Karın nefesiyle kök çakranızı açın: Bolluk için kökünüzü sağlam tutun

İnsanı ağaca benzetiyorum. Bir ağaç gücünü gövdesinden, yapraklarından, başka ağaçların gücünden değil, kendi kökünden alır. Her yerde olan hiçbir yerde var olamaz. Her ağaç önce kendi kökünü besler. Kökü sağlam olmayan ağaç çabuk yıkılır, kırılır ve yok olur.

Bir ağacın kökü ne kadar derinse boyu o kadar yükseğe çıkar. Kökleri zayıf olan büyüklüğü taşıyamaz. Onun için kökünüze sahip çıkmalısınız. Kökünü unutan ya da yok sayan bir ağaç ayakta kalabilir mi? Var oluşunu yok sayan bir kişinin yaşamını inşa etmesi mümkün değildir. İlişkilerinin sağlam olması beklenemez.

Karın nefesi kök enerji merkezi ile orantılı olarak çalışmaktadır. Fizik, beden ve yaşamla ilişkimizi oluşturur. Bu çakra bizi hayata bağlar ve ayaklarımızın yere basmasını sağlar. Bu nedenle iyi ve dengeli çalışır olması hayatımız, ilişkilerimiz, maddi olanaklarımız için çok önemlidir. Hayatla ve kendimizle olan uyumu bize gösterir. Bu çakra dengeli çalışmıyorsa, yani nefes karna gitmiyorsa ya da burada aşırı nefes varsa, hayatta adım atmakla ilgili korku ve panik hissedebilirsiniz. Güvenlik konusunda aşırı takıntılı olabilir, değişime karşı koyabilir, aşırı bencil, beklentide ve maddesel olabilirsiniz.

Karın nefesi, kök odağını ve yaşam enerjimizi temizler, canlandırır. Bu çakranın iyi çalışması hâlinde kendimizi merkezimizde ve güvende hissederiz. Ayaklarımız yere basar. Varlığımızı ve yaşamda bize verilen hediyeleri kabul ederiz. Hayatımız kolaylaşır, hak ettiğimiz güzellikleri yaşamaya başlarız. Çünkü burası aynı zamanda kendimize verdiğimiz değerin ve içsel gücün merkezidir. Bu bölgeye alınan her nefes, içsel gücümüzü ve yaşam enerjimizi açığa çıkarır. Buraya alınan nefesler bizi yaşam sorumluluğumuzu almaya davet eder. Bizi var eder. Maddi tıkanıklıkları açar.

Karın nefesi ve uygulama

Kırmızı bir ışık topu hayal edin. Ellerinizi kök çakraya yerleştirin. Pasif bir şekilde nefes alın ve güçlü bir şekilde nefesi ittirin. 10 defa ittirken karnınızı içeriye doğru sıkarak çekin. Dinlenin ve tekrar yapın. Ellerinizden çıkan kırmızı bir ışık topunun kök çakranızı şifalandırdığını ve burada bulunan tüm hücrelerinizi yenilediğini hayal edin. 5 dakika boyunca tekrarlayın turu.

İlginizi çekebilir: Hayatımızdaki kışları nasıl yaza dönüştürürüz: İlham veren 6 öneri

Tuba Kaytaş Nefes Koçu
Türkiye’nin ilk nefes koçlarından olan Tuba Kaytaş, Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. İlk nefes eğitimini 2005 yılında Judith Kravitz’ten aldı. Nefesin hayatına ... Devam