Karşınızdaki kişileri kolayca etkilemenizi sağlayacak pratik iletişim becerileri

Günlük hayatta farkında olmadan sergilediğimiz bazı davranışlar ve mimikler, karşımızdaki insanlar üstünde tahmin edemeyeceğimiz etkiler bırakabiliyor. Konuşurken ellerimizi nasıl hareket ettirdiğimizden bakışlarımıza kadar vücut dilimizle ya da kelimelerimizle ifade ettiğimiz düşünceler ve bu düşüncelerin karşımızdaki kişiler tarafından nasıl algılandığı, o kişiyle olan iletişimimizin doğrultusunu belirleyen en önemli şeylerden biri.

iletisim becerileri

İletişiminizde kullanacağınız küçük ancak etkili bir kaç yöntem, karşınızdaki kişilerde ummadığınız etkiler bırakabilir. Pratik ve etkili iletişim becerilerini Uplifers olarak sizler için derledik;

200329956-001

Arkadaş grubunuzla bir aradayken herhangi bir konuya gülüyorsanız, içgüdüsel olarak gruptaki en yakın olduğunuz ya da kendinizi en yakın hissettiğiniz kişiye bakarsınız.

sb10065974k-001

Gergin ve endişeli hissettiğiniz zamanlarda sakız çiğnemek ya da bir şeyler yemek sizi rahatlatır. Bir şeyler çiğnediğinizde ya da yemek yediğinizde, beyniniz temel ihtiyaçlarınızın karşılandığı sinyalini alır ve vücudun gerginliğini azaltır.

umrumda degil

Biri size sinirlendiğinde sakinliğinizi korumanız, karşınızdaki kişiyi daha fazla sinirlendirir ve sonrasında duyduğu pişmanlık ve suçluluk duygusunu artırır.

roportaj

Birisine soru sorduğunuzda o kişiden tam olarak istediğiniz cevabı alamıyorsanız, uzun süreli göz kontağı kurun ve hiç bir şey söylemeden, yalnızca gözlerinin içine bakın. Cevap veren kişi verdiği cevabın yetersiz olduğunu düşünecek ve açıklama yapmaya devam edecektir.

kahkaha

Etrafımızdaki uyarıcılara karşı verdiğimiz duygusal tepkilerin yüzümüzde yarattığı mimikler, duygunun pekiştirilmesine neden olur. Bu nedenle sebepsiz yere de olsa gülümsemeye başladığınızda kendinizi mutlu hissedersiniz.

bence

Karşınızdaki kişiyle konuşurken ya da yazışmalarınızda ‘’Bence…’’, ‘’Bana göre…’’ gibi ifadeler kullanmayın. Söylediğiniz şeylerin sizin fikriniz olduğunu belirtmeniz gereksizdir ve özgüveninizin düşük görünmesine sebep olur.

is gorusmesi

İş görüşmesine gitmeden önce, görüşme yapacağınız kişinin eski bir arkadaşınız  olduğunu hayal edin. Bu, durumunuzun daha çok farkında olmanızı, empati kurabilmenizi ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

mutlu arkadaslar

Çevrenizdeki insanlarla olan iletişiminizde mutlu olduğunuzu karşı tarafa hissettirdiğinizde ve ilgi dolu davrandığınızda, gelecek sefer bu kişiler size daha fazla ilgi gösterecek ve sizinle görüşmekten daha mutlu olacaklardır. Bu, köpeklerin insanlar üstünde sıkça kullandığı bir stratejidir.

stres

Stresin vücutta yarattığı etkiler, çok mutlu ve enerjik olduğumuzda görülen fiziksel tepkilerle aynıdır (derin nefes almak, hızlı kalp atışları gibi). Kendinizi stres altında hissettiğiniz durumları meydan okuma gibi algıladığınızda, stresinizin mutluluğa dönüştüğünü görebilirsiniz.

Diverse business group meeting

Grup çalışmalarında sorumluluk almak istediğinizde ya da öne çıkmak istediğinizde, yöneticilerinizin ya da size görev verecek kişinin yanına oturun. Birine fiziksel olarak çok yakın olmanız, o kişinin kendisini tehlikede hissetmesine ve tehdit unsurunu ortadan kaldırmak için isteklerinize olumlu olarak cevap vermenize neden olur.

ozguven

Bir çok kişi mükemmellik ve özgüven arasındaki farkı açıklayamaz. Bu nedenle ne yapıyor olursanız olun, o işi çok iyi yaptığınızı ve kendinize güvendiğinizi karşınızdakine hissettirebildiğiniz sürece karşınızdaki kişiden saygı görürsünüz.

kasiyer

Müşterilerle bire bir ilişki içinden olduğunuz bir işiniz varsa (bankacılık, kasiyerlik gibi) oturduğunuz masanın arkasına müşterilerin kendilerini görebilecekleri bir ayna koyun. Kaba ve asık suratlı görünmek istemeyecekleri için size karşı çok daha nazik ve güler yüzlü olacaklardır.

kız

Biriyle tanıştığınızda göz renginin ne olduğunu dikkatlice inceleyin. Bu, farkında olmadan o kişiyle uzun süreli göz kontağı kurmanızı ve karşınızdaki kişinin size daha sıcak davranmasını sağlayacaktır.

roller coaster

Hoşlandığınız kişiyle olan ilk buluşmanızda, heyecanlı deneyimler yaşayabileceğiniz bir yer tercih edin. Bu, o kişinin sizi heyecan ve mutluluk duygularıyla bağdaştırmasını sağlayacaktır.

Ayaklar

Karşınızdaki kişiyle konuşurken gizlice ayaklarına bakın. Ayakları size dönük değilse, muhtemelen konuşmaktan sıkılmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!