Kasım’da turuncunun keyfini çıkarmak için öneriler

Bu ay her yerin ve her şeyin turuncu olduğunun farkında mısın?

Eylül ayından beri işimden dolayı haftada bir, aynı gün, ağaçlarla kaplı aynı yoldan geçiyorum. Bu mevsime denk gelince doğanın renk değişimini izleme fırsatını yakaladım. Eylül’de hala yeşilliğini koruyan ağaçlar, Ekim’de yavaş yavaş sararmaya başladı. Renkleri yeşil-sarı arasında gidip geliyordu. Geçtiğimiz son birkaç haftada ise artık sarı-turuncular kendini iyice gösteriyor ve ağaçlar özellikle de güneş ışığının altında parlak turuncu renkleriyle görsel şölen yaratıyor!

Sonbahar renklerini seven birisi olarak doğayı izlemeye dalmışken meyve ve sebzelerin de bol bol turunculu olduğunu atlamışım… Bu sezon bol bol balkabaklı tarifler denedim. Kekler, tatlılar, tuzlular derken haftalardır balkabağıyla haşır neşirim. Sanırım tam bu yakınlık sırasında fark ettim ki mevsim meyve ve sebzeleri de hep turuncu! Balkabağı, cennet hurması, havuç, mandalina…

Yaprakların, meyvelerin ve sebzelerin bu mevsimde turuncu olması pek de tesadüf değil. Yazın bol bol güneş alan ve sıcak ortamda bulunan bitkilerin yapraklarında, meyvelerinde bol miktarda klorofil bulunduğu için yeşil renklerini koruyorlar. Fakat daha az güneş almaya başlamalarıyla ve havanın soğumasıyla birlikte klorofil miktarı azalıyor. Yapraklarda, meyvelerde klorofil miktarı azaldıkça diğer renk pigmentleri olan karoten (turuncu), ksantofil (sarı), antosiyanin (kırmızı) açığa çıkmaya başlıyor. Bize de bu renklerin keyfini çıkarmak kalıyor…

Turuncunun keyfini çıkarmak için yapılabilecekler…

1. Doğayı seyret

Doğada zaman geçirmek, bütünsel sağlığımız için her zaman önemliyken bu dönemde doğayı seyretmenin keyfi bir başka oluyor. Hafta içi eğer seçim şansın varsa, mahallende yürüdüğün yolu, yürüyüş parkurunu, araçla gideceğin rotayı seçerken tercihini bir şekilde daha fazla ağacın bulunduğu yollardan yana kullanabilirsin.

Hafta sonlarını kapalı alanlarda geçirmektense sana en yakın ormanda, piknik yerinde geçirerek bu görsel şöleni seyre dalabilirsin.

2. Mevsim meyve-sebzelerini tüket

Sonbaharı mutfağına ve bedenine davet et. Balkabağı ve cennet hurması özel önerim olarak not alınabilir. Bunlara ek olarak havuç, mandalina, hatta bunlar dışında sarılar, kırmızılar için de güzel bir dönem.

Marketten alışveriş yapmak yerine semt pazarına giderek renk şölenini artırabilirsin. Pazardayken o meyve ve sebzeleri tezgahlarında seyret, kokularını buram buram içine çek. Yeni tarifler deneyerek zevkine göre sonbahar renklerinde tablolar yarat!

3. Kıyafet ve dekorasyonunda yer ver

Turuncular, sarılar, kırmızılar, toprak tonları giymek için güzel zamanlar. Kıyafet seçimlerinle mevsime uyumlanabilir, doğanın bir parçası olduğunu hatırlayabilirsin!

Ev/ofis dekorasyonu olarak minik minik sonbaharı hatırlatıcı renklerde, şekillerde objeler kullanabilirsin: Süs balkabakları, turuncu mumlar, topladığın kozalaklar ve kuru yapraklar…

Mevsim geçişleri bedenini yavaşlatabilir, halsiz hissettirebilir. Soğuklara ve daha erken kararan havaya alışmaya çalışmak biyolojik dengeni bozabilir. Kasım ayı boyunca turuncuyu takip ederek ve keyfini çıkararak geçiş dönemini daha pürüzsüz atlatabilirsin. Daha da önemlisi, zihnin “Yaz bitti, hava soğudu” diye olumsuz yorumlarda bulunmaya programlanmışken, dikkatini kasıtlı bir niyetle bu detaylara getirerek aslında bu mevsimden keyif de alabileceğini keşfedebilirsin!

Bol turunculu bir Kasım dileğiyle…

İlginizi çekebilir: Sana yaşam enerjisi veren fikirlerini hayata geçirerek onurlandır

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam