Suyuna ve yaşamına renk kat

Hücrelerinizin içindeki sağlıklı su ve hücrelerin arasında dolaşan, sizi yaşlandıran, yorgun hissettiren, kilo aldığınızı düşündüren, uzun vadede dolaylı olarak kilo alımına neden olan atık sudur.

Şiş gözler, şiş el parmakları, şiş ayak bilekleri ve şişkin bir karın hücreler arası atık sıvıların ve bedeninizin suyu verimli biçimde kullanmadığınızın bir belirtisidir. Bu hasar damarlarınızda, kalpte, kaslarınızda, ciltte ve karaciğerde oluşabilir.

Bilim insanları diğer gezegenleri araştırırken ne arıyorlar? Su. Neden? Suyun olduğu yerde yaşam vardır.

Hadi yaşama renk katalım.

Şişkinlik için ananas

ananas suyu
Ananasın sağlığımıza fayda sağlayan birçok özelliği bulunmaktadır.

Ananasta bulunan bromelanin enzimi protein ayrıştırıcı ve sindirim kolaylaştırıcı bir enzimdir. Şişkinlik ve gazla mücadele etkili bir kaynaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide ve bağırsak kanseri hücrelerini sitotoksik etkisiyle öldürür.

İsterseniz ananası küp küp içtiğiniz suya ilave edebilirsiniz, İsterseniz de ananası blendırdan geçirip, buz kalıbına koyup buzlukta dondurduktan sonra su bardağına 3-4 adet atıp içebilirsiniz.

Detoks: Zencefil ve yeşil çay

detoks
Zencefil ve yeşil çay

Yeşil çayın hülasasındaki aktif madde olan polifenoller en güçlü antioksidanlardır. Kan şekeri değerini, vücut ısısını düzenleme, LDL kolesterol seviyesini düşürme ve yağ kaybına yardımcı olma gibi birçok etkisi vardır.

Zencefilin; antioksidan, mikrop öldürücü, antienflamatuvar, sitotoksik etkileri mevcuttur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan şekerini ve basıncını düzenler. LDL kolesterol seviyesini düşürür. Mide bulantısı ve şişkinlik gibi semptomları azaltır. Artrit kaynaklı diz ağrılarını hafifletmede yardımcı olur.

1 su bardağı sıcak su içerisinde 1 çay kaşığı yeşil çay ve rendelenmiş 1 silme tatlı kaşığı zencefili demleyin. 4-5 dakika sonra süzün ve soğumaya bırakın. Yarım saat sonra çayı buz kalıbına boşaltın ve buzlukta dondurun. Kendisi küçük etkisi büyük bu karışımı isterseniz suyunuza isterseniz de detoks içeceğinize katabilirsiniz.

Yaza hazırlık detoks smoothie:

  • 1 su bardağı yeşil çay
  • 1 adet orta boy salatalık
  • 2 ince dilim ananas
  • Yarım limon suyu
  • 1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil
  • 1/3 olgun avakado
  • Farklı tatlara açık olan kişiler, yağ yakımı artırıcı 1 adet minik acı kıl biber de ekleyebilirler.

Tüm malzemeleri pürüzsüz hale gelene kadar blendırdan geçirin. Afiyet olsun.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam