Karşı cinsle arkadaşlığın evlilikteki yeri nedir?

Karşı Cinsle Arkadaşlık Yapmak
Karşı Cinsle Arkadaşlık Yapmak

Kadınlar ve erkekler arkadaş olabilir mi? Evli bir kadının erkek arkadaşları olması yanlış mı? Erkek arkadaşlar, hangi durumlarda evliliğinizi kurtarabilir?

Bu sorulara cevap verirken ön yargılı olmayın. Uplifers olarak, ilişkinizi ve evliliğinizi mutlu şekilde sürdürebilmenize yardımcı olması için, bugün Psychology Today yazarlarından Ph. D. Psikolog Deborah Davis’in önerilerini sizler için bir araya getirdik.

Mutlu bir evliliğin sırrı

The Secret Lives of Wiwes (Kadınların gizli yaşamı) isimli kitabında, yazar Iris Krasnow, evliliğini uzun yıllardır sürdüren kadınlarla “mutlu ve sürdürülebilir evliliğin sırları” hakkında röportajlar yapmış. Ne var ki, röportaj yapılan kadınların çoğu; yakışıklı, yetenekli ve romantik bir partnere sahip olmaları ya da kader gibi kontrol edemedikleri cevaplara takılıp kalmamış. Aksine, birçoğu, yıllardır evlerini bir başkasıyla paylaşıyor olmalarına nasıl katlandıklarından dem vurmuş.

Karşı Cinsle Arkadaşlık Yapmak
Karşı Cinsle Arkadaşlık Yapmak

Evlilikleri süresince yaşadıkları en büyük problemlerin değerler üzerine yaşanan çatışmalar, farklı öncelikler, çocukların bakımı gibi stresler olduğunu dile getiren bu kadınlarla konuşurken; Krasnow mutlu bir evliliğin sırrının,

 • Kendi hayatına yer açmak
 • Tutkularının peşinden gitmek
 • Kontrolcü olmayan ve partneriyle birlikte gelişmeye açık olan partnerlere sahip olmak

olduğunu keşfetmiş.

Kitabın, bir başka bölümünde üzerinde durulan konu ise; kadınların hayatlarının eksik kalan alanlarını tamamlamak için, “erkek arkadaşlar”a ihtiyaç duyması olmuş.

“Erkek arkadaş” kimdir?

Deborah Davis’e göre erkek arkadaşlar, ilgi alanlarınızı ve deneyimlerinizi paylaşırken, duygusal bir bağ kurduğunuz kişilerdir. Erkek arkadaşlarınızla kurduğunuz duygusal bağı, partnerinizle kurduğunuzdan ayıran nokta ise; onlara karşı romantik hisler beslememenizdir.

Karşı cinsle sağlıklı ilişkiler kurabilmenin temel noktalarından biri de, duygusal yakınlıkla fiziksel yakınlığı birbirinden ayırabiliyor olmanızdır. Erkek arkadaşlarınızla duygularınızı, fikirleriniz, hayallerinizi paylaşabilirsiniz. Ancak eşiniz, cinsel yakınlık kurduğunuz tek kişi olmalıdır.

“Erkek arkadaş” kim değildir?

Erkek arkadaş, fiziksel ve cinsel yakınlık kurduğunuz kişi değildir ve olmamalıdır. Cinsel ilişki, arkadaşlığınızın evliliğinize olumlu katkılarının tamamını sıfırlayarak, sizi oldukça karmaşık ve stres dolu bir duruma sokar. Ayrıca cinsel ilişki sırasında salgılanan oksitosin hormonu, bağlılık hissinizi kuvvetlendirerek, erkek arkadaşınızın vazgeçilmez olduğunu düşünmenize neden olur.

Eğer;

 • Karşı cinsle olan ilişkiniz cinselliğe dayanıyorsa,
 • Arkadaşlığınız, sadece romantik bir ilişki potansiyeli olduğu için değerliyse,
 • Kadınlar ve erkeklerin “sadece arkadaş” olamayacağına inanıyorsanız,
 • Kontrolcü ya da kıskanç bir partneriniz varsa,

evliliğinize zarar vermemek için, karşı cinsle kuracağınız ilişkiler konusunda oldukça dikkatli ve seçici olmalısınız.

“The Secret Lives of Wives” kitabındai Iris Krasnow’un, evliliğinizi saygı ve sevgi çerçevesinde, mutlu şekilde sürdürebilmek için önerileri ise şu şekilde;

 • Kendinizi ve eşinizi birey olarak görün,
 • Hayallerinizden vazgeçmeyin,
 • Kariyerinizden vazgeçmeyin,
 • Birbirinizin sevdiğiniz özelliklerine odaklanın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!