlidir. Aynı zamanda kedinizle sizin aranızdaki bağı da güçlendirmenize yardımcı olur. Kedinize yeni numaralar öğreterek, türler arasındaki iletişim sistemini güçlendirmiş olursunuz. İletişimi güçlendirmek de hem ilişkiniz hem de evcil hayvanınız için sayısız fayda içerir.

Kedinize yeni numaralar öğretmek için hangi teknikleri kullanabilirsiniz?

Kedilerin köpekler gibi olmadığını baştan belirtmiştik. Kedilerdeki sabır ve pratik yapma güdüsü, köpeklerinkinden biraz farklıdır. Ancak bu imkansız olduğu anlamına gelmez. Eğer kediniz yeterince sabırlı değilse, sizin daha fazla sabırlı olmanız gerekebilir. İşte kedinize yeni numaralar öğretebilmek için uygulayabileceğiniz teknikler:

– Öncelikle kedinizi havaya sokmalısınız. Onun ilgisini çekmelisiniz. Kediniz sizinle pek ilgilenmiyorsa sabırlı davranmalı, ilgisini çekecek başka bir yöntem bulmalısınız. Sonuçta onu en iyi siz tanıyorsunuz.

– Ödül vermeyi deneyebilirsiniz. Kediler de ödül sever. Ancak ödül konusunda ödül mamalarını kullanırken dikkatli olmalı, kedinize yeni numaralar öğretirken beslenme düzenini bozmamalısınız.

– Clicker kullanmak da bir yöntem olabilir. Özellikle köpek sahiplerinin kullandığı clicker’lar sayesinde kediniz sizin öğretmek istediğiniz hamleyi yaptığında, onu sesle uyarabilirsiniz. Ses ve ödül sayesinde kedinizin öğrettiğiniz numarayı tekrarlamasını sağlayabilirsiniz.

– Tekrar yapmayı unutmamalısınız. Kediler de köpekler gibi tekrarlayarak yeni davranış öğrenirler. Bu yüzden sık ve düzenli tekrar sayesinde kedinizi eğitebilirsiniz.

– Her seferinde tek bir numara öğretin. Birden fazla numarayı aynı anda öğretmeye çalışmak, kedinizin bocalamasına neden olur. Bu yüzden sabırlı ve istikrarlı olmalısınız.

Kedinize hangi numaraları öğretebilirsiniz?

Gelelim kedinize öğretebileceğiniz numaralara… İşte kedinizle aranızdaki bağı güçlendirmenizi sağlayacak birkaç numara:

Yakala ve getir

Kedinizin en sevdiği oyuncağının üzerine, bir konserve kutusu ton balığının suyundan birkaç damla damlatın. Bu kedinizin doğasındaki avlama içgüdüsünü harekete geçirecektir. Oyuncağı biraz uzağa fırlatın. Kediniz koşup oyuncağı alır ve size getirirse clicker yardımıyla klik sesi yapın ve kedinizi ödüllendirin. Bu aşamada sabırlı olmalısınız. Kedinizin komutu anlaması ve uygulaması biraz zaman alabilir.

Otur

Yere oturun ve bir elinize clicker’ı diğer elinize ödül mamasını alın. Ancak kedinizin görmemesini sağlayın. Daha sonra kedinizi yanınıza çağırın. Ödül mamasını kedinizin başının biraz üzerinde tutun. Kediniz gözleriyle ödül mamasını izlerken, otomatik olarak oturma pozisyonuna geçecektir. Bu noktada klik sesi çıkarın ve kedinize ödülü verin. Kediniz bu komutta ustalaştıkça, onu sadece daha iyi oturduğunda ödüllendirme aşamasına geçebilirsiniz.

Çak hareketi

Kedinizi yanınıza çağırın ancak bu sefer daha büyük bir ödül olsun. Ödülü kedinizin biraz yukarısında tutarak doğasında bulunan patileme hareketini kullanmasını sağlayın. Kediniz ödüle pati vurduğunda, “çak” kelimesini kullanın ve onu ödüllendirin. Bunu her gün uygulayarak kedinizin bir süre sonra çak komutunu anlamasını sağlayabilirsiniz.

Zıplama

Kedinizin zıplama hareketini öğrenmesi, onun biraz doğasına göre değişebilir. Normalde de zıplamayı seven bir kediniz varsa, komutu algılaması daha kolay olabilir. Öncelikle kedinizin ilgisini çekecek bir şeyi belli bir yüksekliğe koyun. Kediniz zıpladığında klik sesi çıkarın ve onu ödüllendirin. Daha sonra ilgisini çeken şeyi biraz daha yükseğe koyun. Yüksekliği gittikçe artırın.

İlginizi çekebilir: Oyun zamanı: Kedileriniz için yapabileceğiniz en eğlenceli DIY oyuncaklar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!