Karın ve mide ağrıları için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri

Karın ve mide ağrıları, neden kaynaklandığı tam olarak bilinmediği sürece, genellikle tedavisi zor rahatsızlıklardır. Hazımsızlıktan hassas bağırsak sendromuna, gastritten reflüye kadar birçok şey karın ağrısına neden olabilir. Ancak karın ve mide ağrısı sorununu doğal yollardan tedavi edebilmek ya da azaltabilmek için genel olarak bazı yöntemler olduğunu söyleyebiliriz. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemleri yazının devamında bulabilirsiniz:

İlginizi çekebilir: Daha sağlıklı olmanızı sağlayacak ürünler ve kullanım alanları

 Pirinç suyu

Pirinci kaynatarak elde edeceğiniz pirinç suyunu yatıştırıcı özelliği sayesinde mide ağrılarınız için kullanabilirsiniz. Yatıştırıcı bir bariyer oluşturarak mide çeperini koruyacak olan pirinç suyu, mide yanmalarını ve ağrılarını rahatlayacaktır. Pirinç suyunu ılık tüketmeye özen gösterin, isterseniz tatlandırmak için içine bir miktar bal koyabilirsiniz.

Zencefil çayı

Zencefil gingerol ve shogaol isimli iki doğal kimyasalı içerir. Bu kimyasallar, kalın bağırsak gibi kasları gevşeterek kramp ve sancıları hafifletebilme özelliğine sahiptir. Zencefil bunun yanı sıra karın ağrılarına eşlik eden mide bulantısı için de iyi bir bitkidir. Pirinç suyu gibi zencefil çayını da yine balla tatlandırabilirsiniz.

karın ve mide ağrıları
Zencefil içerdiği kimyasallar sayesinde karın ve mide ağrılarına iyi gelen bir besindir.

Papatya çayı

Papatya çayı, iltihap sökücü özelliği bulunduğu ve sindirim sisteminin üst kısımlarındaki kasların rahatlamasını sağladığı için karın ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Çünkü bu şekilde yedikleriniz sindirilirken oluşan kasılmalarla birlikte kramp veya spazm nedenli ağrılarınız da azalmış olur.

Nane

Naneli çay karın kaslarını rahatlatır, sindirimi düzenler. Özellikle hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sorunlarında kullanılabilir. Nane çayını hem taze naneyle, hem de kuru haliyle hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra taze naneyi çiğnemek de ağrılarınıza iyi gelecektir.

Sıcak su torbası

Evinizde sıcak su torbası yoksa, bunun yerine içine sıcak su doldurduğunuz bir şişeyi de kullanabilirsiniz. Sıcaklık, kaslarınızın rahatlamasını ve gevşemesini sağlar. Dolayısıyla karnınızda kramp hissettiğinizde bir yere uzanıp sıcak su torbasını en az 15 dakika boyunca ağrıyan bölgenizde tutmayı deneyin.

Limonlu sıcak su

Limonlu su, asidik yapısı sayesinde yiyeceklerin midenizde işlenmesini kolaylaştırır. Bu yöntem özellikle hazımsızlık sorunları yaşayanlara önerilmektedir.

İlginizi çekebilir: Suyuna ve yaşamına renk kat

Rezene tohumu

Karın ya da mide ağrılarınızın nedeni hazımsızlıksa rezene tohumu çiğnemeyi deneyin. Rezene tohumu içerdiği bir tür uçucu yağ olan anetol sayesinde sindirim için gerekli sıvıların salgılanmasını uyarır. Dolayısıyla gastrit ve mide yanması gibi rahatsızlıkları gidermede yardımcı olur.

Elma sirkesi

Elma sirkesi gaz ve hazımsızlıktan kaynaklanan mide ağrıları için kullanılabilir. Antibiyotik özelliği sayesinde sindirimi kolaylaştıran elma sirkesinden bir bardak sıcak suya bir yemek kaşığı kadar ekleyerek içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal eklemeyi de unutmayın.

İlginizi çekebilir: Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal tedaviler

Kaynak:

everydayroots.com

top10homeremedies.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!